Bezpieczni w różnorodności energetycznej ze wskazaniem na atom

Za nami druga edycja Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki, który zgromadził przedstawicieli rządu, nauki, przemysłu oraz instytucji odpowiedzialnych za energetykę, infrastrukturę i środowisko. Dyskutowano m.in. o bezpieczeństwie energetycznym, kluczowej roli modularnej energetyki jądrowej (SMR), magazynach energii, a także o zrównoważonym transporcie oraz źródłach finansowania transformacji.

W obliczu niepewnej, ciągle zmieniającej się międzynarodowej sytuacji geopolitycznej, debata o aktualnym stanie transformacji przemysłowej i energetycznej Polski, wpływie polityki unijnej na kształt krajowych rozwiązań w obszarze energetyki, bezpieczeństwie infrastruktury narażonej na blackouty, jak również zagrożeniach atakami hybrydowymi i cybernetycznymi – pozostaje aktualna.
Rękę na pulsie najważniejszych tematów dla gospodarki i przemysłu trzyma Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach, organizator Kongresu Industry in Transition (INTO).

– Spotykamy się w wyjątkowym gronie menedżerów, szefów zarządzających przedsiębiorstwami i instytucjami, decydujących o tym, jak wygląda nasza gospodarka. Wierzę, że razem wypracujemy rekomendacje, które pomogą wprowadzić satysfakcjonujące i usprawniające rozwiązania dla naszych przedsiębiorców. Dzięki temu wydarzeniu przemysł i energetyka otrzymają zastrzyk aktualnej wiedzy, pozwalający na usprawnienie ich funkcjonowania – podkreślał w trakcie inauguracji wydarzenia prezes RIG w Katowicach, Tomasz Zjawiony.

Wyzwania energetyczne dotykają nie tylko obszarów związanych stricte z przemysłem. Nieprzypadkowo gospodarzem tegorocznej edycji Kongresu INTO jest Wisła – malowniczy ośrodek wypoczynkowy.

– Można powiedzieć, że jesteśmy na początku drogi w kierunku transformacji energetycznej. Fakt, że w sezonie turystycznym potrajamy liczebność mieszkańców, niesie spore wyzwanie dla naszej infrastruktury. Zapraszamy przedsiębiorców do współpracy i inwestycji w Wiśle. Posiadamy tereny po kopalni surowców skalnych, które zamierzamy wykorzystać i zrewitalizować na cele rekreacyjne lub inne – zachęcał burmistrz Tomasz Bujok.

W uroczystej inauguracji wziął również udział przedstawiciel Indyjskiej Ambasady w Polsce.
– Polska to największy partner Indii w Europie Środkowo-Wschodniej. Widzę duży potencjał dla współpracy między naszymi krajami w obszarze innowacji i energetyki. Borykamy się z podobnymi problemami, takimi jak gospodarka oparta na węglu w miksie energetycznym. Możemy wymieniać się doświadczeniami – zaznaczał Mohan Lal, Counsellor (Commerce) & Head of Chancery, Embassy of India to Poland.

Po pierwsze bezpieczeństwo i SMR-y

To słowo, odmieniane obecnie przez wszystkie przypadki, musiało pojawić się jako priorytetowe w debacie w trakcie Europejskiego Kongresu Przemysłu i Energetyki w Wiśle. Bezpieczeństwo energetyczne jest istotną i kluczową kwestią w dyskusji społecznej i politycznej, ponieważ stanowi składnik bezpieczeństwa narodowego. To trwały element polityki zagranicznej, ze względu na fakt, że w istotnym zakresie decyduje o bezpieczeństwie międzynarodowym.

Zdaniem Piotra Gołębiowskiego, Wiceprezesa Zarządu ds. Handlu TAURON Polska Energia S.A., dzięki strategii uzupełniania miksu energetycznego o odnawialne źródła energii i dekarbonizacji ciepłownictwa, Polsce nie grozi sytuacja podobna do kwietniowego blackoutu w Hiszpanii.

Powinniśmy jednak wziąć pod uwagę ryzyka wiążące się z inwestycjami w infrastrukturę energetyczną, zwłaszcza w kontekście rozproszonej własności i bezpieczeństwa energetycznego.

Rafał Sonik – przedsiębiorca, filantrop, kierowca rajdowy, Prezes Zarządu Gemini Holding Sp. z o.o. – zwracał uwagę na doświadczenia Niemiec w zakresie energetyki jądrowej, które powinny wpłynąć na model energetyki atomowej w Polsce.

– Niemcy niepotrzebnie pozbyły się atomu. Dla naszego miksu energetycznego najważniejsze będą elektrownie atomowe, bez których nie da się osiągnąć neutralności klimatycznej. Powinniśmy postawić na rozproszoną energię atomową. Wielu producentów energii z tzw. SMR-ów (małych modułowych reaktorów jądrowych) stworzy konkurencję, a nie monopol. Tak pozyskana energia będzie najbardziej efektywna i najtańsza – akcentował Rafał Sonik.

Zeroemisyjny i zrównoważony transport – już i teraz!

Zwiększenie efektywności energetycznej w transporcie, tak aby w jak najmniejszym stopniu negatywnie oddziaływać na środowisko, to kolejne wyzwanie, o którym dyskutowano w trakcie Kongresu INTO.

– Nie ma odwrotu od transformacji sektora transportu. Ponad 75% emisji w tym sektorze pochodzi właśnie z transportu – to jasny sygnał, że zmiany są nieuniknione. W perspektywie najbliższych 15 lat cały transport będzie musiał być zeroemisyjny. Dziś mamy w Polsce ok. 12,5 tysiąca autobusów, z czego 1,5 tysiąca to pojazdy zeroemisyjne. W planach mamy przeznaczenie 14 miliardów złotych na wsparcie transformacji tego sektora. Dziś nie pytamy już, czy ta zmiana nastąpi, tylko kiedy i jak szybko uda nam się ją zrealizować – zapewniał Piotr Stępiński, Dyrektor Departamentu Elektromobilności w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Województwo Śląskie stawia na rozwój zrównoważonej mobilności i stworzenie mieszkańcom regionu, jak i przedsiębiorcom, realnej alternatywy dla poruszania się samochodem.

– Z roku na rok obserwujemy wyraźną poprawę w obszarze zrównoważonego transportu. W ubiegłym roku przewieźliśmy 23 miliony pasażerów, a potencjał wzrostu jest co najmniej trzykrotny. Przed nami wciąż wiele do zrobienia jako region. Co ciekawe, z naszych badań wynika, że dla pasażerów nie cena, lecz komfort i punktualność są kluczowe. Obecnie dysponujemy blisko 70 pociągami zeroemisyjnymi, a w planach mamy podwojenie tego taboru– dodawał Tomasz Niedziela, Wiceprezes Kolei Śląskich Sp. z o.o.

Nowe źródła i modele finansowania transformacji energetycznej

Samorządy, przedsiębiorcy oraz ośrodki naukowe stawiające na projekty z zakresu ochrony środowiska i transformacji energetycznej mogą liczyć na różnorodne źródła finansowania: publiczne i prywatne inwestycje, dotacje, instrumenty łagodzenia ryzyka oraz wsparcie instytucjonalne. Rekordowe środki na te cele przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – za pośrednictwem regionalnych oddziałów.

PKO Bank Polski będzie wspierał transformację poprzez kredyty dla klientów biznesowych. Na zwolnienia podatkowe mogą liczyć firmy działające w strefach ekonomicznych, ponoszące wydatki m.in. na instalacje PV (np. w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej). Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przygotowało nowy instrument STEP, w ramach którego już w lipcu będzie można pozyskiwać środki na innowacyjne projekty, m.in. w obszarze zrównoważonej energetyki.

– Na szczęście środków jest sporo, a przecież transformacja energetyczna bez finansowania to jak samochód elektryczny bez ładowarki – reasumował Przemysław Sulich, Prezes Zarządu A1 Europe Sp. z o.o.

Podziel się:

Nastepne

Remigiusz Mróz - Kasprowy

pon. cze 2 , 2025
Remigiusz Mróz – Kasprowy. Czasem trzeba wszystko spalić, by już nigdy nie wybuchł żaden pożar. Czerwiec 2025 roku. Zbliża się szczyt sezonu w Tatrach, na szlakach pojawia się coraz więcej turystów, a w Kuźnicach wydłużają się kolejki do wjazdu na Kasprowy Wierch. Edmund Osica zabiera tam dzieci Dominiki, które przyjechały odwiedzić Zakopane, podczas gdy Wiktor Forst jest zmuszony zostać na komendzie. Obaj są zupełnie nieświadomi tego, że zamachowcy planują atak […]
Remigiusz Mróz - KasprowyRemigiusz Mróz - Kasprowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie