VITO-MED łączy walkę z pandemią Covid-19 z opieką medyczną pacjentów cierpiących na inne schorzenia

VITO-MED Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym prowadzącym w ramach swojej działalności szpital z jedynym w powiecie gliwickim oddziałem neurologicznym i udarowym, rehabilitacją neurologiczną oraz oddział chorób wewnętrznych.
Funkcjonują tu również Poradnie Specjalistyczne i Pracownie Diagnostyczne realizując świadczenia w ramach kontraktu z NFZ oraz wizyt komercyjnych. Natomiast w budynku przy ul. Kozielskiej 8 funkcjonuje Zakład Opiekuńczo-Leczniczy zapewniający opiekę pacjentom, którzy zakończyli hospitalizację, ale ich stan zdrowia wymaga specjalistycznej opieki. Pracownie diagnostyczne zapewniają kompleksowe zaplecze dla codziennej pracy oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych.
Gliwicki szpital wyróżnia innowacyjne podejście do oczekiwań pacjentów i wymagań rzeczywistości ostatnich miesięcy.
– Pandemia Covid-19 postawiła całą ochronę zdrowia przed nowymi wyzwaniami – przypomina Anna Gil, prezes VITO-MED Sp. z o.o. – Walka z wirusem i powstrzymywanie jego rozprzestrzeniania musi iść w parze z zapewnieniem jak najlepszej opieki medycznej pacjentom cierpiącym na inne schorzenia.
Aby sprostać temu zadaniu, spółka zdecydowała o ułatwieniu dostępu do testów. W tym celu powstała w bardzo szybkim czasie Mobilna Pracownia Wirusologii w ramach Medycznego Laboratorium Diagnostycznego, zajmująca się wykonywaniem badań w kierunku wykrywania czynnika chorobotwórczego należącego do koronawirusów SARSCoV-2 metodą RT-PCR. Zorganizowana została w nowoczesnym modułowym budynku laboratoryjnym MUM 007 Alteris, zgodnie z wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia. Znakomita ergonomia pomieszczeń umożliwia komfortową pracę diagnostom na powierzchni 116 m kw., zapewniając zarazem wydzielenie stref brudnej i czystej z hermetycznymi śluzami uniemożliwiającymi krzyżowanie się dróg materiału zakaźnego. Odpowiedni nawiew i filtry maksymalnie zabezpieczają personel. Dobowa przepustowość wynosi 2,2 tys. próbek. Do końca kwietnia br. w Mobilnej Pracowni wykonano ok. 325 tys. testów. Powiększył się też zespół przeszkolonych pracowników pozostających codziennie do dyspozycji pacjentów.
Danuta Klimek