Czysta woda w kranach, czyste środowisko – to priorytety działania PWiK w Ełku, tegorocznego laureata EkoSymbolu
25 lat działalności ełckiego PWiK-u zaznaczyło się wielką zmianą na korzyść warunków życia mieszkańców miasta, a także turystów i gości. Cywilizacyjnie ćwierćwiecze to cała epoka, podczas której spółka odpowiadała na potrzeby ludzi i natury – przez wcześniejsze dziesięciolecia zaniedbywanej i niedoinwestowanej. Dziś, m.in. dzieki wykorzystaniu funduszy unijnych na poziomie 50–60% dofinansowania, firma ma dostęp do najnowocześniejszych technologii. Jej cel jest jasny: dać odbiorcom relatywnie dobrą jakość usługi za rozsądną cenę. Równocześnie stara się podnosić świadomość konsumenta. Jest transparentna – za pomocą internetu można sprawdzić na bieżąco skład dostarczanej wody, np. zawartość mikroelementów, a także redukcję zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach. Wszystko po to, by w Ełku było bezpiecznie, higienicznie i zdrowo. To bardzo klarowny system naczyń połączonych – czysta woda i środowisko są bodaj najważniejszymi atutami Ełku. Dzięki rozwojowi wodociągów i kanalizacji zwiększa się wartość terenów inwestycyjnych i potencjał całego miasta. Wykreowano nawet powiedzenie „Ełk – tu wracam”.
– Potrafimy wpisać się w strategię miasta opisaną jako „zrównoważony rozwój” – zaznacza Wojciech Jassak, prezes Przedsiębiorstwa Wodno-Kanalizacyjnego Sp. z o.o. w Ełku. – Nasze technologie są przedmiotem zainteresowania, a nawet zazdrości analogicznych przedsiębiorstw funkcjonujących z zagranicy. Cieszymy się z aktywnej wymiany doświadczeń z Ukrainą, Rosją, Białorusią, Litwą, a partnerzy zachodni podkreślają wręcz naszą przewagę technologiczną. Naszą wodę można bez obaw pić z kranu. Ograniczamy zanieczyszczenia Biebrzy, dzięki czemu m.in. Warszawa ma lepszą wodę w Zalewie Zegrzyńskim. Dzięki olicznikowaniu nastąpiło zracjonalizowanie zużycia wody – w tej chwili osiąga granicę 100 l/mieszkańca/dobę. Uporządkowany ciąg technologiczny pozwala z kolei na wytwarzanie z osadów ściekowych nawozu organicznego, który rolnicy używają do powiększania swoich plonów. Produkowany biogaz to źródło odnawialnej energii.
Istnieje sporo pionierskich rozwiązań zastosowanych przez PWiK w Ełku. Jedno z nich to dezynfekcja wody promieniowaniem ultrafioletowym skutecznie stosowana od 1997 r., zamiast tradycyjnie wcześniej używanym chlorem. Inne novum stanowi pierwszy w tej części Polski fotokatalityczny neutralizator odorów ściekowych, który za pomocą promieniowania UV niszczy zarodniki zapachowe i przez filtr węglowy emituje powietrze o całkowicie obojętnym zapachu. W rezultacie obiekty spółki nie są uciążliwe dla otoczenia i znika potrzeba utrzymywania wokół nich 300-metrowej strefy ochronnej wolnej od zabudowy.
– Żyjemy bardzo przyjaźnie z naszymi klientami, zaryzykuję twierdzenie, że większość nas lubi – podkreśla Wojciech Jassak. – Zresztą, 151 mln zł wydanych łącznie na inwestycje wod – kan w Ełku uznaję za świetny wynik. Największą satysfakcję mam z przyjmowania i oprowadzania rocznie ok. 3 tys. dzieci po naszych obiektach. Dzieci zadają najciekawsze, intrygujące, dociekliwe pytania, a konkursy ekologiczne i zabawy wodne cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem.
Marek F. Klimek