Trzy filary strategii

Gmina Świlcza, jedna ze 160 w województwie podkarpackim, należy do gmin najlepiej zarządzanych. Strategiczne myślenie jej władz i współpraca z mieszkańcami pobudziły aktywny rozwój w wielu obszarach.

Trzy filary strategii – Monitor Rynkowy

Od 2014 roku gmina Świlcza przeżywa skokowy rozwój cywilizacyjny. – W 2018 roku zweryfikowaliśmy i zaktualizowaliśmy Strategię Rozwoju Gminy do 2023 roku w trzech obszarach: współpraca z potencjalnymi przedsiębiorcami, edukacja dzieci i młodzieży, opieka senioralna – mówi Adam Dziedzic, wójt Świlczy, samorządowiec od 15 lat. – Zacznę od tematu edukacji: Byliśmy pierwszym samorządem w Polsce, który w czasie pandemii przekazał uczniom laptopy niezbędne do nauki zdalnej. Została otwarta klasopracownia robotyki. Pożyteczną i ważną inicjatywą było doprowadzenie do przywrócenia działalności SP w Błędowej Zgłobieńskiej; dzisiaj mieszczą się tam oddziały przedszkolne i szkoła.

Podkreślić należy, że gmina realizuje wiele innych przedsięwzięć.

– Przygotowaliśmy tereny inwestycyjne dla MŚP, tworząc Strefę Aktywności Gospodarczej. Modyfikujemy plany zagospodarowania przestrzennego na zasadzie dobrego sąsiedztwa. Jako jedyna gmina w Polsce zawarliśmy porozumienie z Uniwersytetem Rzeszowskim, przekazując grunt o pow. ok. 37 ha pod budowę szpitala uniwersyteckiego. Inwestycja umożliwi korzystanie i dostęp do wyspecjalizowanej opieki medycznej w zakresie chorób onkologicznych i psychiatrii dziecięcej. Tego typu przedsięwzięcia stworzą dodatkowe miejsca pracy dla personelu medycznego i firm kooperujących z placówkami medycznymi –wylicza wójt. Podkreśla zarazem, że ważnym czynnikiem rozwoju są także inwestorzy inwestujący w gminie. Co ważne, zakończono większość planowanych inwestycji związanych z budową chodników i ciągów pieszo-rowerowych przy drogach powiatowych w terenie zabudowanym.

Gmina jest niekwestionowanym liderem w powiecie rzeszowskim w zakresie wymiany oświetlenia ulicznego. Dzięki uzyskanym środkom ok. 1 mln zł z NFOŚiGW w programie “Sowa – oświetlenie zewnętrzne”, dokonano wymiany oświetlenia na LED-owe ze sterownikami natężenia światła. Na budynkach użyteczności publicznej zainstalowano panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, przeprowadzono także prace termomodernizacyjne.

Ważne są także działania na rzecz seniorów. Korzystając z programów pomocowych, zakupiono opaski monitorujące stan zdrowia pacjenta. Zrewitalizowano zabytkowy budynek i utworzono Gminny Klub Seniora za prawie 4 mln zł. W Regionalnym Domu Tradycji Ludowych prowadzone są zajęcia i wydarzenia kulturalne.

Wszystko to sprawia, że Świlcza staje się atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie zdrowe, urokliwe środowisko, wypoczynek, a przede wszystkim spokój.

Ważnym ciałem doradczym samorządowców jest Młodzieżowa Rada Gminy.

– Naszym największym potencjałem są mieszkańcy, zwłaszcza młodzież. Jeżeli będziemy inwestować w ich rozwój intelektualny czy zdolność do adaptacji do zmieniających się warunków, część wróci do miejsc rodzinnych i przyczyni się swoją wiedzą i pracą do rozwoju swojej małej ojczyzny – podsumowuje Adam Dziedzic.

Podziel się:

Nastepne

Christopher Ives - Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz

pt. lip 1 , 2022
Uspokój umysł. Wyostrz zmysły. Poczuj więź z naturą. Bez względu na to, czy wychodzisz rano na balkon, wracasz po pracy do domu, spacerujesz po parku, czy wybierasz się na wielodniową wędrówkę po górach, liczy się świadomość, że droga, którą masz do pokonania, może być istotniejsza niż cel, do którego zmierzasz. Ważne, by doceniać każdy krok. Christopher Ives zabiera czytelnika w niezapomnianą podróż, która pomoże poczuć wewnętrzny spokój, a także dostrzec […]
Christopher Ives - Zen wędrowny. Jak odnaleźć spokój w czasie życiowych burz – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie