Cyberbezpieczeństwo – przyszłość jest dzisiaj

Wyzwania związane z nasilającymi się działaniami cyberprzestępców do łatwych nie należą. Stopień zaawansowania nowych zagrożeń i mechanizmów ataków cybernetycznych nieustannie rośnie, a zagrożenie jest o tyle poważne, że straty wizerunkowe i finansowe są ogromne.

STRAŻNIK CYBERBEZPIECZEŃSTWA: Andrzej Pilarz, prezes zarządu Kaspersky Lab Polska sp. z o.o. (z prawej), odbiera tytuł „Symbol Cyberbezpieczeństwa 2021” z rąk Jakuba Lisieckiego, dyrektora zarządzającego PubliCity Media Group

Krajobraz cyberprzestępczy nieustannie ewoluuje 

Najnowsze dane powstałe w oparciu o informacje płynące od ekspertów pokazują, że cyberprzestępcy nieustannie doskonalą swój arsenał, kreując nowe trendy z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik informatycznych. Tylko w 2021 r. technologie bezpieczeństwa firmy Kaspersky wykrywały i neutralizowały każdego dnia średnio ponad 380 tys. nowych szkodliwych programów, potocznie nazywanych wirusami komputerowymi. Jest to niemal 6 proc. więcej niż w roku ubiegłym. Ponadto prawie 16 proc. wszystkich użytkowników internetu na świecie zetknęło się przynajmniej jeden raz z różnego rodzaju zagrożeniami, a łącznie zablokowano niemal 700 milionów ataków online uruchomionych z zasobów zlokalizowanych na całym świecie. Z kolei straty finansowe spowodowane atakami cybernetycznymi sięgają 600 mld dolarów w skali roku. Jednak to nie uszczerbek materialny jest najważniejszy. W wielu przypadkach dochodzi do bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia ludzi, szczególnie gdy celem ataku jest szpital wraz z aparaturą medyczną, która w dzisiejszych czasach stanowi zaawansowany systemem informatyczny.

– Cyberbezpieczeństwo to temat niezwykle ważny zarówno dla konsumentów, jak i firm, niezależnie od branży czy wielkości. Dlatego bardzo ucieszył nas fakt, iż kapituła programu Symbol dostrzega tę kwestię i nasze wysiłki w walce o bezpieczeństwo w cyfrowym świecie – mówi Andrzej Pilarz, prezes zarządu Kaspersky Lab Polska sp. z o.o.


Czynnik ludzki pozostaje jednym z największych problemów w bezpieczeństwie IT

Technologie tworzone przez firmę Kaspersky należą do najskuteczniejszych na świecie i w dużym stopniu chronią przed wszelkiego rodzaju zagrożeniami, co potwierdzają niezależne testy. Jednak problem polega na tym, że według badań firmy aż 80 proc. incydentów związanych z naruszeniem bezpieczeństwa informatycznego jest spowodowanych czynnikiem ludzkim, który wciąż stanowi najsłabsze ogniwo w całym łańcuchu cyberbezpieczeństwa.

– Oprócz standardowej działalności edukacyjnej, którą prowadzimy na konferencjach oraz w swoich serwisach internetowych już od ponad 20 lat, mamy opracowaną zautomatyzowaną platformę szkoleniową Kaspersky Automated Security Awareness Platform (ASAP) – dodaje Andrzej Pilarz.

Rozwiązanie to pozwala na łatwe i nieinwazyjne prowadzenie szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Całość funkcjonuje w chmurze i nie wymaga instalowania żadnego oprogramowania ani inwestowania w dodatkowy sprzęt czy infrastrukturę, a do zarządzania szkoleniem nie jest potrzebna zaawansowana wiedza informatyczna. Co istotne, przygotowując rozwiązanie ASAP, Kaspersky uwzględnił zdobycze nauki z zakresu psychologii przyswajania wiedzy, dzięki czemu przekazywane informacje nie ulatniają się, co często ma miejsce w przypadku klasycznych szkoleń, w ramach których omawiane są zasady bezpiecznego korzystania z systemów informatycznych. Obecnie platforma obejmuje następujące bloki tematyczne: hasła i konta, bezpieczeństwo komputera, bezpieczeństwo urządzeń mobilnych, poczta e-mail, korzystanie z internetu, portale społecznościowe i komunikatory, informacje poufne oraz RODO. Dzięki tej inicjatywie walka z cyberprzestępczością może być jeszcze bardziej skuteczna.


Nie tylko antywirusy

Kaspersky nie tylko skupia się na klasycznych rozwiązaniach bezpieczeństwa, ale także aktywnie tworzy nowatorskie technologie, wśród których wymienić można Kaspersky Neural Networks, czyli wyspecjalizowaną sieć neuronową, która może posłużyć do automatycznego identyfikowania rozmaitych obiektów np. w akcjach ratunkowych. Bardzo ciekawy jest również opracowany przez firmę, bezpieczny i odporny na ataki cybernetyczne system operacyjny KasperskyOS, który można wykorzystać w smartfonach, urządzeniach IoT, motoryzacji czy nawet w elementach infrastruktury krytycznej. Firma wdraża także m.in. platformę Polys pozwalającą na przeprowadzanie bezpiecznych głosowań online z użyciem technologii blockchain, która uniemożliwia fałszowanie głosów, oraz technologię Kaspersky Anti-Drone pozwalającą na zabezpieczenie się przed niechcianym ruchem powietrznym dronów cywilnych.

Adrian Morel

Firma Kaspersky Lab Polska przygotowała dla wszystkich czytelników specjalną ofertę świąteczno-noworoczną. Więcej informacji na stronie http://www.kaspersky.pl/pb

Podziel się:

Nastepne

Od stycznia duże zmiany w estońskim CIT. Resort finansów spodziewa się skokowego wzrostu popularności tego rozwiązania

czw. gru 30 , 2021
Ze względu na liczne ograniczenia obowiązujące w formule estońskiego CIT-u na to rozwiązanie zdecydowało się dotąd raptem ok. 400 polskich firm. Od 1 stycznia 2022 roku wiele z tych ograniczeń ma zostać poluzowanych w związku ze zmianami wprowadzonymi w Polskim Ładzie. Najważniejsze z nich to m.in. rozszerzenie katalogu podmiotów, które będą mogły skorzystać z fakultatywnego modelu opodatkowania, zniesienie limitu przychodów i wymogu dotyczącego nakładów inwestycyjnych. Resort finansów liczy, że przyczyni się to do skokowego wzrostu popularności estońskiego CIT-u. […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie