Nowa inwestycja SM „Chełm”

SM „Chełm” sięgnęła po prestiżowy tytuł Symbol 2016 w kategorii Spółdzielczość mieszkaniowa. Ale spółdzielnia nie spoczywa na laurach. Rusza z imponującym projektem inwestycyjnym

 

„Chełm” jest jedną z największych i zarazem najprężniej działającą spółdzielni mieszkaniowych w Gdańsku. Posiada 154 budynki mieszczące ponad 7 tys. lokali, w których mieszka ok. 18 tys. osób. Zarządza także zasobami dziewięciu wspólnot mieszkaniowych. Ciągle podejmuje nowe wyzwania. Władze spółdzielni złożyły właśnie wniosek o pozwolenie na budowę dla pierwszych 2 z 11 budynków wielorodzinnych o całkowitej powierzchni 25 tys. mkw. Łącznie może się w nich mieścić aż 550 mieszkań.

Będziemy realizować inwestycję z myślą o tych, którzy marzą zarówno o samodzielnym, jak i wielopokoleniowym mieszkaniu. Zbudujemy m.in. dwupoziomowe apartamenty, w których mogą mieszkać rodzice i ich dorosłe dzieci z wnukami. Część mieszkań będzie miała duże tarasy z widokiem na tereny przyrodniczo chronione, z jednoczesnym bliskim dojazdem do centrum miasta. Komfort, wysoki standard, a jednocześnie cisza, spokój i bezpieczeństwo to cele, które przyświecają nam w tej inwestycji – podkreśla Leszek Majewski, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Chełm” w Gdańsku.

To bez wątpienia odważny, duży projekt budowlany polskiej spółdzielni. Prace rozpoczną się wiosną tego roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, dwa pierwsze budynki zostaną oddane w III kwartale 2018 r. Spółdzielnia liczy, że na realizacji całego projektu zarobi około 30 mln zł. Jeśli to się uda, za kilka lat będzie miała mogła przeznaczać około 10 mln zł rocznie na inwestycje remontowe w istniejących zasobach mieszkaniowych. Już teraz kwota ta jest dość wysoka: oscyluje wokół 6 mln zł.

Projekt osiedla SM Chełm w Gdańsku

Sukces Cienistej

Osiągnięć na koncie SM „Chełm” jest więcej. Spółdzielnia aktualnie finalizuje prace wykończeniowe innej inwestycji: czterech wielorodzinnych budynków mieszkalnych mieszczących się w rejonie ulic Cienistej i Szopińskiego w gdańskiej dzielnicy Chełm. Powstało tu 230 mieszkań. Każdy z tutejszych mieszkańców szybko i sprawnie może dostać się do centrum Gdańska, ponieważ budynki znajdują się blisko przystanków komunikacji miejskiej. Ci, którzy są zmotoryzowani, mogą korzystać z obwodnicy Trójmiasta. Nikt z kupujących mieszkanie na nowym osiedlu nie ma też powodów do narzekania w kwestii ubytków w infrastrukturze. Są sklepy, lokale usługowe, centra handlowe, przedszkola, szkoły.

Warto podkreślić, że naszą ofertę wzbogacają elementy rekreacyjne w postaci terenów spacerowych z urządzeniami do ćwiczeń, zlokalizowane wokół zaplanowanego oczka wodnego, a także sąsiedztwo istniejącego parku osiedlowego z ponadstuletnimi drzewami. Wybudowaliśmy ponadto wielofunkcyjne boisko sportowe oraz nowoczesny plac zabaw – wylicza Marek Majchrzak, wiceprezes SM „Chełm” w Gdańsku.

Budynki wielorodzinne na osiedlu Cienista składają się z pięciu nadziemnych kondygnacji mieszkalnych i jednej kondygnacji przyziemia, częściowo schowanej pod ziemią, w której znalazły się hale garażowe ze stanowiskami postojowymi dla samochodów osobowych, pomieszczenia lokatorskie i techniczne. Wszystkie budynki są wyposażone w windy (dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych) dostępne z poziomu terenu i obsługujące każdą z kondygnacji budynku. W dbałości o komfort i poczucie bezpieczeństwa mieszkańców władze spółdzielni postanowiły doświetlić dziennym światłem klatki schodowe oraz elementy dekoracyjne elewacji z blachy tytanowo-cynkowej i płytek ceramicznych. Zaprojektowano funkcjonalne mieszkania z ponadnormatywnym przeszkleniem okien oraz przestronnymi balkonami lub tarasami. Mieszkania, zaaranżowane w konfiguracji od jedno- do czteropokojowych, mają zróżnicowaną wielkość od 30 do 82 m² powierzchni użytkowej.

W spółdzielni ocenia się, że dzięki inwestycji uda się osiągnąć kilkunastomilionowy zysk, który zostanie przekazany, podobnie jak inne zyski z przedsięwzięć deweloperskich, na rzecz istniejących zasobów mieszkaniowych. – Wszystkie zyski pochodzące z tego, jak i z każdego innego przedsięwzięcia, reinwestujemy z myślą o naszych mieszkańcach. Obecnie realizujemy za ok. 5 mln zł wymianę grzejników w naszych zasobach mieszkaniowych. Stare, ponad 30-letnie, zamulone i już zużyte zamienimy na nowoczesne, wyposażone w nowe termozawory. Mówimy tu o ponad 15 tys. takich instalacji – mówi prezes L. Majewski.

Słusznie nagrodzeni

 

Nagroda Symbol Spółdzielczości Mieszkaniowej 2016 to ukłon w kierunku znakomitego zarządzania, opracowywania i budowania coraz odważniejszych projektów z myślą o ludziach. Władze SM „Chełm” udowadniają, że spółdzielczość mieszkaniowa to nie tylko skuteczne zarządzanie czy termomodernizacja. Spółdzielnia coraz mocniej specjalizuje się w działalności deweloperskiej, z której profity potrafi wykorzystać dla dobra zarówno nowych, jak i dotychczasowych mieszkańców.

Umiarkowana cena i bardzo dobra lokalizacja jest zawsze podstawą sukcesu projektu deweloperskiego, a w naszym wydaniu sprawdziło się to wyśmienicie – mówi M. Majchrzak. – Niedawno uruchomiliśmy inny projekt: 27 szeregowych domów jednorodzinnych budowanych w systemie szeregowym w niezwykle uroczej części dzielnicy Chełm. Efekt? 20 z nich sprzedaliśmy w 24 godziny od wystawienia. Wkrótce sprzedały się pozostałe. Takich sukcesów życzymy każdej spółdzielni.

 

Jakub Lisiecki

 

Leszek Majewski, prezes zarządu SM Chełm w Gdańsku:

– Mamy wiele pomysłów na tę spółdzielnię, choć ubolewam, że czasami nawet dobre projekty mogą zostać pogrzebane. Mimo to staramy się iść naprzód i kreować taką drogę rozwoju, która przynosi realne korzyści – właśnie dlatego stawiamy na przedsięwzięcia deweloperskie z pożytkiem dla spółdzielni. Cieszy nas, że mieszkańcy to rozumieją. Z naszych najnowszych zamysłów podkreślę jeszcze jeden: instalacja wind w budynkach, które ich nie posiadają. Zamierzamy na istniejących blokach dobudować jedno piętro i w ten sposób sfinansować inwestycję w dźwigi osobowe. Oby się udało.

Podziel się:

Nastepne

MPOŚ w Oświęcimiu nagrodzony

wt. cze 27 , 2017
Oświęcimska oczyszczalnia zdobyła EkoSymbol 2016. O przyznaniu tytułu zadecydowała przede wszystkim umiejętność radzenia sobie z wyjątkowymi w skali kraju wyzwaniami. Miejsko-Przemysłowa Oczyszczalnia Ścieków stale się modernizuje, a plany na przyszłość ma bardzo ambitne   Kapituła programu EkoSymbol doceniła przede wszystkim konsekwentną realizację wieloetapowego programu modernizowania oczyszczalni, a co za tym idzie, rozwiązanie problemu gospodarki ściekowej i odpadami płynnymi na terenie całej aglomeracji oświęcimskiej. Zauważono też ekonomiczne i ekologiczne walory wykorzystania […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie