Obraz Klimta po 100 latach znowu w wiedeńskim Belwederze

Portret „Dama z wachlarzem” jest jednym z ostatnich obrazów namalowanych przez słynnego austriackiego malarza Gustava Klimta. Od 25 marca 2021 roku będzie można go oglądać w muzeum Belvedere w Wiedniu. Obraz, który znajduje się w prywatnej kolekcji, po prawie 100 latach wraca na rok do Wiednia i będzie mógł być podziwiany przez zainteresowanych.

Fot. Markus Guschelbauer – Gustav Klimt, Dame mit Fächer, 1917-18 Leihgabe aus Privatbesitz © Belvedere, Wien

Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy publiczność ostatni raz widziała obraz Klimta „Dama z wachlarzem” w 1920 roku na wystawie w wiedeńskiej Kunstschau. Obraz z lat 1917-18 został wtedy wypożyczony przez przemysłowca Erwina Böhlera. Od tego czasu obraz znajduje się w prywatnej kolekcji, a jego kolejne losy nie są do końca znane.

Po 1920 roku obraz trafił do Szwajcarii do rodziny Böhlerów. Następnie w latach pięćdziesiątych XX wieku nabył go kolekcjoner Rudolf Leopold. Brakuje kolejnych wzmianek, a obraz nieznanej dziewczyny pojawił się na aukcji w Stanach Zjednoczonych dopiero w latach 90. Akt oskarżenia przeciwko nieznanemu sprawcy, któremu brakowało pozwolenia na wywóz, został unieważniony, ponieważ nie udało się wyśledzić osób związanych z eksportem obrazu. Obecny właściciel nie znał dramatycznej przeszłości obrazu. Aby Austria mogła na czas trwania wystawy przewieźć obraz nad Dunaj, musiała udzielić mu immunitetu na cały czas trwania wystawy.

Radości z wypożyczenia nie kryje dyrektor Belvedere w Wiedniu, gdzie obraz będzie można oglądać do 13 lutego 2022 roku. „Możliwość pokazania tego tajemniczego obrazu Klimta w Belvedere to dla mnie bardzo szczęśliwa chwila. „Dama z wachlarzem”, jedno z ostatnich dzieł Gustava Klimta, otoczona jest szczególną aurą. Fakt, że obrazu nie widziano w Austrii od 100 lat, podkreśla jego znaczenie. Publiczność musi po prostu zobaczyć ten obraz” – komentuje Stella Rollig, dyrektor generalna wiedeńskiego muzeum Belvedere.

Oprócz klimtowskiej „Damy z wachlarzem” w Belvedere zostaną zaprezentowane inne niedokończone prace Gustava Klimta. W październiku na wystawie pojawi się dodatkowa ekspozycja, która przybliży zwiedzającym prace Klimta inspirowane sztuką japońską i chińską.

Źródła informacji: PAP MediaRoom; Eurocomm-PR;

Podziel się:

Nastepne

Agnieszka Miela - Śmiech diabła

śr. mar 17 , 2021
Kiedy umiera nadzieja, nastaje czas obłędu. Gdy brakuje wybawców – rodzą się szaleńcy. Wystarczyła jedna noc, by stracili wszystko, co było im najdroższe. Pozbawieni domu i wiary w lepszą przyszłość zdecydowali się poświęcić życie w imię poprzysiężonej zemsty. Jednak ktoś miał wobec nich inne plany. Aine i Bertram, potomkowie dwóch Starych Rodów, nie mają pojęcia, że ich losy zostały nierozerwalnie złączone z Ziarnami Relenvel – legendarnymi istotami niemal równymi Bogom. […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie