Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego

Trudne czasy wymagają prostych, szybkich rozwiązań – taka idea przyświecała władzom miasta przy tworzeniu ostrowieckiego pakietu antykryzysowego 


Program „Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego” jest konkretną, unikatową formą wsparcia dla lokalnie działających firm oraz wszystkich mieszkańców miasta. To program skierowany na pomoc lokalnej gospodarce, której częścią są także gospodarstwa domowe.

– Już od dłuższego czasu obserwujemy, że ceny artykułów spożywczych w całym kraju szybko rosną. Niestety w większości przypadków nie idzie to w parze z  rosnącymi pensjami. Teraz, w dobie walki z epidemią, koszty życia jeszcze bardziej wzrosły. Dlatego wraz z radnymi postanowiliśmy, że w okresie od kwietnia do czerwca miasto będzie dopłacało do rachunków za wodę mieszkańców, by faktycznie zmniejszyć tę cenę do 1  zł za m3 – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Dopłaty objęły wszystkich bez wyjątku – zarówno firmy, jak i  osoby prywatne – aby nikt z tej pomocy nie został wykluczony w wyniku skomplikowanych przepisów. Także przedsiębiorcy wynajmujący lokale komunalne czy podmioty gospodarcze na targowisku miejskim uzyskały obniżenie czynszów do wysokości 1 zł za m2.

– Niesprawiedliwością byłoby pobieranie czynszu przez miasto od przedsiębiorców, którzy nie mogli świadczyć usług lub prowadzić handlu. Osoby prowadzące uczciwie działalność, od lat płacące daniny na rzecz państwa, powinny czuć wsparcie i zrozumienie w takich chwilach – tłumaczy Jarosław Górczyński.

W Ostrowcu Świętokrzyskim funkcjonuje blisko 7,3 tys. firm jednoosobowych i zatrudniających mniej niż 10 pracowników, co stanowi 96% wszystkich przedsiębiorstw działających na terenie miasta. Dlatego władze miasta wyszły także naprzeciw samozatrudnionym i mikrofirmom, wiedząc, że to właśnie one są podstawą i  filarem lokalnej gospodarki. Co istotne, miasto już wcześniej nie pobierało od nich dużych opłat, a  stawki podatku od nieruchomości od 6 lat nie były podnoszone. Natomiast w okresie lockdownu zostały całkowicie zwolnione z  obowiązku płacenia tego podatku. To wsparcie wymiernie pomogło przetrwać trudne czasy. Wszystko po to, żeby po względnym powrocie do normalności firmy mogły szybko wrócić na ścieżkę rozwoju.

Sposób, w jaki prezydent Jarosław Górczyński wraz z współpracownikami i radnymi prowadzą politykę finansową w tej i poprzedniej kadencji, pozwala dziś na konkretne działania.

– Przez 6 lat spłaciliśmy niemal wszystkie zobowiązania gminy. Pozostała nam ostatnia rata. Miasto oszczędzało w tłustych latach, aby w tych chudych móc pomagać. Obrazowo pokazuje to, że liczne decyzje, trzymające dyscyplinę finansową, były słuszne – podkreśla Jarosław Górczyński. 

Mimo tego, że tak jak i inne samorządy, Ostrowiec Świętokrzyski odczuwa spadek wpływów z podatków lokalnych, miasto zdecydowało się na realizacje dużego programu inwestycyjnego. Zamiast hamować i szukać oszczędności, podjęło się bez kredytowania realizacji 18 zadań z różnych dziedzin życia.

– Postawiliśmy na infrastrukturę drogową, budownictwo mieszkaniowe, edukację, kulturę i rekreację, czyli działania wpisujące się w budowę marki „Ostrowiec Od Nowa”– mówi Jarosław Górczyński. – Bezpiecznik Ostrowca Świętokrzyskiego miał również pozaekonomiczny wymiar. Już na samym początku pandemii wszyscy ostrowczanie otrzymali bawełniane maseczki z logotypem miasta, a najbardziej newralgiczne punkty przestrzeni miejskiej były regularnie dezynfekowane, co spotkało się z pozytywnym odzewem ze strony naszych mieszkańców. 

Anna Knapek

Podziel się:

Nastepne

Lider transformacji cyfrowej

śr. wrz 2 , 2020
Abas Business Solutions Poland Sp. z o.o., spółka należąca do globalnej Grupy abas – wiodącego międzynarodowego dostawcy systemów klasy ERP, w uznaniu za innowacyjne podejście do dziedziny cyfryzacji przedsiębiorstw oraz stworzenie wyjątkowych modułów systemu abas ERP z powodzeniem wykorzystywanych i unowocześniających procesy produkcyjne przedstawicieli najważniejszych gałęzi przemysłu, otrzymała nominację do tytułu Symbol Innowacji 2020 Grupa abas, globalny lider cyfryzacji przedsiębiorstw, twórca nowoczesnych rozwiązań ERP, już od 40 lat pomaga w […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie