Dobry klimat dla inwestycji

Kiedy 5 lat temu Tadeusz Rycharski został prezesem zarządu Specjalnej Strefy Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. w Kamiennej Górze, była ona w niekorzystnej sytuacji: ujemny wynik finansowy, brak realnych źródeł przychodów czy atrakcyjnych terenów inwestycyjnych. W dynamicznym rozwoju spółki pomógł rządowy projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji z 2018 roku. Dziś Strefa dysponuje ogromnym obszarem, bogatym w dobre oferty inwestycyjne, a nowi inwestorzy są impulsem do rozwoju całego regionu.

Ostatnie lata to prawie 4 mld zł nakładów finansowych przedsiębiorców działających na terenie Strefy. Do tej pory jej zarząd wydał 39 decyzji, z czego tylko w ubiegłym roku – aż 11. Inwestorzy zadeklarowali nakłady w wysokości ponad 700 mln zł oraz zatrudnienie 105 pracowników. W tym roku tylko do września wydano aż 12 zezwoleń na inwestycje, a zarząd spodziewa się kolejnych. W tej sytuacji będzie to dla spółki rok rekordowy.

Zainteresowanie przedsiębiorców jest duże i widać, że zdają sobie oni sprawę z opłacalności inwestycji; tym bardziej, że zarząd Strefy może zadecydować o przyznaniu inwestorowi pomocy publicznej w wysokości od 25 do 45% nakładów, w zależności od wielkości firmy. To ogromne wsparcie. Największa korzyść dla przedsiębiorcy to zwolnienie z podatku dochodowego. Wysokość tej pomocy publicznej zależy od wielkości firmy i deklarowanych nakładów inwestycyjnych przez okres 10 – 15 lat. Dzięki sprawnej pracy zespołu Strefy w Kamiennej Górze okres wydania decyzji o pomocy nie przekracza miesiąca.

Jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku jest otwarcie fabryki wełny mineralnej dużego gracza: Technonicol. Uroczyste otwarcie fabryki Technonicol-Insulation Sp. z o.o. w gminie Nowogrodziec wieńczy ponaddwuletni okres lokowania inwestora na obszarze Kamiennogórskiej SSEMP, a zarazem jest jednym z jej największych sukcesów. Inwestycja to setki milionów złotych deklarowanych nakładów oraz co najmniej 120 nowych miejsc pracy. 4 lutego 2021 r. decyzję otrzymała już druga firma z tej samej grupy kapitałowej: Technonicol – PVC Membranes Sp. z o.o.  

– Według wszelkich prognoz rok 2021 będzie jednym z  najlepszych w historii spółki pod względem osiągniętego zysku – mówi Tadeusz Rycharski, prezes zarządu SSEMP S.A.  – Znakomita kondycja finansowa Strefy napawa optymizmem oraz wpisuje się w szerszy kontekst współtworzenia dogodnego klimatu inwestycyjnego Polski. Bardzo cieszą nas decyzje polskich przedsiębiorców. Jako kammiennogórska strefa zapraszamy wszystkich inwestorów, którzy chcą się rozwijać, jednocześnie korzystając z pomocy publicznej. To bardzo dobry czas dla inwestycji.

Grażyna Herich

Podziel się:

Nastepne

Absolwent: nasza najlepsza wizytówka

pt. paź 8 , 2021
Wydział Inżynierii Materiałowej i Fizyki Politechniki Krakowskiej to nowy wydział powstały z jednostek, które mają swoją bogatą historię i znaczny wkład w dorobek dydaktyczny i naukowy uczelni.  Głównym celem mariażu tych dwóch dyscyplin: inżynierii materiałowej oraz nauk fizycznych jest rozwój interdyscyplinarnych badań naukowych obejmujących obie dziedziny. – Pozycja naukowa wydziału ma wpływ na pozycję naukową Politechniki Krakowskiej, naszym celem jest więc osiągnięcie mistrzostwa w obu dziedzinach. Aby zrealizować ten cel, konieczne jest kształcenie […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie