Kartuzy z perspektywami

Kartuzy z perspektywami – Monitor Rynkowy

Kartuzy to stolica Kaszub – urokliwe miasteczko malowniczo położone w centrum tego pomorskiego regionu, które ma szansę ponownie stać się kurortem wypoczynkowym, tak jak w okresie międzywojennym

W granicach administracyjnych Kartuz znajduje się kilka jezior, które dotąd w konsekwencji zaniedbań powojennych pozostawały zanieczyszczone. Dzięki staraniom burmistrza Mieczysława Grzegorza Gołuńskiego i pracowników Urzędu Miejskiego już wkrótce ma się to zmienić.

Kartuzy z perspektywami – Monitor Rynkowy

Gmina w 2019 roku pozyskała 45 mln zł na projekt pn. Kompleksowa Rekultywacja Jezior Kartuskich: Mielenko, Karczemne, Klasztorne Małe i Klasztorne Duże. Kwota ta została przyznana w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Całkowita wartość zadania wynosi blisko 55 mln zł. Jest to największy w Polsce projekt kompleksowych działań poprawy jakości zdegradowanych zbiorników wodnych.

Całość przedsięwzięcia potrwa do 2023 roku, a obejmować będzie następujące zadania: wydobycie i unieszkodliwienie osadów dennych z Jeziora Karczemnego; inaktywacja fosforu we wszystkich jeziorach, czyli rekultywacja metodami chemicznymi, polegająca na strąceniu fosforu z toni wodnej i zablokowaniu w osadach dennych oraz zwiększeniu ich zdolności sorpcyjnych, biomanipulacja, środowiskowe zagospodarowanie terenu, czyli budowa infrastruktury rekreacyjnej, monitoring środowiskowy.

Kartuzy z perspektywami – Monitor Rynkowy

Ważną rolę w projekcie będzie pełniło Kartuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., które będzie odpowiadało za zagospodarowanie wydobytych osadów dennych z Jeziora Karczemnego.

Łączna powierzchnia zrekultywowanych gruntów wyniesie 120 ha. To wielkość, którą porównać można do ponad 170 boisk piłkarskich.

– Zapraszam do Kartuz o każdej porze roku, szczególnie w sezonie letnim – mówi Mieczysław Grzegorz Gołuński, burmistrz miasta. – Od trzech lat w weekendy przy dworcu na wszystkich, którzy przyjadą do Kartuz, czeka przewodnik, by oprowadzać ich po mieście. W niedziele na zrewitalizowanym rynku organizujemy koncerty z cyklu „Muzyka świata”, zaś w Kartuskiej Kolegiacie odbywają się koncerty organowe. Zapraszamy wszystkich do odwiedzenia profilu na Facebook pn. „Kartuzy Stolica Kaszub”. Tam znajdą Państwo wiele ciekawych informacji na temat tego, co dzieje się w mieście i okolicach. Warto także odwiedzić stronę www.kartuzy.pl

Grażyna Herich

Podziel się:

Nastepne

Solidny partner

pon. mar 30 , 2020
TERMET S.A., polski producent nowoczesnych urządzeń grzewczych, działa nieprzerwanie od 1945 roku. W tym roku obchodzi 75-lecie istnienia – Mimo szeregu transformacji gospodarczych i ustrojowych oraz procesu restrukturyzacji, zbudowaliśmy stabilną i solidną firmę, cieszącą się uznaniem klientów – podkreśla Ryszard Satyła, prezes zarządu spółki. Przełomowym dla firmy był rok 1996, w którym doszło do przekształceń własnościowych. W momencie transformacji ustrojowej podjęto decyzję o prywatyzacji firmy w formie akcjonariatu pracowniczego, w […]
Solidny partner – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie