Gmina Świlcza, jedna ze 160 w województwie podkarpackim, należy do gmin najlepiej zarządzanych. Strategiczne myślenie jej władz i współpraca z mieszkańcami pobudziły aktywny rozwój w wielu obszarach.

Od 2014 roku gmina Świlcza przeżywa skokowy rozwój cywilizacyjny. – W 2018 roku zweryfikowaliśmy i zaktualizowaliśmy Strategię Rozwoju Gminy do 2023 roku w trzech obszarach: współpraca z potencjalnymi przedsiębiorcami, edukacja dzieci i młodzieży, opieka senioralna – mówi Adam Dziedzic, wójt Świlczy, samorządowiec od 15 lat. – Zacznę od tematu edukacji: Byliśmy pierwszym samorządem w Polsce, który w czasie pandemii przekazał uczniom laptopy niezbędne do nauki zdalnej. Została otwarta klasopracownia robotyki. Pożyteczną i ważną inicjatywą było doprowadzenie do przywrócenia działalności SP w Błędowej Zgłobieńskiej; dzisiaj mieszczą się tam oddziały przedszkolne i szkoła.
Podkreślić należy, że gmina realizuje wiele innych przedsięwzięć.
– Przygotowaliśmy tereny inwestycyjne dla MŚP, tworząc Strefę Aktywności Gospodarczej. Modyfikujemy plany zagospodarowania przestrzennego na zasadzie dobrego sąsiedztwa. Jako jedyna gmina w Polsce zawarliśmy porozumienie z Uniwersytetem Rzeszowskim, przekazując grunt o pow. ok. 37 ha pod budowę szpitala uniwersyteckiego. Inwestycja umożliwi korzystanie i dostęp do wyspecjalizowanej opieki medycznej w zakresie chorób onkologicznych i psychiatrii dziecięcej. Tego typu przedsięwzięcia stworzą dodatkowe miejsca pracy dla personelu medycznego i firm kooperujących z placówkami medycznymi –wylicza wójt. Podkreśla zarazem, że ważnym czynnikiem rozwoju są także inwestorzy inwestujący w gminie. Co ważne, zakończono większość planowanych inwestycji związanych z budową chodników i ciągów pieszo-rowerowych przy drogach powiatowych w terenie zabudowanym.
Gmina jest niekwestionowanym liderem w powiecie rzeszowskim w zakresie wymiany oświetlenia ulicznego. Dzięki uzyskanym środkom ok. 1 mln zł z NFOŚiGW w programie “Sowa – oświetlenie zewnętrzne”, dokonano wymiany oświetlenia na LED-owe ze sterownikami natężenia światła. Na budynkach użyteczności publicznej zainstalowano panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne, przeprowadzono także prace termomodernizacyjne.
Ważne są także działania na rzecz seniorów. Korzystając z programów pomocowych, zakupiono opaski monitorujące stan zdrowia pacjenta. Zrewitalizowano zabytkowy budynek i utworzono Gminny Klub Seniora za prawie 4 mln zł. W Regionalnym Domu Tradycji Ludowych prowadzone są zajęcia i wydarzenia kulturalne.
Wszystko to sprawia, że Świlcza staje się atrakcyjnym wyborem dla tych, którzy cenią sobie zdrowe, urokliwe środowisko, wypoczynek, a przede wszystkim spokój.
Ważnym ciałem doradczym samorządowców jest Młodzieżowa Rada Gminy.
– Naszym największym potencjałem są mieszkańcy, zwłaszcza młodzież. Jeżeli będziemy inwestować w ich rozwój intelektualny czy zdolność do adaptacji do zmieniających się warunków, część wróci do miejsc rodzinnych i przyczyni się swoją wiedzą i pracą do rozwoju swojej małej ojczyzny – podsumowuje Adam Dziedzic.