Nominowana do Symbolu Rozwoju Biznesu 2018 rodzinna firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. jako jeden z liderów branży świętuje pobicie rekordu finansowego i rozbudowę zakładu
Firma SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. założona została w 1992 r. To rodzinny biznes z całkowicie polskim kapitałem, który powstał w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku pożarniczego w Polsce: nie było wówczas profesjonalnych firm zabudowujących samochody pożarnicze i dostarczających sprzęt dla świeżo utworzonej formacji Państwowej Straży Pożarnej. Dowodem na to były tragiczne statystyki pożaru lasów koło Kuźni Raciborskiej z 1992 r. (m.in. 2 tys. rannych, spalone 10 tys. ha lasu). Brak profesjonalnego wyposażenia PSP i specjalnych samochodów był wyraźny na tyle, że wypełnienie tej luki stało się misją przedsiębiorstwa.
Obecnie, po 26 latach intensywnej pracy, firma jest jednym z liderów branży produkcji pojazdów specjalnych, które dostarcza do jednostek straży pożarnej, policji, wojska oraz służb cywilnych. Zatrudnia 130 wysoko wykwalifikowanych pracowników, zaś same pojazdy sprzedaje w 30 krajach, na 4 kontynentach. Do tego w tym roku firma pobije własny rekord obrotów – wyprodukuje aż 200 pojazdów. Od 2013 r. posiada 9 tys. m2 powierzchni zakładu produkcyjnego na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który właśnie rozbudowuje do 15 tys. m2.
– Zakończenie tej rozbudowy planujemy na koniec roku – mówi Anna Szczęśniak, współzałożycielka przedsiębiorstwa. – Mimo to nie będzie przerwy w produkcji, a uruchomienie dodatkowej powierzchni pozwoli nam m.in. na jej zwiększenie i modernizację.
SZCZĘŚNIAK Pojazdy Specjalne Sp. z o.o. produkuje na bazie gotowych podwozi wszystkie typy pojazdów, od lekkich, ratowniczo-gaśniczych dla straży pożarnej, aż po ciężkie samochody ratownictwa drogowego. Stare porzekadło mówi, że „diabeł tkwi w szczegółach”: tu bardziej niż mnogość oferowanych modeli liczą się oryginalne rozwiązania i sposób wykonania. Firma sukcesywnie zastępuje konstrukcje spawane skręcanymi. W ten sposób dba o środowisko, co dodatkowo potwierdza wdrożenie normy ISO 14001.
Poza samą produkcją, Research & Development to drugi, najistotniejszy punkt działalności firmy. – Od wielu lat współpracujemy z instytutami badawczymi oraz uczelniami, takimi jak Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej im. Józefa Tuliszkowskiego w Józefowie, Wojskowy Instytut Techniki Pancernej i Samochodowej w Sulejówku k. Warszawy, Wojskowa Akademia Techniczna im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Politechnika Warszawska, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej, Szkoła Główna Służby Pożarniczej w Warszawie, Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, Przemysłowy Instytut Motoryzacji PIMOT w Warszawie, Instytut Badań i Rozwoju Motoryzacji BOSMAL Sp. z o.o. w Bielsku-Białej – połączenie wiedzy akademickiej i eksperckiej z naszymi możliwościami technologicznymi przynoszą efekty w postaci zaawansowanych, prototypowych pojazdów – podkreśla Anna Szczęśniak.
W obliczu wszystkich podejmowanych działań, wzrostu i rozwoju eksportu oraz jakości produkowanych przez firmę SZCZĘŚNIAK pojazdów, nie dziwi fakt, że firma była już wielokrotnie honorowana różnymi tytułami. Wśród nich szczególnie istotne jest 13 nagród Międzynarodowej Wystawy Ratownictwo i Technika Przeciwpożarowa „EDURA”, pięć „Defenderów”, przyznawanych przez komitet targów przemysłu obronnego MSPO w Kielcach, a także Kryształ Zamówień Publicznych, który firma SZCZĘŚNIAK otrzymała jako jedna z czterech na 120 zgłoszonych do konkursu w kategorii inwestycje wpływające na poprawę funkcjonowania infrastruktury drogowo-komunikacyjnej. Drugim bardzo ważnym dla firmy wyróżnieniem jest statuetka Dedala w konkursie Firma Roku 2018 w kategorii „Firma Roku 2018 Miasta Bielska-Białej” za tworzenie pozytywnego wizerunku gospodarczego oraz promocję regionu. Do tych licznych tytułów może właśnie dopisać nominację do Symbolu Rozwoju Biznesu 2018.
Adrian Buksa