Ożarowice stawiają na OZE

Gmina Ożarowice otrzymała dofinansowanie na realizację projektu pn. „Odnawialne Źródła Energii szansą na poprawę jakości powietrza w Gminie Ożarowice”


Wnioskowano o 24 mln zł. Dzięki tym środkom w Ożarowicach powstanie na prywatnych posesjach 770 instalacji fotowoltaicznych, kolektory solarne, pompy ciepła i kotły na biomasę.

W programie biorą udział mieszkańcy, którzy dwa lata temu złożyli deklarację przystąpienia do projektu „Odnawialne Źródła Energii szansą na poprawę jakości powietrza w Gminie Ożarowice.” Na kilkuset dachach prywatnych domów powstaną instalacje fotowoltaiczne, które pozwolą znacznie zmniejszyć rachunki za prąd. U niektórych zamontowane zostaną kolektory solarne, pompy ciepła oraz kotły na biomasę. Te konkretne działania poprzedziła wizja lokalna w każdym gospodarstwie i wykonanie audytu energetycznego. Każdy dom będzie miał panele fotowoltaiczne o mocy od trzech do pięciu kilowatów.

– Wnioskowaliśmy o 24 mln zł. W lutym tego roku przyznano nam połowę tych środków, teraz już wiemy, że dostaniemy prawie 90% – mówi Grzegorz Czapla, wójt Ożarowic.

Ponieważ jest to grant, mieszkańcy muszą wyłożyć własne pieniądze, następnie złożyć dokumenty w urzędzie gminy i wówczas otrzymają zwrot w wysokości 9/10 wydanej kwoty. W przybliżeniu koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy czterech kilowatów to około 20 tys. zł, z czego mieszkaniec zapłaci tylko 10%. W przypadku pompy ciepła, która kosztuje 30 tys. zł, wkład własny wyniesie trzy tysiące. Według teoretycznych obliczeń koszty instalacji zwrócą się po około roku. Mieszkańcy sami zapłacą za ubezpieczenie i serwisowanie OZE, ale za to pozostają one ich własnością. Przy sieci fotowoltaicznej nadwyżkę wyprodukowanej energii mieszkańcy oddają do sieci, z powrotem zakład energetyczny oddaje im o 25% mniej przekazanej energii.

– Moim marzeniem jest połączenie budynków wyposażonych w OZE w jeden system, tak, aby dystrybucja energii odbywała się w obrębie gminy – mówi Grzegorz Czapla. – Na razie w Ożarowicach odnawialne źródła energii zainstalowane są na 18 budynkach użyteczności publicznej. Zakończenie projektu przewidywane jest w Ożarowicach w trzecim kwartale 2022 r.

Grażyna Herich

Podziel się:

Nastepne

Nowe mieszkania rzeszowskiego „Energetyka”

czw. paź 29 , 2020
Mieszkańcy Rzeszowa czekają na nowe i nowoczesne mieszkania. Wychodzi im naprzeciw Spółdzielnia Mieszkaniowa „Energetyk”, która wciąż buduje, a na brak chętnych nie narzeka, gdyż jest synonimem komfortu i stabilności. To jej strategia sukcesu Rzeszów to jedno z najdynamiczniej rozwijających się miast w Polsce. W ślad za nowymi miejscami pracy w mieście powstało zapotrzebowanie na atrakcyjną infrastrukturę mieszkaniową. Obserwując te tendencje, zarząd SM „Energetyk” opracował strategię kolejnych inwestycji, które swoją architekturą […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie