MTZ Clinical Research, mimo trwającej pandemii, dalej prowadzi badania kliniczne

Najważniejsze są jakość, współpraca i rzetelność – podkreśla dr n. biol. Teresa Brodniewicz, założycielka i prezes MTZ Clinical Research w wywiadzie z Sonią Platajs-Szefer

Teresa Brodniewicz - prezes MTZ Clinical Research

Jaki jest zakres działania firmy MTZ Clinical Research?

Nasza firma, założona w 2002 roku w Warszawie, specjalizuje się w prowadzeniu badań klinicznych faz wczesnych, czyli w badaniach fazy I i II, biorównoważności i produktów biopodobnych. Jesteśmy nowoczesnym badawczym ośrodkiem klinicznym oferującym szeroki zakres usług, od przygotowania dokumentacji przed rozpoczęciem projektu, aż po sporządzenie raportu końcowego. Ośrodek kliniczny to miejsce, w którym dochodzi do spotkania uczestnika badania z lekarzem prowadzącym badanie oraz do podania leku. W tej fazie nowe cząsteczki przebadane przedklinicznie w laboratorium oraz na zwierzętach, zostają po raz pierwszy podane zdrowym osobom lub pacjentom. Ogólnym celem badań klinicznych jest przetestowanie nowoczesnych leków będących w fazie eksperymentalnej poprzez sprawdzenie ich bezpieczeństwa oraz skuteczności w poprawie stanu zdrowia lub złagodzeniu objawów czy też zatrzymaniu rozwoju choroby.

Teresa Brodniewicz – prezes MTZ Clinical Research

Bez badania klinicznego nie byłoby wystarczających dowodów bezpieczeństwa i skuteczności nowych terapii. Zazwyczaj najpierw podaje się lek zdrowym uczestnikom, którzy wyrażą na to świadomą zgodę, następnie, po uzyskaniu pozytywnych wyników dotyczących bezpieczeństwa, podaje się lek pacjentom, zaczynając od najniższych możliwych dawek. W przypadku leków działających bardzo silnie, np. neurologicznych, psychotropowych czy też silnie działających leków onkologicznych – pierwsze podanie leku jest od razu u pacjentów.


Czy w dobie pandemii badania kliniczne zyskały na ważności?

Jednym z efektów pandemii jest zwrócenie uwagi na wagę badań klinicznych. Wirus SARS-CoV-2 niejako pomógł w szerzeniu wiedzy na temat tego, jak bardzo badania kliniczne są istotne i potrzebne. Pandemia przyczyniła się wręcz do zmiany sposobu myślenia. Zwróciła uwagę na to, jak istotny jest aspekt przeprowadzania badań klinicznych w kontekście powstawania nowych, skutecznych i bezpiecznych leków. Dokładnie tak samo sytuacja przedstawia się w aspekcie walki z koronawirusem Covid-19. Nie od dziś wiadomo, że wirusy mutują. To samo będzie się działo w przypadku Covida-19 i nowe leki będą konieczne. Dlatego tez nasza firma jest otwarta na prowadzenie badań w kierunku tworzenia kolejnych szczepionek. Niezależnie, prowadzimy badania nad nowoczesnymi lekami biologicznymi. W przeciwieństwie do syntetycznych leków chemicznych, leki biologiczne powstają najczęściej w wyniku pracy żywych organizmów i działania inżynierii genetycznej. Tego typu leki są bardzo skuteczne przy leczeniu chorób autoimmunologicznych takich jak łuszczyca, czy choroby reumatologiczne jak również w chorobach onkologicznych.

MTZ Clinical Research, mimo trwającej pandemii, dalej prowadzi badania kliniczne – Monitor Rynkowy
Uczestnik badania w Ośrodku MTZ Clinical Research
MTZ Clinical Research, mimo trwającej pandemii, dalej prowadzi badania kliniczne – Monitor Rynkowy

Państwa ośrodek oferuje kompleksowe usługi. Co wchodzi w ich skład?

Tak, oferujemy kompleksowe usługi prowadzenia badań klinicznych. Jesteśmy firmą prywatną posiadającą własną klinikę. Znajduje się w niej 46 łóżek dla uczestników i pacjentów badań klinicznych, gabinety lekarskie, gabinety zabiegowe, pracownia farmaceutyczna, certyfikowane laboratorium analiz medycznych i pokój intensywnej opieki. Stały zespół współpracujący z nami składa się z blisko 25 osób. Do tego dochodzi jeszcze około 70 osób, które współpracują z kliniką na tzw. kontraktach. Podejmujemy współpracę z badaczami różnych specjalizacji, pielęgniarkami, technikami laboratoryjnymi oraz innym specjalistami w dziedzinie badań klinicznych. W naszym laboratorium analiz medycznych prowadzone są analizy badań hematologicznych, biochemicznych, stężenia elektrolitów oraz moczu. Jako podmiot specjalizujący się w badaniach klinicznych faz wczesnych uczestniczymy w tworzeniu protokołów badań klinicznych a następnie te badania przeprowadzamy zgodnie z zatwierdzonym protokołem. Na zakończenie badania często tworzymy tzw. raport końcowy. Mamy więc wpływ na kształt przeprowadzanych badań.

Laboratorium w Ośrodku MTZ Clinical Research


Sieć ośrodków badań klinicznych w Europie Pratia, należąca do Grupy Neuca, objęła 100% udziałów MTZ Clinical Research. Co to oznacza dla państwa firmy?

Wspólne działania w ramach Grupy Neuca pozwolą nam stać się największym, najnowocześniejszym i referencyjnym ośrodkiem badań klinicznych faz wczesnych w Europie. Wszystkie inne ośrodki Pratii mają tylko i wyłącznie do czynienia z pacjentami, i to najczęściej na etapie późnej fazy drugiej i trzeciej badań klinicznych. My natomiast jesteśmy jedyną w całej grupie firmą, która robi badania ze zdrowymi uczestnikami oraz pacjentami we wczesnych fazach. Dzięki objęciu udziałów przez Neucę, mamy szanse na bardzo duże wsparcie całej grupy. Chcemy stać się certyfikowanym, wzorcowym ośrodkiem faz wczesnych rozpoznawalnym w całej Europie, dlatego też z dużą satysfakcją dołączamy do największej sieci ośrodków w Europie, jaką jest Pratia. Upatrujemy w tym możliwości znaczącego rozwoju dla wszystkich zainteresowanych.■

MTZ Clinical Research, mimo trwającej pandemii, dalej prowadzi badania kliniczne – Monitor Rynkowy
Korytarz w Ośrodku MTZ Clinical Research
MTZ Clinical Research, mimo trwającej pandemii, dalej prowadzi badania kliniczne – Monitor Rynkowy
Pokój uczestników w Ośrodku MTZ Clinical Research
Podziel się:

Nastepne

Spółka z o.o. w pytaniach i odpowiedziach

śr. maj 26 , 2021
„Spółka z o.o. w pytaniach i odpowiedziach” to publikacja stworzona przez praktyków dla praktyków. A więc przede wszystkim dla przedsiębiorców, wspólników spółek z o.o., osób rozważających przekształcenie w spółkę z o.o., prawników, księgowych oraz doradców podatkowych. Książka, która pozwoli wykorzystać 100% możliwości, jakie daje spółka z o.o., skupiając się na problemach praktycznych, ważnych dla osób rozważających prowadzenie działalności w tej formie, wspólników tych spółek oraz ich doradców. Publikacja docelowo będzie […]
Spółka z o.o. w pytaniach i odpowiedziach – Monitor Rynkowy

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie