Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej ponownie został wyróżniony tytułem Symbolu Synergii Nauki i Biznesu 2024. Z dziekanem wydziału, prof. dr hab. inż. Rafałem Walczakiem, rozmawia Joanna Gulewicz
Panie dziekanie, to jeden z czołowych ośrodków rozwoju technologii kosmicznych w Polsce, a od naszej ostatniej rozmowy minęło sporo czasu. Które kierunki badawcze są w tej chwili rozwijane najintensywniej?
W tej chwili prowadzimy 2 ważne projekty. W Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych skupiamy się na detekcji gazów za pomocą laserów półprzewodnikowych. W drugim ważnym projekcie – European Space Agency – naukowcy pracują nad miniaturowym spektrometrem mas. Oba wynikają bezpośrednio z naszego dążenia do zbadania kosmosu i detekcji gazów znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie Ziemi, na Księżycu lub Marsie.

Jak obecnie wyglądają trendy w kształceniu studentów na wydziale?
Jednym z wiodącym kierunków kształcenia jest nieustannie automatyka i robotyka oraz bliska tematycznie inżynieria mikrosystemów mechatronicznych. Na pewno będziemy rozwijać i aktualizować siatkę zajęć z nimi związanych. Oprócz tego oczywiście nadal dużym zainteresowaniem cieszy się elektronika oraz inteligentna elektronika z elementami sztucznej inteligencji. Równie ważnym kierunkiem kształcenia jest elektronika i fotonika zwierające wiele kursów mikroelektronicznych i to właśnie w tych dziedzinach się specjalizujemy.
Jakie są pańskie nadzieje i marzenia związane ze sprawowaniem kolejnej kadencji?
Marzy mi się jeszcze większa współpraca z przemysłem. Mocną stroną wydziału są prowadzane badania, jednak wciąż liczymy na dobrą współpracę z gospodarką. Przyszłość każdej z tych dziedzin opiera się przede wszystkim o zacieśnianie współpracy i zrozumienie swoich potrzeb. W tym kierunku mamy zamiar iść.