Supraśl: uzdrowisko, które przyciąga inwestorów

Kapituła Programu Symbol 2018 uhonorowała miasto Supraśl za inwestycje w infrastrukturę uzdrowiskową

Najmłodsze uzdrowisko w Polsce

Miasto Supraśl uzyskało status uzdrowiska w 2002 roku. Od tego momentu systematycznie rozwija swoją bazę hotelowo-uzdrowiskową, zachęcając inwestorów do współpracy. Miasto położone jest zaledwie 200 km od Warszawy i 10 km od Białegostoku. Przyciąga czystym powietrzem oraz właściwościami leczniczymi borowin. Lasy sosnowe, wytwarzające zdrowotne olejki eteryczne, tworzą swoisty mikroklimat. Z tego powodu ustalono dla Supraśla następujące kierunki lecznicze: choroby górnych i dolnych dróg oddechowych, kardiologiczne, ortopedyczno-urazowe i reumatyczne. Atutów środowiskowych regionu dopełniają Park Krajobrazowy Puszczy Knyszyńskiej, zabytki architektury XIX w., nadrzeczne bulwary, muzeum ikon i teatr Wierszalin. 

– Czyste środowisko i zasoby naturalne pozwalają nam się rozwijać, a dzięki inwestycjom, które realizujemy, stajemy się uzdrowiskiem XXI w. To przyciąga turystów, kuracjuszy i inwestorów, szukających miejsca na inwestycje w zdrowie, wypoczynek i rekreację – mówi Radosław Dobrowolski, burmistrz Supraśla.

Baza hotelowo-uzdrowiskowa

Supraśl dysponuje obecnie bazą hotelową oferującą 800 miejsc noclegowych. Uzupełnieniem infrastruktury wypoczynkowej są hotelowe baseny, SPA i gabinety odnowy biologicznej. W północnej części uzdrowiskowej „A” został wybudowany szpital rehabilitacyjno-uzdrowiskowy. Przeprowadzane są w nim zabiegi oparte o naturalne zasoby, w pierwszej kolejności w oparciu o borowinę z Podskokołdy. Lecznicze w Supraślu jest również powietrze wzbogacone o fitoaerozole, które można wdychać w otoczeniu lasów sosnowych Puszczy Knyszyńskiej. Swoją inwestycję w centrum Supraśla realizuje również KRUS, który przejął nieruchomość po byłej szkole powiatowej i adaptuje ją na ośrodek rehabilitacyjno-szkoleniowy dla rolników. W ciągu ostatniego roku powstała w Supraślu również baza terenów należąca do prywatnych właścicieli, którzy chętnie realizują tu inwestycje komercyjne wpisujące się w uzdrowiskowy charakter miasta. 

– W Supraślu znajdują się jeszcze trzy inne działki gminne z przeznaczeniem pod inwestycje. W 2018 r., doprowadzono do nich drogi dojazdowe i media. Pragniemy więc zaprosić potencjalnych inwestorów do rozmowy o możliwościach ich wykorzystania – podkreśla Marek Skrypko, kierownik Referatu ds. Projektów UE oraz Uzdrowiska Supraśl Urzędu Miejskiego w Supraślu.

Początki Supraśla datują się na początek XVI w. Zostało założone przez mnichów św. Bazylego. Legenda głosi, że bracia puścili na wody Supraśli drewniany krzyż, prosząc Opatrzność Bożą, aby zatrzymała go w najbardziej dogodnym miejscu. Tam miał powstać ich klasztor. Miasto liczy obecnie ok. 5 000 mieszkańców, a tereny te są uwielbiane jako tło popularnych polskich filmów czy seriali, takich jak „U Pana Boga za piecem” czy „Blondynka”.

Michał Woźniakowski

 

Podziel się:

Nastepne

Gmina bezpieczna

wt. paź 16 , 2018
Symbol Polskiej Samorządności 2018 to tytuł, którym nagrodzona została gmina Krasocin, na czele z reprezentującym ją wójtem Ireneuszem Gliścińskim Krasocin uchodzi za jedną z najbardziej bezpiecznych gmin w całej Polsce. To wszystko za sprawą wójta Ireneusza Gliścińskiego, dzięki staraniom którego w trakcie dwóch kadencji zainwestowano już 6 mln zł w najnowszy sprzęt dla lokalnej straży pożarnej, w tym trzy samochody. Również z myślą o bezpieczeństwie mieszkańców pojawiły się ścieżki rowerowe […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie