Radoszyce dbają o mieszkańców

 Od dwóch lat szczególnie koncentrujemy się na projektach miękkich, ukierunkowanych przede wszystkim na spotkania, integrację, wyjazdy, rozmowy z psychologiem – mówi Michał Pękala, burmistrz gminy Radoszyce.

Grupami docelowymi działań Radoszyc są głównie dzieci i młodzież oraz seniorzy. Gmina od maja ubiegłego roku realizuje projekt pn. „Świetlice w Gminie Radoszyce”. W świetlicach odbywają się zajęcia z dziećmi, m.in. sportowe, informatyczne, kulinarne, matematyczne, artystyczne, logopedyczne oraz z języka angielskiego. Funkcjonuje też Punkt Wsparcia Rodziny, w którym dyżurują psycholog, pedagog oraz prawnik. Świetlice zlokalizowane są w miejscowościach Jakimowice i Mościska Duże.

Do listy świetlic na terenie gminy doszła kolejna w Wilczkowicach, otwarta w grudniu br. Dzieci mają tam zapewnioną m.in. pomoc w nauce i w uzupełnianiu zaległości edukacyjnych, a także organizację czasu wolnego dzięki zajęciom tematycznym plastycznym lub sportowym. Podopieczni mogą też rozwijać 4 kompetencje kluczowe w zakresie wielojęzyczności, matematyki, cyfryzacji oraz świadomości i ekspresji kulturalnej. Projekt zakłada również wsparcie psychologa, logopedy oraz prawnika. Z porad mogą korzystać rodzice, co wpłynie na kompleksowość wsparcia. 

Seniorzy także mogą czuć się zaopiekowani. Od stycznia bieżącego roku funkcjonuje Klub Seniora, mający swoją siedzibę w budynku OSP Radoszyce. Finansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a wraz z początkiem października w gminie rozpoczęto realizację nowego projektu pn. „Seniorzy RAZEM w  Radoszycach”. Owocem jest utworzenie drugiego Klubu Seniora w Radoszycach. 

Warto podkreślić, iż samorząd został doceniony EuroSymbolem Polskiej Samorządności 2021.

W sumie na projekty unijne, w tym te miękkie, zrealizowane w 2021 r. gmina Radoszyce pozyskała dofinansowanie w kwocie ponad 7,6 mln zł. 

 – Wraz z psychologami obserwujemy, że postawienie na projekty dedykowane młodzieży i seniorom przyniosło bardzo pozytywny wydźwięk. To osoby, które są najbardziej narażone na izolację w dzisiejszych czasach. Miło jest widzieć, jak ich oczy się śmieją –  podkreśla Michał Pękala.

To tutaj się zaczyna

To na terenie gminy Radoszyce zaczyna się Rowerowy Szlak Polski Wschodniej. Swój bieg rozpoczyna od ronda w Sielpi. Okazuje się, że można z tego punktu dojechać na jednośladzie aż do Elbląga.  

Lasy tworzą większe kompleksy w północno-zachodniej, północno-wschodniej i południowej części gminy. Na zachód od linii Radoszyce – Jacentów dominują siedliska boru świeżego i boru mieszanego wilgotnego. Określona prawnie funkcja lasów stwarza korzystne warunki dla rozwoju turystyki i rekreacji. – Na terenie gminy mamy miejscowość o wdzięczniej nazwie Wiosna. To właśnie tam witamy kalendarzową wiosnę  – mówi Michał Pękala.

Miłośnikom spędzania czasu na świeżym powietrzu z pewnością spodobają się tereny wokół Zalewu ,,Antoniów”, o którego powstanie zabiegano od ponad 30 lat. Tam też integrują się seniorzy.

Kilkuletnim, lecz ambitnym celem, do którego zmierzają włodarze gminy, jest utworzenie geotermii nad wspomnianym akwenem, mającej przypominać tę w Uniejowie. Pod koniec września br. gmina otrzymała pozytywną decyzję na wykonanie wstępnych odwiertów geotermalnych. Urzędnicy przygotowują właśnie wnioski o dofinansowanie na ten cel, który może pochłonąć ok. 8 mln zł.

Jak turystyka i rekreacja, to i przedsiębiorczość

Tereny wokół zalewu ,,Antoniów” mają także potencjał biznesowy, zwłaszcza w kontekście działalności rekreacyjnej i hotelarskiej. Włodarze zadbali m.in. o utworzenie ścieżek rowerowych, chodnika oraz kładki nad rzeką Plebanką. 

– Jedna działka na terenie wokół zalewu jest już uzbrojona i przeznaczona pod dzierżawę. Trwa procedura przetargowa. Pozostałe cztery działki są w trakcie uzbrajania. Przetarg ma być gotowy w najbliższych miesiącach. „Antoniów” to nasza strefa ekonomiczna o profilu turystycznym. Nie czekamy na przedsiębiorców, sami stwarzamy dla nich miejsca – podsumowuje Michał Pękala.

Jacek Bies

Podziel się:

Nastepne

Napęd 4.0

czw. gru 23 , 2021
Zespół naukowców pod kierownictwem dr inż. Bartłomieja Będkowskiego z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Napędów i Maszyn Elektrycznych KOMEL realizuje pionierskie prace badawcze. Projekt pn.: „Innowacyjny elektryczny zespół napędowy do pojazdów użytkowych”, finansowany ze środków NCBiR w ramach programu LIDER XI, dotyczy opracowania napędu elektrycznego zintegrowanego z przekładnią mechaniczną i hamulcem, który będzie zabudowany bezpośrednio w kołach pojazdu. Prace stanowią rozwinięcie badań zapoczątkowanych w poprzednich edycji programu LIDER, związanych z […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie