20 mln dla Koziołka Matołka

Nagrodzone EuroSymbolem Rozwoju Kultury 2018 Europejskie Centrum Bajki im. Koziołka Matołka w Pacanowie otrzyma 20 mln złotych dofinansowania

Działające od ośmiu lat Europejskie Centrum Bajki w Pacanowie to samorządowa instytucja, której od początku przyświeca idea propagowania kultury dziecięcej oraz tradycji bajarskich. Wszystko w celu stworzenia miejsca idealnego do niecodziennej formy spędzania wolnego czasu dla rodzin z dziećmi, pod patronatem marki samej w sobie, jaką jest Koziołek Matołek. Przewodnicy, przebrani za postacie z bajek, oprowadzają zwiedzających po interaktywnych instalacjach naszpikowanych nowoczesną technologią ekspozycyjną. Wykorzystywane tu są ekrany parowe i LED, technologia VR czy rozszerzona rzeczywistość. Dzięki temu Centrum Bajki także czynnie kształci, kierując się zasadami fińskiego systemu edukacji. Ostatnio włączyło się w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości poprzez zorganizowanie konkursu dla dzieci i młodzieży, zwieńczonego koncertem w Filharmonii Świętokrzyskiej.

Jednak najistotniejszym wydarzeniem jest dofinansowanie – aż 20 milionów zł – które Europejskie Centrum Bajki otrzyma w ramach Działań Operacyjnych Programu Województwa Świętokrzyskiego.

Tak wielka suma pozwoli na zrealizowanie projektu rozwoju parku tematycznego Akademia Bajki Polskiej. Cztery lata zajęło planowanie i ciężka praca nad każdym najdrobniejszym jego elementem, ale opłaciło się: zdobyliśmy I miejsce w konkursie – mówi Karolina Kępczyk, dyrektor Centrum.

Wydarzenie jest bezprecedensowe na skalę całego regionu: spełni marzenia o miejscu nie tylko żywym, pełnym rodzin z dziećmi, ale także wynoszącym na piedestał polskie postacie bajkowe. Prace mają ruszyć przyszłą jesienią, a otwarcie zaplanowane jest na maj 2020 roku. Projekt wpłynie także na utworzenie nowych miejsc pracy, ponieważ obecna kadra już musi radzić sobie z przeszło 180 tys. gośćmi rocznie. A oferta centrum stale się rozszerza. Sukces Europejskiego Centrum Bajki przypieczętował właśnie zdobyty przez nią tytuł EuroSymbolu Rozwoju Kultury 2018.

Adrian Buksa

Podziel się:

Nastepne

Walczmy wszyscy ze smogiem

czw. gru 20 , 2018
O ekologicznych zaletach ciepła systemowego, konieczności likwidacji niebezpiecznych piecyków gazowych, walce ze smogiem i „Czerwonym Kapturku” z Lesławem Bącalem, prezesem MPEC-Rzeszów, rozmawia Danuta Klimek Jak co roku w sezonie jesienno-zimowym powraca temat smogu. Jak Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Rzeszowie, laureat EkoSymbolu 2018, walczy z tym zjawiskiem? Przede wszystkim przez rozwój sieci ciepłowniczej, dostarczającej ciepło zarówno do ogrzewania, jak i przygotowania  bezpośrednio ciepłej wody. Rzeszów rozwija się pod względem budownictwa, […]

Polecamy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie