„Energetyk” dba o mieszkańców

Spółdzielczość mieszkaniowa w Polsce stoi na coraz wyższym poziomie, choć od jej liderów oczekuje się więcej. O łączeniu ideałów spółdzielczości z wymaganiami współczesnego mieszkania rozmawiamy z Marią Nowak, prezes SML-W „Energetyk” we Wrocławiu

Jak „Energetyk” wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców?
Przede wszystkim tak, żeby zmaksymalizować ich satysfakcję. Stawiamy na energooszczędność i zwiększanie wartości mieszkań. Jesteśmy dumnym właścicielem białych certyfikatów na kwotę przekraczającą milion zł, czyli odzyskaliśmy znaczną część środków poniesionych na inwestycje związane głównie z oświetleniem i uruchamianiem wind. Od wielu lat kompleksowo modernizujemy duże bloki przy ul. Dokerskiej, Papierniczej i Lotniczej. Na te inwestycje pozyskaliśmy ponad 11,5 mln zł ze środków unijnych. Mieszkańcy naszej spółdzielni mogą się cieszyć głównie z poprawy komfortu życia i oczywiście z mniejszych rachunków za ciepło. Wielkie zmiany widać też w estetyce budynków, które z roku na rok są systematycznie odnawiane i wpisują się w design współczesnej tkanki miejskiej. Przybywa też pięknej roślinności – traw pampasowych, krzewów i drzew wzdłuż alejek spacerowych, które są dostępne dla każdego.

Ale to niejedyne działania zarządu na rzecz mieszkańców, prawda?
Oczywiście. Bardzo ważne jest wspomniane zwiększanie wartości mieszkań. Nieustannie nad tym pracujemy. Mieszkania sprzedawane na rynku wtórnym, po dokonanych termomodernizacjach i innych zabiegach zwiększających ich atrakcyjność, osiągają bardzo wysokie ceny: rekord to 12 tys. zł za metr kwadratowy. Nasi mieszkańcy korzystają z bliskości szkół, przedszkoli, żłobka, przychodni, jak również komunikacji tramwajowej i autobusowej.

A jak państwo podchodzą do zjawiska galopującej inflacji?
Jako zarząd większość zmartwień z tym związanych bierzemy na siebie. Wprawdzie z niepokojem przyglądamy się podwyżkom cen czy minimalnego wynagrodzenia, co generuje zwiększenie kosztów wszelkich usług. A przecież większość naszych mieszkańców to emeryci, których nie stać na zapłatę wyższego czynszu. Jednak i na tym polu jesteśmy aktywni – podpisaliśmy z dostawcą gazu umowę, która gwarantuje stabilizację cen do końca 2024 r.

Na jakim etapie prowadzona jest sporna sprawa pawilonu przy ulicy Powstańców Śląskich z zagranicznym deweloperem?
Wciąż walczymy o ostateczne odzyskanie pawilonu przy ulicy Powstańców Śląskich, historycznej siedziby spółdzielni. Spór oparł się o Sąd Najwyższy, który postanowieniem z 6 maja 2021 roku uchylił sprawę do ponownego rozpatrzenia, ale w zakresie dotyczącym przyznania własności ocenił pozytywnie nasze argumenty przywołane przez sąd apelacyjny. Obiekt nie nadaje się do podziału w naturze z powodów ekonomicznych, w pawilonie są garaże spółdzielcze, a jedyna droga dojazdowa od strony zaplecza prowadzi przez działkę będącą naszą odrębną własnością. Już wcześniej spłaciliśmy współwłaściciela, który jednak eskaluje roszczenia i domaga się pożytków z lokali z okresu przejściowego. Oczywiście będziemy walczyli o rozstrzygnięcie korzystne dla wszystkich członków.
Nie może pozostać bez skutków dla bytu pawilonu ten fakt, że postępowanie sądowe dotyczące zniesienia współwłasności trwa od 2006 roku i tak naprawdę trudno przewidzieć termin jego ostatecznego zakończenia. Oczywistym jest, że niepewny dla obu stron stan prawny wyłączał możliwość podjęcia decyzji co do modernizacji. Tak więc obiekt położony w idealnej dla prowadzenia działalności gospodarczej lokalizacji nie jest w obecnym stanie wykorzystywany zgodnie z możliwym potencjałem.

Rozmawiała: Danuta Klimek

Podziel się:

Nastepne

Jesteśmy dumni z bycia humanistami!

czw. lis 18 , 2021
Misją Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego jest rozwijanie nauk humanistycznych i artystycznych, które odgrywają olbrzymią rolę w kreowaniu postępu społecznego na terenie zarówno regionu, jak i całej Polski Tworzenie lokalnych elit intelektualnych i wspieranie władz regionalnych w kreowaniu kierunku rozwoju regionu i dopasowywanie oferty kształcenia do aktualnych potrzeb społeczno-gospodarczych to jedna z kluczowych misji realizowanych przez Kolegium Nauk Humanistycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jednostka kształci na 19 kierunkach, w tym archeologii, filozofii, […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie