Naukowcy z Wydziału Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej realizują przełomowy projekt z zakresu innowacyjnych technologii kosmicznych
Projekt pod nazwą „Bio-nanosatelita wykorzystujący zminiaturyzowane instrumenty lab-on-chip oraz metodologia prowadzenia badań bio-medycznych z jego wykorzystaniem w warunkach mikrograwitacji” (POIR.04.01.01-0010/19) został przyznany w ramach programu Wspólne Przedsięwzięcie z Województwem Dolnośląskim „Dolnośląska strefa technologii biomedycznych”, zawierającego się w poddziałaniu „Strategiczne programy badawcze dla gospodarki”.
Głównym założeniem interdyscyplinarnego projektu, łączącego wiedzę ekspercką z wielu różnych dziedzin nauki, jest stworzenie bio-nanosatelity, który będzie wyposażony w miniaturowe laboratorium (tzw. lab-on-chip). Umożliwi ono prowadzenie badań na komórkach w warunkach występujących w kosmosie.

– Spoglądając w przyszłość, bogatą w innowacyjne technologie kosmiczne, ale także borykającą się z wieloma problemami, oczywistym kierunkiem wydaje się próba eksploracji kosmosu. Od dawna wiemy, że warunki panujące w przestrzeni kosmicznej mogą wpływać bardzo różnie na organizmy żywe, stąd nasze pragnienie prześledzenia tego wpływu od samego początku, a zatem od nasionka do formy dojrzałej – podkreśla dr inż. Patrycja Śniadek, kierownik projektu.
Laboratorium mieszczące się wewnątrz bio-nanosatelity zajmuje od kilku milimetrów do kilku centymetrów kwadratowych i może zostać wykorzystane do różnego rodzaju analiz biochemicznych. Użycie skali mikro i wyposażenie satelity we własne laboratorium przeprowadzające eksperymenty w jego wnętrzu – to rewolucja na skalę ogólnoświatową i olbrzymi krok w przyszłość.
– Jakakolwiek próba wystrzelenia obiektu poza orbitę okołoziemską wiąże się z olbrzymimi nakładami finansowymi. Nasze rozwiązanie pozwoli natomiast znacznie zmniejszyć koszt takiej operacji i umożliwi otrzymanie wyników w czasie niemal pokrywającym się z czasem rzeczywistym – akcentuje naukowiec.
Joanna Gulewicz