Tworzyć miasto przyjazne

Z Januszem Stankowiakiem, prezydentem Starogardu Gdańskiego, rozmawia Anna Knapek

Nominacja do tytułu Symbolu Polskiej Samorządności 2021 to docenienie działalności miasta i codziennej pracy na rzecz lokalnych społeczności. Co stanowi o najwyższej jakości państwa działań?

Zaufanie społeczne, kierowanie uwagi na potrzeby mieszkańców i współpraca zarówno z lokalnymi samorządami, organizacjami pozarządowymi, przedsiębiorcami, jak i różnego rodzaju instytucjami. Każdego dnia wsłuchuję się uważnie w potrzeby lokalnej społeczności, rozmawiam z mieszkańcami, spotykam się z przedstawicielami wielu grup społecznych. Konsultuję wszystkie projekty i pomysły, aby mieszkańcy czuli się wysłuchani, rozumiani i zaangażowani w miejskie sprawy. Ludzie są najważniejsi, bo to oni stanowią o sile naszego miasta. Traktuję swoją funkcję jako misję. Nie waham się sięgać po wszystkie możliwe narzędzia, by spełnić oczekiwania i tworzyć miasto przyjazne mieszkańcom, turystom i przedsiębiorcom.

Cieszę się, że Starogard Gdański jest wyróżniany na tle innych samorządów, że nasze starania i wysiłki są pozytywnie oceniane, czego dowodem jest uzyskanie nominacji do tytułu Symbol Polskiej Samorządności 2021. Myślę, że to, co także stanowi o najwyższej jakości naszych działań, to poparcie i akceptacja wizji miasta, którą zaproponowałem mieszkańcom w tych i poprzednich wyborach. Kiedy pozytywne efekty prowadzonej polityki rozwoju przekładają się na ciągłość władzy, to dowód, że mieszkańcy podzielają zaproponowaną im filozofię zarządzania miastem i chętniej podejmują z nami dialog. 

Czy mogą państwo pochwalić się nietypowymi rozwiązaniami, elementami, które wyróżniają państwa na tle innych miast?

Starogard Gdański bardzo mocno się rozwinął w ciągu ostatnich sześciu lat. Zmiany objęły nie tylko miejską tkankę infrastrukturalną, ale również społeczną. Staramy się rozwijać miasto w sposób zrównoważony. Łączymy rozwój społeczny, gospodarczy i środowiskowy, uwzględniając kierunki i rozwoju wynikające z wojewódzkiej czy ogólnopolskiej strategii. Mamy dobrze zorganizowany system informacyjny mieszkańców, należymy do gmin, które są transparentne, jeśli chodzi o wydatki. Mamy dobrze zorganizowaną gospodarkę odpadową oraz darmową komunikację dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych. W celu poprawy bezpieczeństwa w mieście pojawiły się inteligentne przejścia dla pieszych. Miasto jest monitorowane przez ponad 100 kamer, co ułatwia utrzymanie porządku i zapobieganie aktom wandalizmu. Jesteśmy też prekursorami w powołaniu do życia wspólnie z Fundacją “Dajemy Dzieciom Siłę” Centrum Pomocy Dzieciom. Ośrodek wsparcia rodzin dysfunkcyjnych – w dobie dzisiejszych problemów wynikających z pandemii – jest niezwykle ważnym punktem polityki społecznej miasta. Duży nacisk kładziemy na rozwój polityki senioralnej. W Starogardzie działa Uniwersytet Trzeciego Wieku czy Dzienny Dom Senior+. Mamy też znakomitą infrastrukturę sportową umożliwiającą rozwijanie pasji wielu grup społecznych. Dzięki temu Starogard jest miejscem rozgrywek o ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym wymiarze. W mieście działają świetnie wyposażone szkoły i miejskie przedszkola, co jest ważnym kryterium w wyborze miejsca do życia. Nie zapominamy przy tym o tworzeniu przyjaznych przestrzeni przeznaczonych do wypoczynku i rekreacji. Park Nowe Oblicze przy Starogardzkim Centrum Kultury w 2018 roku został wyróżniony przez Marszałka Województwa Pomorskiego jako najlepsza przestrzeń publiczna Województwa Pomorskiego. Podobny tytuł w 2019 roku uzyskała Aleja Wojska Polskiego oraz odrestaurowany dworzec PKP wraz z całą sąsiadującą infrastrukturą. 

Jakie są najważniejsze inwestycje, te niedawne, aktualne i przyszłe? Jaki mają cel i jak przełożyły się na życie i funkcjonowanie mieszkańców?

Dzięki własnej gospodarności, finansowemu wsparciu Unii Europejskiej oraz rządu udało się nam zainwestować w rozwój miasta setki milionów złotych. W ciągu ostatnich sześciu lat przebudowaliśmy Rynek, zmodernizowaliśmy park miejski, wybudowaliśmy integracyjny węzeł komunikacyjny, poprawiliśmy infrastrukturę drogową w mieście, ociepliliśmy szkoły, wymieniliśmy oprawy świetlne w całym mieście na energooszczędne, a także zlikwidowaliśmy wiele barier architektonicznych. Mieszkańcy jeżdżą nowoczesnymi, ekologicznymi autobusami, korzystają z nowo wybudowanego kompleksu letnich basenów na Piekiełkach, odpoczywają przy muzyce na żywo w Parku Nowe Oblicze, gdzie powstał też jeden z najnowocześniejszych skateparków. Mamy profesjonalny tor dla BMX-ów i rowerów górskich, kilkadziesiąt placów zabaw, siłowni pod chmurką i osiedlowych boisk wielofunkcyjnych, które powstały z inicjatywy samych mieszkańców. Konsekwentnie powiększamy mapę ścieżek rowerowych, rozbudowujemy system kanalizacji sanitarnej i doświetlamy przejścia dla pieszych. Mógłbym tak długo wymieniać. Najważniejsze, że ten proces inwestycyjny ciągle trwa, oraz że mimo pandemii i innych priorytetów – takich jak bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców – nie zatrzymaliśmy inwestycji.

Aktualnie przebudowujemy jedno ze strategicznych skrzyżowań w mieście, które poprawi bezpieczeństwo i płynność ruchu. W planach mamy rozbudowę kompleksu letnich basenów o nowe atrakcje, jak chociażby wielki labirynt z żywopłotu. Chcemy też postawić wieżę widokową przy starogardzkiej Strzelnicy i zbudować taras z widokiem na stadion i Rynek. W planach mamy też rozbudowę mieszkalnictwa komunalnego i budowę nowoczesnej, pełnowymiarowej hali sportowej przy Szkole Podstawowej Nr 8. Celem naszych starań jest przede wszystkim poprawa komfortu życia w mieście. Zależy mi bowiem – jak już wspominałem – aby zaspokoić najważniejsze potrzeby mieszkańców, aby mieli dobre warunki do życia i chcieli w naszym mieście się osiedlać i z nim utożsamiać.

Starogard podobne jak wiele polskich miast tej wielkości (47 tys. mieszkańców) mierzy się z problemem starzenia się społeczeństwa, dlatego w nasze działania wpisuje się dążenie do integracji międzypokoleniowej. Poprzez inwestycje staramy się zachęcać młodych do zostania w Starogardzie, jednocześnie dbając o potrzeby osób starszych. Widać to na przykładzie Parku Miejskiego, który po modernizacji stał się centrum życia społecznego mieszkańców, proponując im miejsce do odpoczynku bogate w zieleń o wysokiej jakości przestrzennej i estetycznej. Stał się miejscem integracji społecznej i międzypokoleniowej; terenem atrakcyjnym, chętnie odwiedzanym przez mieszkańców i turystów. Położony w sąsiedztwie Rynku stanowi jedną z ważnych atrakcji turystycznych, m.in. ze względu na nowe funkcje – w tym edukacyjną. Dzięki tej modernizacji zdegradowana wcześniej przestrzeń parku uzyskała nowy wizerunek o bardziej funkcjonalnym charakterze. Znacząco podniosła jakość życia mieszkańców Starogardu Gdańskiego, dając im łatwy dostęp do wszelkiego rodzaju walorów przyrodniczych. Poprawiła też ogólny wizerunek miasta, pozytywnie oddziaływając na miejski krajobraz. 

Z jakimi najważniejszymi problemami przychodzi się państwu mierzyć na co dzień, a przede wszystkim: na jakie sposoby je rozwiązujecie?

Największym problemem, z którym się borykamy, to komunikacja. Korki w mieście są uciążliwe dla każdego z nas. Natężenie ruchu przez centrum miasta przekracza dopuszczalne normy, dlatego poprawa przepustowości dróg jest ważnym elementem naszej strategii rozwoju. Starogard Gdański jest jednym z nielicznych miast bez obwodnicy, dlatego usilnie staramy się to zmienić. Na te chwilę wiemy, że starogardzka obwodnica ma zapewnione finansowanie w programie rządowym budowy 100 obwodnic. Mamy opracowany wariant jej przebiegu. Czekamy tylko na decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla jej budowy, aby ruszyć z przetargiem. Wierzymy, że to wkrótce nastąpi. Mówiąc o poprawie komunikacji muszę też wspomnieć o programie utwardzania dróg płytami Yomb, który wprowadziliśmy w 2019 roku. Przeznaczamy na ten cel co roku 2 mln zł. Dzięki temu do 2027 roku planujemy uporać się z problemem dróg gruntowych. 

Co wpływa na atrakcyjność miasta wśród inwestorów?

Starogard ma doskonałe położenie. Leży w południowej części województwa pomorskiego, w odległości 50 km na południe od Gdańska, przy drodze krajowej nr 22 Berlin – Kaliningrad. Jest bardzo dobrze skomunikowany, łatwo stąd dojechać do autostrady A1. Wkrótce ruszyć ma budowa obwodnicy. Liczymy też, że do 2027 roku po zakończeniu elektryfikacji linii nr 203 na odcinku Tczew – Czersk, PKP PLK uruchomi nowe połączenia kolejowe, które przyspieszą komunikację z Trójmiastem. Biorąc pod uwagę potencjał miasta, tempo jego rozwoju i położenie – myślę, że Starogard jest idealnym miejscem do inwestowania. Można tu budować i rozwijać centra logistyczne, które pomogą w dystrybucji towarów i usług na terenie Pomorza i całego kraju. Z tą myślą tworzymy parki inwestycyjne. Oferujemy uzbrojone tereny i proponujemy przedsiębiorcom szereg ulg, które mają im pomóc w rozwoju biznesu. Jesteśmy otwarci na współpracę. Oferujemy pomoc, profesjonalną obsługę i takie warunki, aby firmy, które działają na lokalnym rynku od lat, mogły dalej się rozwijać, a nowi inwestorzy – osiedlić w Starogardzie, do czego bardzo zachęcam.▓

Podziel się:

Nastepne

Palący problem

wt. wrz 21 , 2021
Rozmowa z Jarosławem Grobelnym, prezesem zarządu firmy Intereko Energia Jak pan ocenia bieżącą sytuację związaną z gospodarką odpadami? Obserwując branżę odpadową w Polsce mogę stwierdzić, że na przestrzeni ostatnich 15 lat nie przybyło instalacji do przetwarzania odpadów. Powstaje natomiast wiele firm wprowadzających na rynek coraz to nowe produkty, które finalnie zostaną odpadami. Patrząc na kierunek, w jakim zmierzają inwestycje w Polsce, mogę powiedzieć, że temat gospodarki odpadami i ochrony środowiska jest pomijany i zaniedbywany. Dobrym pomysłem na […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie