Projekty, które napędzają naukę

Integracja środowiska naukowego dolnośląskich uczelni oraz podmiotów gospodarczych. Prowadzenie interdyscyplinarnych badań z użyciem zwierzęcych modeli doświadczalnych. Rozwijanie i wdrażanie nowych technologii oraz metod leczenia. Takie cele z pełną skutecznością realizuje CDEiITB

Nagradzane i doceniane Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych w tym roku ma powody do świętowania. W dowód uhonorowania dotychczasowych zadań, badań i nowatorskich rozwiązań, niejednokrotnie przekraczających skalę ogólnopolską, wrocławska placówka sięgnęła po tytuł Symbol Innowacji 2020.

– Bardzo cieszymy się z otrzymanego wyróżnienia, które pokazuje, jak ważne badania wykonujemy, nad jakimi projektami pracujemy i ile serca wkładamy w realizację zamierzonych działań. Wierzę, że otrzymany tytuł Symbolu Innowacji pomoże nam nawiązać nowe, perspektywiczne kontakty oraz da jeszcze więcej motywacji do wykonywanej pracy – mówi prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń, dyrektor CDEiITB.

Największym sukcesem Centrum był udział w wielozadaniowym projekcie Demostrator+, gdzie poprzez badania pod kierownictwem dr. hab. Marcina Wrzoska, profesora Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, oceniono możliwości wykorzystania homogenatu porożogennych komórek macierzystych w regeneracji rdzenia kręgowego po urazie mechanicznym na modelu świni, a także zadania z zakresu dermatologii pod kierownictwem dr. hab. Jarosława Popiela, prof. UPWr, zadania z zakresu stomatologii kierowane przez dr. Grzegorza Sapikowskiego czy zadania z zakresu okulistyki, którymi kierował prof. dr hab. Zdzisław Kiełbowicz. 

Dodatkowo przeprowadzono badania z zakresu kardiologii, neurologii, gastroenterologii i pulmonologii realizowane w Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. 

Projekt pozwolił na rozwój zaawansowanych technik medycznych, ale też stworzył możliwości zbudowania zespołu świetnych specjalistów z zakresu neurologii, neurochirurgii i kardiologii inwazyjnej. 

– Nasz zespół składa się z ludzi o dużym dorobku naukowym, którzy poprzez kontakty zagraniczne nieustannie poszukują coraz nowszych rozwiązań. Jestem przekonany, że CDEiITB będzie się rozwijać bardzo dobrze. Część rzeczy, które robimy, rzeczywiście przydadzą się w diagnostyce i leczeniu zwierząt, ale staramy się większość naszych badań zawsze prowadzić w kierunku późniejszego zastosowania w leczeniu ludzi – uzupełnia prof. Józef Nicpoń.

Jednymi z najistotniejszych badań, które realizuje Centrum, są te związane z unowocześnieniem tytanowego implantu kręgosłupa dotychczas stosowanego przy skoliozie kręgosłupa u dzieci. Ponadto naukowcy zajmują się produktem mającym potwierdzone właściwości wspomagające regenerację tkanki nerwowej, porównują status żelaza oraz molekularnej regulacji metabolizmu tego mikroelementu u noworodków świni domowej i dzika, a także oceniają kardioprotekcyjne działania iniekcyjnego kwasu acetylosalicylowego na świńskim modelu niedokrwienia serca badania in vitro.

– W Centrum prowadzimy także przy współpracy z Uniwersytetem Medycznym we Wrocławiu badania z zakresu kardiologii, nad zastosowaniem nowych substancji zmniejszających poreperfuzyjne uszkodzenie mięśnia sercowego – mówi prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak z Katedry Chorób Wewnętrznych z Kliniką Koni, Psów i Kotów. – Zmniejszenie uszkodzenia poreperfuzyjnego oraz poprawa mikrokrążenia jest jednym z bardzo ważnych celów terapeutycznych leczenia zawału serca u ludzi. W tym momencie prowadzimy badania przedkliniczne na zwierzętach, które dotyczą zarówno bezpieczeństwa stosowania, jak i skuteczności nowych typów elektrod do ablacji arytmii serca. Umożliwi to w przyszłości wprowadzenie tych elektrod do leczenia arytmii u ludzi. 

Centrum Diagnostyki Eksperymentalnej i Innowacyjnych Technologii Biomedycznych świadczy usługi w zakresie eksperymentalnego testowania innowacyjnych technologii biologicznych i medycznych. Jego bazę stanowią m.in. pracownia angiograficzna i elektrofizjologiczna, pracownia ultrasonograficzna i elektrokardiograficzna, laboratorium diagnostyki obrazowej czy pracownia rezonansu magnetycznego. 

Adrian Morel

Podziel się:

Nastepne

Strategia rzeszowskiego „Energetyka”

wt. gru 22 , 2020
Strategiczne planowanie inwestycji wychodzi naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców Rzeszowa przy równoczesnej dbałości o posiadane zasoby. Tak działa SM „Energetyk” SM „Energetyk” w Rzeszowie to spółdzielnia stosunkowo młoda, powstała w 1996 roku. Liczy ponad 2,1 tys. członków, administruje 27 budynkami mieszkalno-usługowymi na rzeszowskich osiedlach, w Boguchwale oraz jednym blokiem mieszkalnym w Krośnie. Buduje nowe mieszkania, a na brak chętnych nie narzeka. To znana i solidna marka w Rzeszowie. Dba o swoje zasoby, […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie