Prudnik: Miasto otwarte na rozwój

Prudnik położony jest niedaleko historycznej granicy Górnego Śląska, dzisiaj w południowej części województwa opolskiego. Otaczają go piękne pejzaże Parku Krajobrazowego Góry Opawskie. To miasto chce być otwarte na najlepsze możliwości rozwoju i czerpać inspiracje ze swojej historii

Prudnik to miasto, które inspiruje swoją historią, zarówno tą spisaną od wieków, jak i tą, która tworzy się właśnie teraz. Ta malowniczo położna u stóp Gór Opawskich miejscowość, tuż przy granicy z Czechami, historycznie należała do Górnego Śląska i w tej historii zapisała się jako niegdyś jedno z najbogatszych, najbardziej rozwijających się miast. W swoich dziejach datowanych już od XIII wieku przeżyło wiele okresów świetności i dramatycznych wydarzeń, które kładły się złowrogim cieniem na losach Prudniczan. Zmienne losy a jednocześnie umiejętność czerpania z nich jak najcenniejszych doświadczeń, pracowitość mieszkańców, odwaga w podejmowaniu wyzwań, a także wyjątkowe położenie miasta na granicy regionów i kultur sprawiają, że dzisiaj Prudnik i jego najbliższe okolice są środowiskiem, w którym można żyć godnie, ciekawie i dynamicznie.

W XVIII i XIX wieku Prudnik był bardzo prężnym ośrodkiem rzemiosła oraz później przemysłu włókienniczego. Samuel Fränkel, który w 1855 roku otworzył fabrykę włókienniczą, nadał miastu charakter przemysłowego ośrodka wraz ze wszystkimi atrybutami społecznymi i architektonicznymi.

Piękne góry i zabytkowe budowle są świadkami wielu historii, tych znanych i tych jeszcze nie odkrytych. A współczesny Prudnik w niczym nie odbiega od tych społeczności, które są z siebie dumne i rozwijają się według najlepszych reguł życia społecznego i gospodarczego.

Biznes w przyjaznym mieście

Podróżując z Prudnika do Katowic i Wrocławia mamy 120 kilometrów w linii prostej, do Opola 50, a do granicy z Czechami tylko 4 kilometry. Dobra sieć dróg i kolej ułatwiają transport osób i towarów. Infrastruktura, dynamiczny samorząd oraz atuty społeczne i administracyjne tworzą klimat zaufania i aktywności inwestycyjnej.

Gmina Prudnik może poszczycić się jednym z najlepszych wskaźników pozyskiwania środków zewnętrznych w województwie opolskim. Realizowane są tu projekty unijne, które poprawiają infrastrukturę oraz wizerunek miasta. Przez ostatnie lata zrealizowano m.in. trzy etapy rewitalizacji śródmieścia Prudnika, poprawiając estetykę, bezpieczeństwo, przystosowując przestrzeń miejską, by była przyjazna mieszkańcom i coraz liczniej przybywających do Prudnika turystom. Obecnie gmina przygotowuje IV etap rewitalizacji, tym razem projekt dotyczy rejonów miasta najbardziej zaniedbanych.

Dobrze skomunikowane i przygotowane tereny Podstrefy Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, wraz z istniejącą już zabudową, przyciągają inwestorów z najlepszego grona. Wśród nich jest firma Henniges Automotive, światowy producent uszczelek i komponentów amortyzujących drgania dla rynku motoryzacyjnego. Zakład rozpoczął produkcję w Prudniku jesienią ubiegłego roku. Cały czas się rozwija. Docelowo firma ma zatrudniać około 500 osób. Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych zakłada, że w przyszłości do Henniges Automotive dołączą także inni inwestorzy. Do całego przedsięwzięcia wykorzystano obiekty po dawnym Froteksie (fabryce włókienniczej).Tereny Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to również obszar typu brownfeel, znajdujący się na obrzeżach miasta tuż przy obwodnicy Prudnika. Dobra lokalizacja tego obszaru sprawiła, że ulokowały się tam już dwie firmy. Pierwsza z nich to Moretto Polska z kapitałem włoskim zajmująca się wykonywaniem odlewów z żeliwa części wykorzystywanych w branży motoryzacyjnej oraz AGD. Druga natomiast to firma Furnika, prężnie rozwijający się zakład zajmujący się produkcją oświetlenia typu LED. Łącznie Podstrefa Prudnik to teren o powierzchni 12,5 ha, wraz z halami o powierzchni użytkowej ponad 20 tys. m2., przygotowana w pełni do powstawania przedsiębiorstw i zakładów produkcyjnych.

Od 2012 roku działają tu także dwa inkubatory przedsiębiorczości. Opiekę nad nimi sprawuje Agencja Promocji i Rozwoju Gminy Prudnik. W sumie inkubatory posiadają 47 lokali. Oferują dogodne warunki oraz pomoc przy zakładaniu i prowadzeniu działalności gospodarczej. Obecnie obiekty mają pełne obłożenie. Znajdują się tam szkoły językowe, żłobek, siłownia, sklepy oraz firmy usługowe. „Od pomysłu do biznesu” to nie tylko motto, ale rzeczywistość, dzięki której w Prudniku – tak jak w innych przyjaznych przedsiębiorczości miastach – można spełniać swoje marzenia.

Kultura nie zna granic

Od 20 lat każdego roku Prudnik gości twórców rzemiosła ręcznego na Wystawie Twórców Ludowych i Rzemiosła Artystycznego Pogranicza Polsko – Czeskiego. Ponad 300 wystawców prezentuje ceramikę, metaloplastykę, rzeźbę, malarstwo, haft, koronkę, decoupage, biżuterię. Jest oczywiście miejsce na kulinarne specjały prezentowanych regionów. Podczas wystawy można też posłuchać muzyki ludowej i występów okolicznych artystów. W podobnym, ale już bardziej biznesowym klimacie miały miejsce w tym roku 22. Targi Przedsiębiorczości i Rzemiosła Inter-Region „Dom i Ogród”, dedykowane branżom związanym z budową, remontem oraz zagospodarowaniem ogrodu. W prudnickiej imprezie targowej wzięło udział około stu trzydziestu wystawców i kilka tysięcy odwiedzających.

Od 2007 roku, w jeden z lipcowych dni w Prudniku można posłuchać jazzu w najlepszym wydaniu. Międzynarodowy Festiwal Jazzowy gościł dotychczas ponad stu muzyków i zespołów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii, Francji, Anglii, USA.

W erze multipleksów, kiedy to ogromna większość małych kin zniknęła z map polskich miast, nie do przecenienia jest otwarcie w Prudniku przed rokiem kina „Diana” i wyposażenie go w nowoczesny sprzęt projekcyjny i nagłośnieniowy.

Innym miejscem kultury u stóp Gór Opawskich jest odrestaurowana kilka lat temu i zaadaptowana Willa Hermanna Fränkla – należąca do dawnych właścicieli prudnickiej fabryki włókienniczej (po wojnie „Frotex”) – na siedzibę Prudnickiego Ośrodka Kultury. W tym wyjątkowej architektonicznej urody obiekcie odbywają się koncerty, spotkania i wystawy.

Mieszkańcy i goście Prudnika mogą odkrywać na co dzień bogactwo okolicznej natury, pejzaży i zabytków. Także w tym przypadku granice wieku ani kultur nie stanowią żadnej przeszkody. W mieście i wokół niego spotyka się kilka szlaków pieszych, rowerowych i konnych, najważniejszym jest Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza liczący ponad 400 km. Dla gości z dala przygotowana jest baza noclegowa i gastronomiczna. Prudnickie Schronisko Młodzieżowe było już nagradzane w ogólnopolskich konkursach, co świadczy o wysokiej jakości oferowanych usług. Do Prudnika warto przyjechać też z rowerem, bo oprócz imprez sportowych i turystycznych dedykowanych cyklistom, jest tu dobrze rozwinięta infrastruktura z siecią tras rowerowych, które łączą się z czeskimi ścieżkami turystycznymi. Trasy mają różnorodną skalę trudności, więc każdy, nawet wymagający cyklista znajdzie coś dla siebie. Największym kolarskim wydarzeniem w mieście jest Memioriał im. Stanisława Szozdy upamiętniający znanego polskiego kolarza, który w Prudniku rozpoczął sportową karierę i tu mieszkał do końca życia. Sportowa impreza przyciąga wielu zawodowych kolarzy, a raz na dwa lata jego ranga wzrasta do poziomu Mistrzostw Polski w Kryterium Ulicznym. Wśród najważniejszych wydarzeń turystycznych miasta i okolic znany w całym województwie jest Rajd Maluchów organizowany przez aktywnie działający prudnicki oddział PTTK. Innymi znanymi i popularnymi imprezami ściągającymi do Prudnika osoby z różnych rejonów Polski jest Prudnicki Maraton Pieszy oraz maraton pieszy Prudnik – Pradziad.

Samo miasto kusi urokiem zabytkowej architektury. Najcenniejszym zabytkiem jest średniowieczna pozostałość po dawnym zamku, zwana od fundatora budowli – Wieżą Woka. Na uwagę zasługuje też Arsenał, gdzie mieści się Muzeum Ziemi Prudnickiej, zabytkowy rynek oraz nieopodal miasta, Sanktuarium św. Józefa związane z postacią Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. W 2015 roku Prudnik otrzymał nagrodę za produkt turystyczny pn.:”Prudnicka granica cudów – niezapomniana przygoda w Górach Opawskich”, co jest niezaprzeczalnym dowodem na dużą atrakcyjność Prudnika, dlatego nie dziwi fakt, że miasto z roku na rok odwiedza coraz więcej turystów.

Dużą aktywnością pochwalić się mogą prudniccy seniorzy, dzięki którym Prudnik zawdzięcza wejście do struktur Polskiej Sieci Miast Cittaslow, czyli miejscowości dobrego i zrównoważonego życia.

W Prudniku ważny jest również sport, a miasto zwane jest Koszykarską Stolicą Opolszczyzny. Prudnicka drużyna Pogoń Prudnik gra od wielu sezonów w pierwszej lidze. Dumą miasta jest także drużyna łuczników KS „Obuwnik” zdobywająca wiele trofeów w kraju i zagranicą. Miasto dba nie tylko o sport wyczynowy, ale umożliwia mieszkańcom korzystanie z bogatej bazy sportowej. W przyszłym roku planowane jest otwarcie nowoczesnego kompleksu, w którym m.in. działać będzie kryty basen dedykowany, głównie dzieciom i młodzieży.

Historia i rozwój

Urzekające krajobrazy, miejsca z niezwykłą historią, zabytki i ludzie, którzy na trwałe wpisali się w dzieje miasta i jego okolic. Nawet karty zapisane trudnymi dziejami, takimi jak obecność w Prudniku Prymasa Tysiąclecia jako osoby pozbawionej przez ówczesny system wolności w pełnieniu swojej posługi i kontakcie z światem zewnętrznym, stanowią inspirację do rozwoju i tworzeniu coraz bardziej przyjaznej, a także bezpiecznej małej ojczyzny dla wszystkich jej mieszkańców. – Nie podejmuję moich decyzji sam. Opieram się na zespole ludzi, który ma wspólnie przyjmować odpowiedzialność za lokalną społeczność – mówi burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych.

Planowane inwestycje, otwartość na przedsiębiorców, przewidziane na przyszły rok otwarcie nowego kompleksu sportowego, w skład którego wchodzić będzie m.in. kryty basen – to przyszłość, którą aktywnie będą tworzyć już najmłodsi mieszkańcy Prudnika i jego następne pokolenia. To miasto, jak wiele innych, nie zamyka się w swoich granicach, a rozwój buduje na wielowiekowych fundamentach w nowoczesnym i odpowiedzialnym stylu.

Jarosław Buchholz

Podziel się:

Nastepne

Siła Polski 2017: 60 lat Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej

czw. lis 30 , 2017
Nie byłoby dzisiejszych Katowic bez Katowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Największa spółdzielnia w południowej Polsce i jedna z największych w kraju obchodzi 60-lecie powstania. W tym czasie – czasie nieustannego rozwoju pokazała – Siłę Polskiej Spółdzielczości Mieszkaniowej i ewidentną skuteczność tej formy mieszkalnictwa. Bloki KSM stoją w niemal w każdej dzielnicy stolicy Górnego Śląska. Należą do grona najlepiej utrzymanych w mieście, a także najładniejszych. Wyróżniają się swoistymi cechami – kształtem, elegancją, formą […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/