Imponująca lista inwestycji w Grodzisku Mazowieckim daje jasny obraz: miasto i gmina rozwijają się dynamicznie. I, co ważne, znajduje to uznanie w oczach mieszkańców – obecnych i przyszłych

Nowy, wspólny, dobry dom zyskali teraz także wszyscy mieszkańcy. Po raz pierwszy w swojej blisko 500-letniej historii Grodzisk Mazowiecki doczekał się bowiem ratusza. Trzykondygnacyjny obiekt o powierzchni 2,5 tys. m kw. imponuje stylistyką i nowoczesnym podejściem do obsługi mieszkańców. Cechami wyróżniającymi konstrukcję budynku jest charakterystyczny półkolisty kształt oraz to, iż jest przeszklony, i to niemal w całości – zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Budynek jest przestronny, widny i transparentny. Wpisuje się w nowoczesne standardy architektoniczne, zaczerpnięte m.in. z rozwiązań duńskich.
– Marzyło nam się, aby nowy ratusz spełniał nie tylko najwyższe standardy estetyczne, lecz także funkcjonalne. Pod tymi względami bezsprzecznie nam się to udało – mówi Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego.
A pod względem użyteczności? Tu również postawiono na nowoczesność i przystępność dla interesantów. W nowym budynku cała obsługa mieszkańca odbywa się na parterze. Petenci nie muszą krążyć między pokojami i piętrami, by załatwić różne sprawy. To urzędnik zjeżdża do interesanta i w specjalnym pokoju rozwiązuje daną sprawę. Można umówić się na konkretny dzień i godzinę.
Nowy ratusz zdecydowanie usprawnia obsługę mieszkańców i czyni ją bardziej komfortową – zarówno dla mieszkańców, jak i dla urzędników. Pozwala na to bardzo przestronna sala obsługi mieszkańców, łącznie z urządzeniami umożliwiającymi złożenie dokumentów i załatwienie wielu spraw także poza godzinami pracy urzędu.
Wielkie inwestycje
Grodzisk Mazowiecki może pochwalić się naprawdę sporym rozwojem. Do inwestycji zapowiadanych na najbliższą przyszłość należą: budowa tężni solankowej w Parku Skarbków, rozbudowa sieci dróg rowerowych czy modernizacja dwóch strażnic OSP: w Grodzisku Mazowieckim i w Kłudnie Starym.
Ale już teraz miasto ma na koncie prawdziwe hity inwestycyjne. Do takich należało otwarcie Mediateki – nowoczesnego, designerskiego budynku spełniającego funkcje kulturalne, biblioteczne i koncertowe, a także mieszczącego profesjonalne studio nagrań. Inny ważny obiekt w tkance miejskiej to hala widowiskowo-sportowa, która dzięki najnowocześniejszym rozwiązaniom technicznym stała się ważnym punktem dla całego regionu. Znalazło się w niej miejsce na wieżę widokową, obserwatorium oraz sale koncertowe.
W Grodzisku ma również powstać zalew na rzece Mrowna. Gmina dokonała już zakupu 53 ha ziemi w miejscowości Chlebnia, trwają obecnie prace projektowe. Będzie to zalew z wysepką, który będzie spełniał funkcje nie tylko retencyjną, ale również rekreacyjną. Ma ożywić rejon także pod względem żeglarstwa czy innych atrakcji związanych z wodą. Z ziemi uzyskanej z wykopu zostanie usypana górka widokowa, która w zimie będzie atrakcją dla dzieci.
Dobry czas dla miasta
… znajduje potwierdzenie także w liczbach. Z kwotą 54 443,72 zł (zamożność per capita za rok 2020) Grodzisk Mazowiecki uplasował się na 2. miejscu jako miasto powiatowe w rankingu „Wspólnoty” – Najbogatsze Samorządy. Metoda zastosowana w rankingu uwzględnia wyłącznie dochody własne i otrzymywane subwencje, z pomięciem wpływów z dotacji celowych, które mają wprawdzie silny, ale tylko chwilowy wpływ na wielkość dochodów. W 2010 r. – kiedy ranking po raz pierwszy był ogłaszany – Grodzisk Mazowiecki znajdował się dopiero na miejscu 21. W ciągu 10 lat miasto wykonało ogromny skok o 19 pozycji.
Wszystko to sprawia, że stale rosnąca liczba osób uważa, iż Grodzisk Mazowiecki to dobry dom. W pierwszym półroczu tego roku do gminy wprowadziło się dwa tysiące nowych mieszkańców. Są to osoby, które wybierają Grodzisk ze względu na ciekawe miejsca pracy, dogodny dojazd do Warszawy, ale także samą jakość życia w mieście. Kino, teatr, stale modernizowana infrastruktura drogowa, ścieżki rowerowe, mnóstwo atrakcji – wszystko to sprawia, że tutaj żyje się po prostu dobrze.
Anna Knapek