Miasto na bezpiecznej drodze

Pandemia koronawirusa wyniosła na piedestał słowo „bezpieczeństwo”. W Grodzisku Mazowieckim było tak już od dawna: finanse miasta są bezpieczne, inwestycje są bezpieczne, a zatem i mieszkańcy mogą czuć się bezpieczni


Miasto na bezpiecznej drodze – Monitor Rynkowy

– Sytuacja w naszym mieście jest bardzo dobra, ale oczywiście staramy się nieustannie dostosowywać do „nowej” normalności. Dbamy o zapewnienie bezpieczeństwa we wszystkich miejscach użyteczności publicznej, nie rezygnując tym samym z zaplanowanych inwestycji – tak w skrócie opisuje stan miasta Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego. 

Bezpieczni mieszkańcy 

Władze miasta zabezpieczyły wszystkie instytucje, które mogły stać się źródłem zakażenia COVID-19. Przygotowana została doraźna pomoc dla szpitala, sanepidu, opieki społecznej, policji, straży i innych instytucji. Dbano o to, aby ich pracownicy mieli wszystkie potrzebne środki zabezpieczające, które pozwalają pracować we w miarę normalnych warunkach i strzegą przed rozprzestrzenianiem wirusa. Dzięki takim działaniom w Grodzisku Mazowieckim jest obecnie tylko pięć przypadków chorych na COVID-19. Poza tym, wspólnie z władzami powiatu, zakupiono sprzęt do diagnostyki koronawirusa o wartości około 340 tys. zł. Maszyna ta w ciągu 4 godzin jest w stanie z dokładnością do 98% potwierdzić, czy ktoś jest chory, czy zdrowy. To umożliwiło szybką izolację osób, które zachorowały.

Bezpieczne finanse

Miasto od lat prowadzi zrównoważoną politykę budżetową oraz odpowiedzialnie planuje inwestycje. Dzięki temu wszystkie zaplanowane działania odbywają się bez przeszkód. 

– Od pewnego czasu szykowaliśmy się do dużych inwestycji, dlatego byliśmy do nich finansowo przygotowani. Bardzo pomógł nam też Rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, który w czasie pandemii stał się tarczą antykryzysową dla samorządów, która w pełni zabezpieczyła kontynuowanie procesu inwestycyjnego. Nie mamy żadnych opóźnień czy decyzji przerywających jakąś inwestycję – dodaje Grzegorz Benedykciński. 

Budowana jest m.in. nowoczesna, innowacyjna hala widowiskowo-sportowa. Jej realizacja sprawi, że Grodzisk Mazowiecki stanie się w tej części Polski nie tylko ważnym punktem organizującym imprezy sportowe, ale też wydarzenia kulturalne i koncerty. W trakcie realizacji pierwszego etapu jest budowa nowej szkoły we wsi Szczęsna, rewitalizowany jest Dworek Rodziny Chełmońskich, w budowie jest nowoczesny ratusz, który usprawni pracę urzędu oraz poprawi jakość obsługi mieszkańców. 

Jednak najistotniejszą obecnie inwestycją, która może znacząco podnieść komfort życia mieszkańców, jest rozpoczęta właśnie budowa obwodnicy zachodniej. 27 sierpnia br. podpisano umowę na jej realizację – o wartości ponad 145 mln zł.

– Ta obwodnica jest warunkiem dalszego rozwoju Grodziska Mazowieckiego – mówi Grzegorz Benedykciński. – Bez niej sprowadzanie kolejnych firm-inwestorów, a także nowych mieszkańców, byłoby znacznie utrudnione. Niezmiennie duży nacisk kładziemy na działania poprawiające infrastrukturę drogową. Dodatkowo przy każdym tego typu zadaniu dbamy o budowę ścieżek rowerowych. Parę lat temu postawiliśmy sobie za cel, by Grodzisk Mazowiecki był z każdej strony opleciony bezpiecznymi drogami i ścieżkami rowerowymi, i tą – nomen omen – drogą skutecznie podążamy.

Anna Knapek

Podziel się:

Nastepne

Orzeł S.A. proponuje nowe ekoregulacje

wt. wrz 29 , 2020
Orzeł S.A. przedstawił Ministerstwu Klimatu postulat podniesienia poziomu recyklingu zużytych opon do przynajmniej 50 proc., co odpowiadać będzie aktualnemu potencjałowi tej branży w naszym kraju i pozwoli na stopniowe odchodzenie od spalania Zbiórka zużytych opon stanowi modelowy przykład selektywnej zbiórki odpadów w celu ich przygotowania do recyklingu i zwrócenia wartościowych surowców z powrotem do gospodarki. Tymczasem w polskich przepisach prawnych recykling opon nie jest priorytetowym sposobem ich zagospodarowania. Od 13 […]
Orzeł S.A. proponuje nowe ekoregulacje – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie