Naukowcy z Politechniki Śląskiej opracowują pionierską technologię, pozwalającą optymalizować koszty wytwarzania i dystrybucji ciepła w procesach produkcyjnych.
Od lewej: dr inż. Patryk Grelewicz, dr inż. Paweł Nowak, dr inż. Michał Frątczak. [FOT. SIEMENS POLSKA]
Autonomiczny system do sterowania procesami dystrybucji i wytwarzania ciepła, stworzony w ramach projektu kierowanego przez dr. inż. Michała Frątczaka jest dedykowany dla węzłów ciepłowniczych, będących elementami linii produkcyjnych spotykanych w wielu branżach przemysłu, m.in. branży spożywczej, chemicznej oraz ciepłowniczej. Projekt realizowany jest na Wydziale Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej, oraz finansowany ze środków NCBiR w ramach Programu Lider XII. –Nasze rozwiązanie ma zastosowanie tam, gdzie mamy do czynienia z wymiennikami ciepła, piecami przemysłowymi czy zbiornikami z płaszczami grzejno-chłodzącymi. Otrzymaliśmy wiele sygnałów bezpośrednio od przedstawicieli przemysłu, że znaczna większość tego typu układów nie działa poprawnie, co skłoniło nas do opracowania dedykowanego rozwiązania. Zastosowanie naszego systemu pozwala zaoszczędzić od 15 do nawet 50 proc. energii nadmiernie zużywanej przez układy cieplne – wyjaśnia dr inż. Michał Frątczak.
W przeciwieństwie do innych rozwiązań opartych o sterowniki lokalne, stworzony system jest wspierany przez chmurę obliczeniową, co pozwala na optymalne sterowanie procesami cieplnymi. Wykorzystując interfejs dostępny przez przeglądarkę internetową, klient ma możliwość śledzenia danych dotyczących wydajności procesu, wprowadzać korekty do działającego układu sterowania oraz przeglądać dane archiwalne.
Co więcej, wdrożenie stworzonego systemu nie wymaga ingerencji ani modernizacji instalacji technologicznej, co znacznie redukuje koszty.