Zarówno biznes, jak i kultura mierzą się dziś ze zmianami i dlatego warto o tym dyskutować!
Już 14 listopada 2024 roku, w Auli CNTI w Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach, przy ul. Bogucickiej 3a, odbędzie się XI Ogólnopolska Konferencja „Biznes w kulturze – kultura w biznesie”. To cykliczne wydarzenie, organizowane przez Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach oraz Zespół Pieśni i Tańca „Silesianie”, w tym roku poświęcone jest adaptacyjności jednostek kultury.
Wdrażanie elastycznego podejścia i szukanie strategii działania, dostosowanych do coraz intensywniejszych i coraz szybciej następujących zmian, staje się obecnie wymogiem zarówno dla przedsiębiorstw gospodarczych, jak i dla podmiotów sektora kultury. Aktualność i znaczenie tej problematyki skłania do analizy i dyskusji o kwestiach adaptacjioraz adaptacyjności jednostek i instytucji kultury w dynamicznie zmieniającym się środowisku. Będzie to możliwe dzięki stworzeniu, w ramach debaty konferencyjnej, platformy wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy reprezentantami środowiska naukowego oraz praktykami, reprezentującymi szeroko rozumiany sektor kultury i podmioty gospodarcze.
Konferencja „Biznes w kulturze – kultura w biznesie” będzie okazją do zaprezentowania i omówienia postaw instytucji kultury wobec zjawiska adaptacyjności, do analizy przemian w ich strukturach i modelach biznesowych. Ważna będzie też próbaodpowiedzi na pytanie, czy i w jakim zakresie zmiany dokonujące się w sektorze kultury mogą stanowić podstawę do rozwojudziałających tam podmiotów. Przedmiotem debaty będzie również identyfikacja i ocena zmieniających się elementów otoczenia, w tym przejawów ewoluowania zachowań odbiorców kultury.
Zagadnienia te będą dyskutowane w ramach kilku bloków. Na Sesji Plenarnej, swój punkt widzenia na problemy związane z tematem przewodnim konferencji, zaprezentują przedstawiciele nauki z kilku ośrodków akademickich. Z kolei uczestnicy Panelu Ekspertów, reprezentujący praktykę i znane instytucje kultury, podzielą się swoimi doświadczeniami w zakresie twórczego rozwiązywania problemów, jako formy adaptacji wobec postępujących zmian w otoczeniu. Wyniki badań prowadzonych przez młodych naukowców zostaną zaprezentowane w postaci referatów w Sesji Tematycznej oraz w Sesji Posterowej, do której zaproszeni są także reprezentanci podmiotów sektora kultury.
To już kolejna edycja konferencji, która łączy zagadnienia związane z biznesem i kulturą i która przyciąga uczestników zainteresowanych interdyscyplinarnym podejściem, bazującym na powiązaniu perspektywy teoretycznej oraz empirycznej. Doświadczenia poprzednich edycji pozwalają mieć nadzieję, że także tegoroczna konferencja będzie stanowić doskonałą okazjędo dzielenia się wiedzą, co w swoim założeniu sprzyja poszerzaniu horyzontów oraz budowaniu współpracy pomiędzy biznesem i kulturą. Tym samym ta inicjatywa sama staje się przejawem adaptacyjności w obliczu zmienności warunków funkcjonowania.
To dodatkowy argument, który przemawia za wzięciem udziału w XI konferencji „Biznes w kulturze – kultura w biznesie”, do czego serdecznie zachęcają Organizatorzy. Wszyscy aktywni uczestnicy otrzymają certyfikat, potwierdzający udział w konferencji. Dla zainteresowanych istnieje także możliwość publikacji artykułu. Konferencja odbędzie się w formie stacjonarnej, z transmisją online.
Więcej szczegółów na temat konferencji znajduje się na stronie: https://www.ue.katowice.pl/jednostki/zespol-piesni-i-tanca-silesianie/biznes-w-kulturze.html
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach jest jedną z najstarszych uczelni na Górnym Śląsku. Jest także jedną z pięciu państwowych uczelni ekonomicznych w kraju i największą uczelnią w regionie kształcącą w zakresie nauk społeczno-ekonomicznych blisko 10 000 studentów. Uniwersytetjako wspólnota akademicka utożsamia się z dynamicznie rozwijającym się regionem i otoczeniem, oferując uczenie przez całe życie oraz wspierając przedsiębiorczość, biznes i sektor publiczny. https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/o-uczelni/misja.html
Zespół Pieśni i Tańca SILESIANIE Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach został założony w 1977 roku i od tego czasu prężnie uczestniczy w krajowym oraz międzynarodowym życiu folklorystycznym, krzewiąc i promując polską kulturę w kraju i za granicą. Zaprezentował się łącznie podczas ok. 800 koncertów niemal na całym świecie oraz wziął udział w ponad 80 międzynarodowych festiwalach folklorystycznych. ZPiT SILESIANIE jest pomysłodawcą i współorganizatorem konferencji „Biznes w kulturze – Kultura w biznesie”.
Dane kontaktowe:
Dr hab. Małgorzata Kieżel, Prof. UE
malgorzata.kiezel@uekat.pl
Katedra Zarządzania Marketingowego w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach