PE zachęca do odwiedzenia wirtualnej wystawy nt. deklaracji Schumana, która dała początek UE

W dniu 9 maja 1950 r., podczas gdy na świecie trwała zimna wojna, deklaracja Roberta Schumana położyła podwaliny pod budowę wspólnej Europy – przypomina PE, zachęcając do odwiedzenia wirtualnej wystawy poświęconej planowi b. francuskiego ministra.

Robert Schuman (P) Communautés européennes 1950-1959

„Chcesz dowiedzieć się więcej o deklaracji Schumana, która dała początek Unii Europejskiej, jaką dziś znamy? Odwiedź wirtualną wystawę na stronie @Europeanaeu” – pisze PE na Twitterze. Europeana jest inicjatywą Unii Europejskiej, finansowaną z unijnego programu Łącząc Europę oraz przez państwa członkowskie UE.

Wirtualną wystawę, która powstała z okazji 70. rocznicy deklaracji Schumana, można zobaczyć TUTAJ.

Wystawa dotyczy wydarzeń z roku 1950 r. W pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, Europa nadal zmagała się z jej konsekwencjami. Ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zamierzał powołać nową ponadnarodową organizację, by stworzyć wspólny francusko-niemiecki rynek węgla i stali otwarty również na inne kraje europejskie. Chodziło o Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS).

Rządy europejskie uznały bowiem, że wspólna koordynacja produkcji stali i wydobycia węgla pozwoli zapobiec powtórzeniu się w przyszłości podobnego konfliktu, tak że wszelka wojna między odwiecznymi rywalami – Francją a Niemcami – będzie „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.

EWWiS (założona przez: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się Unię Europejską, jaką dziś znamy.

Począwszy od 1985 roku 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Media mają moc

śr. sie 25 , 2021
Wywiad z prof. Katarzyną Bilińską, członkinią Kapituły Programu Symbol Już po raz jedenasty Kapituła programu uhonoruje liderów rodzimej przedsiębiorczości, innowatorów i wizjonerów. Od czasu, gdy zrobiła to po raz pierwszy, wiele zmieniło się w polskiej gospodarce i w biznesie. Czy te zmiany widać także w wyborze laureatów Symbolu? Obserwuję wyraźny wzrost zainteresowania nagrodą Symbol ze strony firm i organizacji spośród różnych sektorów. Nagroda jest coraz bardziej rozpoznawalna. Sprzyja budowaniu wizerunku innowacyjności, solidności i wiarygodności. Do grona przedsiębiorstw przemysłowych dołączyła […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie