Mazurski Związek Międzygminny Gospodarka Odpadami powstał w 2004 roku w wyniku współpracy 12 sąsiednich gmin wokół Giżycka. Ich celem było stworzenie nowoczesnego, efektywnego systemu gospodarki odpadami
Istotnym elementem tego systemu było powołanie w 2013 roku spółki, która zbudowała instalację do przetwarzania odpadów. Dziś można powiedzieć, że to zamierzenie się udało. Dzięki instalacji związek osiąga wymagane wysokie wskaźniki recyklingu i zamierza je uzyskać również w bieżącym roku, co stanowi wyjątek na tle innych regionów w Polsce. Odpady zebrane w obszarze MZM-GO już w 40% są zamieniane na produkty w procesach recyklingu.
– Nasz sukces nie byłby możliwy bez zaangażowania personelu instalacji. Pomimo braku zaawansowanej automatyki, zakład osiąga wysoką efektywność i dobre wyniki, dlatego w tym miejscu chcę podziękować każdemu pracownikowi z osobna za zaangażowanie każdego dnia. Bez ich profesjonalizmu w realizacji zadań nie udałoby nam się osiągać takich wyników – mówi Mariusz Piasecki, prezes Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych Spytkowo Sp. z o.o.

Kluczowym elementem dalszego sukcesu jest wysoka świadomość mieszkańców w zakresie segregacji odpadów oraz zrozumienie zadań i współpraca pomiędzy związkiem a spółką. To właśnie oni mogą znacząco wpłynąć na osiąganie kolejnych wymaganych poziomów recyklingu. Współpraca z władzami związku i wprowadzane rozwiązania przyczyniły się do utrzymania w okresie ostatnich 4 lat stabilności kosztów na poziomie z 2020 roku, pomimo wysokiej inflacji ostatnich lat. Pozwoliło to na rozwój i niezbędne modernizacje infrastruktury i ogólnie usług.
– Niezależnie od wyzwań, spółka kontynuuje doskonalenie systemu gospodarki odpadami, przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko i koszty ponoszone dla mieszkańców – dodaje Mariusz Piasecki.
ZUOK Spytkowo ma ambitne plany na przyszłość. To rozbudowa sieci PSZOKów oraz rozbudowa części biologicznej o instalację fermentacji zamkniętej, która pozwoli zakładowi na produkcję energii elektrycznej, co przełoży się na obniżenie cen dla mieszkańców. Taka instalacja wprowadziłaby zakład do czołówki podobnych podmiotów w Polsce.