Prawo.pl: praca zdalna, ale już ze zwrotem kosztów

Katalog kosztów, jakie będzie musiał zwracać pracodawca, rezygnacja z obowiązku ubezpieczenia sprzętu przez pracodawcę, a także możliwość przeprowadzenia kontroli bez zgody pracownika i pracy zdalnej okazjonalnie – to niektóre z propozycji rządu – podaje Prawo.pl. Eksperci, choć z zastrzeżeniami, pozytywnie oceniają przedstawiony projekt.

źródło: pixabay.com

Takie rozwiązania przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii projekt ustawy dotyczący m.in. pracy zdalnej. W środę został on skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych.

Jak podaje Prawo.pl, zaproponowana przez MRPiT definicja pracy zdalnej została ustalona z pracodawcami i związkowcami. Pracą zdalną ma być praca wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i uzgodnionym z pracodawcą, w tym w miejscu zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

„Dobrze się stało, że definicja została uzgodniona dwustronnie, czyli przez związki zawodowe i pracodawców oraz to, że pracownik w uzgodnieniu z pracodawcą będzie wskazywał miejsce jej wykonywania” – uważa Katarzyna Siemienkiewicz, ekspert ds. prawa pracy Pracodawców RP, cytowana przez Prawo.pl. „To może zapobiec wielu sytuacjom, kiedy pracodawcy mogą być negatywnie zaskakiwani, np. wyjazdom pracowników za granicę” – dodaje.

Siemienkiewicz wskazuje, że z projektu usunięto przepis o ubezpieczeniu sprzętu przez pracodawcę. Jej zdaniem jest to zasadne, bo pracownik odpowiada za powierzone mienie, nie ma więc powodu, aby pracodawca ponosił jeszcze koszty ubezpieczenia.

Robert Lisicki, dyrektor Departamentu Pracy Konfederacji Lewiatan pozytywnie ocenia kwestię zamkniętego katalogu kosztów, które mogą być rozszerzone ewentualnie w porozumieniu lub w regulaminie pracy.

W opinii Adriana Prusika, radcy prawnego, wspólnika w kancelarii Wojewódka i Wspólnicy, słabym punktem projektu jest sformalizowanie wdrożenia pracy zdalnej i zmniejszenie do 12 liczby dni, podczas których w ciągu roku byłaby dopuszczalna praca okazjonalna.

„W nowych uregulowaniach Kodeksu pracy dotyczących pracy zdalnej skorzystano z rozwiązań wprowadzonych w celu przeciwdziałania COVID-19 oraz funkcjonujących już od wielu lat unormowań związanych z telepracą” – podkreśla z kolei prof. Iwona Sierocka z kancelarii BKB Baran Książek Bigaj.

Więcej:

https://www.prawo.pl/kadry/jak-uregulowana-zostanie-praca-zdalna-w-kodeksie-pracy-jakie,508410.html

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Podziel się:

Nastepne

Stephen Seager - Szpital dla psychopatów

pt. maj 21 , 2021
Nowa książka autora bestsellerowych “Psychopatów” Stephen Seager spędził rok na oddziale szpitala psychiatrycznego, na którym zamknięto najgorszych psychopatycznych przestępców. Nigdy nie patrz im w oczy. Nigdy ich nie dotykaj. Jeżeli się boisz, powiedz im to. Ale nigdy nie odwracaj się do nich plecami. Wspomnienia psychiatry, opisujące rok stażu na oddziale psychiatrycznym ujawniają wstrząsającą prawdę o życiu za zamkniętymi drzwiami instytucji dla umysłowo chorych. To doświadczenie Seagera, autora bestsellerowych „PSYCHOPATÓW”, już […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie