Ósmy rok nie podnoszą podatków. To ewenement!

Zdecydowana większość samorządów coraz chętniej i głębiej sięga do kieszeni mieszkańców. Trzeba oddać sprawiedliwość, że często nie mają wyboru, ponieważ dochody samorządów maleją, a obciążenia obowiązkami są coraz większe. Przykładowo oświata mająca być w teorii finansowana z subwencji oświatowej, w coraz większym stopniu opiera się dochodach z podatków lokalnych. Tymczasem władze Ostrowca Świętokrzyskiego zdecydowały się nie podnosić stawek podatków lokalnych i to już ósmy rok z rzędu. To ewenement na samorządowej mapie – nie tylko regionu, ale i kraju.

29 listopada br., na wniosek prezydenta Jarosława Górczyńskiego radni jednogłośnie zdecydowali, że w 2023 roku mieszkańcy nie będą płacić wyższych podatków. Przedstawiając radnym swoją propozycję prezydent Górczyński podkreślał, że z punktu widzenia dochodów budżetu z roku na rok taka decyzja jest coraz trudniejsza. Jednak dzięki konsekwentnie prowadzonej polityce finansowej Ostrowiec Świętokrzyski nie musi szukać dodatkowych środków kosztem swoich mieszkańców.

Obecnie w województwie świętokrzyskim nie ma miasta, które utrzymywałoby podatki lokalne na tak niskim poziomie. W całym kraju nie ma też miasta o porównywalnej wielkości, które mogłoby się pochwalić brakiem zadłużenia. Jeszcze w 2011 r. zadłużenie miasta wynosiło ponad 73 mln zł. Dziś nie ma już po nim śladu. 

– Podkreślam to na każdym kroku, ale uważam, że jest to powód do dumy. Dowód naszej odpowiedzialności, nie tylko za dzień dzisiejszy, ale przede wszystkim za przyszłość naszego miasta i jego mieszkańców, naszych dzieci i wnuków – mówi Jarosław Górczyński.

Według szacunków podniesienie podatków lokalnych do maksymalnych stawek zapewniłoby ok 11 mln zł dodatkowych wpływów do budżetu. Mimo pokusy sporego zastrzyku do miejskiej kasy, władze nie zdecydowały się jednak na taki krok.

– Obecne czasy są bardzo trudne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i społeczno-politycznym. Sytuacja ta bardzo niekorzystnie wpływa na gospodarkę, a ta ma bezpośrednie przełożenie na budżet każdego obywatela, jak również na budżety samorządów. Rolą samorządu w tych trudnych czasach jest zapewnienie stabilizacji nie tylko mieszkańcom, ale i lokalnym firmom – tłumaczył podczas sesji rady miasta prezydent Górczyński. I z tej roli władze Ostrowca Świętokrzyskiego wywiązują się bez zarzutu.

Anna Knapek

<strong>Ósmy rok nie podnoszą podatków. To ewenement!</strong> – Monitor Rynkowy

Konsekwencja w dbałości o finanse publiczne znajduje równie konsekwentne uznanie w oczach kapituły programu Symbol. Już po raz czwarty z rzędu Ostrowiec Świętokrzyski został laureatem tego wyróżnienia. Podczas gali finałowej nagrodę odebrał Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego

Podziel się:

Nastepne

Kolejne lata mogą być okresem prosperity dla transportu kolejowego. Ekspert: To najlepszy czas na inwestycje w ten sektor

pt. gru 30 , 2022
Kolejne lata przyniosą ważne dla rozwoju transportu szynowego szanse. Jedną z nich będzie zmniejszenie konkurencyjności transportu drogowego, do czego może się przyczynić objęcie tego sektora od 2027 roku nowym unijnym systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2.  Szansą dla kolei są także tłumny powrót pasażerów po latach pandemii oraz planowane inwestycje w linie kolejowe w ramach projektu Centralnego Portu Komunikacyjnego. – Rynek będzie potrzebował atrakcyjnej, kompletnej oferty przewozowej, napędzanej zieloną energią. To najlepszy czas na inwestycje na kolei – […]
Kolejne lata mogą być okresem prosperity dla transportu kolejowego. Ekspert: To najlepszy czas na inwestycje w ten sektor – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie