Siemiatycze są przedsiębiorcze i przyjazne
Miasto z 475-letnią historią dba o 15 tys. mieszkańców i przyjezdnych. Szanując przeszłość i tradycje jest otwarte na innowacje. Realizuje wiele projektów inwestycyjnych i społecznych. Wzrasta aktywność gospodarcza.
Najważniejsze inwestycje ostatnich lat to budowa hali widowiskowo-sportowej, biogazowni i termomodernizacja budynków użyteczności publicznej (w tym szkół i przedszkoli, biblioteki, domu kultury, szkoły muzycznej, urzędu miasta) – wszystkie projekty przy wsparciu finansowym z zewnątrz. W trakcie realizacji jest budowa krytej pływalni. Równie ważne są remonty i budowa ulic, chodników, skwerów, placów zabaw, ścieżek pieszo-rowerowych, modernizacja plaży nad siemiatyckimi zalewami, remonty żłobków, budowa mieszkań socjalnych czy modernizacja oświetlenia. Innowacją są zielone dachy na przystankach komunikacji miejskiej i wykorzystanie wiat śmietnikowych na edukację ekologiczną. Widać troskę władz miejskich o ekologię: miasto wspiera mieszkańców w instalacji kolektorów i wymianie starych pieców, powstała mała elektrownia wodna, elektrownia hybrydowa (słoneczna i wodna), modernizowane są osiedlowe sieci ciepłownicze. Trwa rewitalizacja i rekultywacja trzech zbiorników wodnych, w planach jest elektrownia na biomasę.
Miasto prowadzi też działalność społeczną: wczesne wspomaganie dla przedszkolaków, multimedia w szkołach, Siemiatycki Uniwersytet Dziecięcy, Uniwersytet Trzeciego Wieku pod nadzorem naukowo-merytorycznym Politechniki Białostockiej, przeglądy zębów u dzieci ze szkół i przedszkoli, śniadania w szkole, przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu, usuwanie azbestu z gospodarstw domowych, poprawa sytuacji mieszkaniowej rodzin romskich na terenie miasta. Czynne są hotspoty z bezpłatnym internetem w centrum. Wsparcie otrzymują różne inicjatywy, m.in. koncerty, Dzień Ziemi, Dzień bez Samochodu, plenerowe kino letnie, darmowe przejazdy na basen, gimnastyka dla seniorów itp.
– Turystyka i ekologia to najważniejsze płaszczyzny rozwoju – mówi burmistrz Miasta Siemiatycze Piotr Siniakowicz. – Możemy uzyskać pełny potencjał turystyczny przy współpracy z okolicznymi miastami i stworzyć alternatywę dla wielu regionów turystycznych – zaledwie dwie godziny jazdy samochodem od Siemiatycz jest Warszawa, a niecałe trzy – Łódź. Jesteśmy zielonymi płucami Polski, z czystą wodą i powietrzem, wyśmienitą kuchnią oraz wieloma jeszcze nieodkrytymi atrakcjami, które warto poznać. Mamy możliwość czerpania energii z wody, z wiatru i ze słońca. Dzięki rekordowo wysokiemu budżetowi – w 2018 r. jest to 60 mln zł – oraz doświadczeniom w pozyskiwaniu dofinansowania zewnętrznego będziemy konsekwentnie realizować inwestycje, które przełożą się na komfort i jakość życia – począwszy od infrastruktury, a skończywszy na pomocy wykluczonym.