Najważniejsze: nie bać się

O tym, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, bezpieczeństwie pieniędzy, a także o misji rozmawiamy z Marzeną Małyską, prezes zarządu Krakowskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej

Dzisiaj wiele czynników może wywołać pojawienie się przejściowych bądź długotrwałych problemów finansowych: utrata zatrudnienia, choroba, problemy rodzinne. Jak sobie z tym radzić?

Przede wszystkim najlepszą radą, którą można dać w takiej sytuacji jest to, by nie bać się i nie unikać kontaktu z pracownikami naszej Kasy. Często problemy, które naszym członkom wydają się nie do przezwyciężenia, wspólnie zostają rozwiązane. Zawsze mamy na uwadze indywidualną sytuację dłużnika i trudności, z którymi w danym momencie się boryka. Wachlarz stosowanych rozwiązań jest naprawdę szeroki, czy to zmiana terminu płatności raty, czy zmniejszenie wysokości raty, czy zawarcie ugody, czy też porozumienia spłaty lub częściowe umorzenie zobowiązania. Nasi pracownicy zostali odpowiednio przygotowani i pozostają w bezpośrednim kontakcie z zarządem Kasy, co umożliwia szybkie podejmowanie decyzji i realizację uzgodnionych porozumień.

Warto tutaj wspomnieć, że wszystkie środki powierzone Kasie są w pełni bezpieczne.

To prawda. Trzeba mieć świadomość wyjątkowości mechanizmów funkcjonowania Kasy: tu wszelkie działania należy rozpatrywać pod kątem korzyści dla więcej niż jednej strony. Środki pieniężne powierzone przez depozytariuszy Kasie, z jednej strony muszą być w pełni bezpieczne, ale z drugiej strony depozytariusze liczą na ich korzystne oprocentowane. Oczywiście, depozyty są gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do wysokości 100 tys. euro oraz pozostają bezpieczne ze względu na stabilną i ostrożną działalność Kasy, jak również jej mocne fundusze własne; tym niemniej zaproponowanie bardzo wysokiego oprocentowania dla zdeponowanych środków pieniężnych zostaje często zahamowane na skutek braku obsługi pożyczek przez dłużników.

Nie dawno obchodzili państwo ćwierćwiecze.

Jako Krakowska SKOK rozpoczęliśmy swoją działalność w 1995 roku, a nasze 25-lecie, które przypadło na rok 2020, przeszło niestety bez echa – wiadomo: wskutek pandemii. Warto moim zdaniem, choćby w bardzo ograniczonym zakresie, przypomnieć, czym jest spółdzielcza kasa. Naszą misją jest tworzenie wartości dla członków, poprzez finansowanie ich potrzeb, zarówno bieżących, jak i polepszających ich przyszłość; prowadzenie na ich rzecz rachunków osobistych, zapewnianie szybkiej realizacji zleceń i dyspozycji, a także bezpieczne i efektywne gromadzenie ich środków pieniężnych. Na tym się skupiamy i nie chcemy utracić tej wyjątkowości, jaką niewątpliwie jest więź członkowska.

Rozmawiał: Tomasz Popławski

Podziel się:

Nastepne

Stawiamy na zdrowe stopy Polaków

pon. lis 14 , 2022
Dr hab. inż. Katarzyna Ławińska z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Łódzkiego Instytutu Technologicznego, realizuje projekt pt. „Wpływ konstrukcji, materiałów i prawidłowego dopasowania obuwia na zdrowie dzieci i młodzieży”, którego celem jest zwiększenie dostępu do informacji i rozwiązanie problemów dotyczących prawidłowego doboru obuwia i wkładek dla dzieci i młodzieży.  Projekt ma na celu opracowanie raportu zawierającego rekomendacje, wytyczne i dobre praktyki w zakresie prawidłowego funkcjonowania stóp dzieci wraz z właściwym doborem wkładek i obuwia. – Stawiamy […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/