W środę debata w PE nt. zawieszenia patentów na szczepionki przeciw Covid-19

W środę, 19 maja w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata na temat propozycji odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19.

© European Union 2021 – Source : EP

Kilka grup politycznych w europarlamencie wezwało Komisję Europejską do wystąpienia w sprawie zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19. Jako powód wskazano konieczność wsparcia globalnych wysiłków w zakresie szczepień.

Tydzień wcześniej prezydent USA wyraził poparcie dla odstąpienia od zasad WTO w tym zakresie. Takie rozwiązanie proponowały od wielu miesięcy Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów przeciwko Covid-19 w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony.

Przeciwniczką pomysłu jest m.in. kanclerz Niemiec Angela Merkel. Szefowa rządu RFN uważa, że zawieszenie patentów na szczepionki to zły pomysł, gdyż mogą to wykorzystać Chiny, przejmując wiedzę i technologię produkcji nowoczesnych preparatów przeciw Covid-19. Tymczasem przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała niedawno, że chociaż UE jest „otwarta na dyskusje” na temat tymczasowego wyłączenia praw własności intelektualnej, wąskie gardła produkcyjne, inwestycje w globalną produkcję i wkład w program COVAX nadal pozostają kluczowymi priorytetami w zwiększaniu globalnego dostępu do szczepionek.

Uchwała PE w sprawie zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw Covid-19 zostanie poddana pod głosowanie podczas sesji 7 – 10 czerwca. Wszelkie decyzje dotyczące zrzeczenia się praw własności intelektualnej będą podejmowane przez Radę TRIPs Światowej Organizacji Handlu (WTO).

mp/

Źródło informacji: PAP

Podziel się:

Nastepne

Od wakacji e-sprzedawców czekają duże zmiany w rozliczaniu VAT. Reforma może pobudzić handel transgraniczny z korzyścią także dla konsumentów

wt. maj 18 , 2021
Od 1 lipca br. firmy, które prowadzą transgraniczną sprzedaż przez internet, czekają duże zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT. Po pierwsze, nie będą musiały rejestrować się w każdym kraju członkowskim, do którego sprzedają, bo wszelkie formalności związane z VAT załatwią w jednym punkcie kompleksowej obsługi. Po drugie, stawka podatku za każdym razem będzie naliczana zgodnie z zasadami kraju konsumenta, co zlikwiduje nierówne traktowanie między transakcjami wewnątrzunijnymi a tymi spoza UE. – To duża reforma, która przyniesie wiele korzyści, […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie