Spółdzielnia „Lazurowa” z Warszawy od lat wyróżnia się na tle innych podmiotów mieszkaniowych. Motorem napędowym jej rozwoju są nowoczesne inwestycje, przekładające się zarówno na estetykę całej tkanki infrastrukturalnej, jak i na plus dla budżetu. Do tego niedawno uruchomiła aplikację mobilną, która członkom umożliwia obsługę praktycznie całkowicie w trybie online
– Od 15 lat podejmuję działania, które mają na celu rozwój „Lazurowej”. Przynoszą one efekty w postaci oszczędności dla mieszkańców, a to skutkuje ich zadowoleniem jako członków. Najważniejszym czynnikiem była zmiana naszego sposobu funkcjonowania, w tym również ta mentalna. Obecnie jesteśmy bowiem tyleż spółdzielnią, co nowoczesnym przedsiębiorstwem, które konkuruje z największymi stołecznymi deweloperami – mówi Zbigniew Gaca-Richter, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” w Warszawie.
I rzeczywiście: inwestycyjny rozmach mógłby posłużyć za wzór niejednemu deweloperowi. Ale po kolei.
Nowoczesne inwestycje mieszkaniowe
Spółdzielnia zrealizowała szereg inwestycji mieszkaniowych, wśród których wymienić należy Lazurowy Zakątek, Lazurową Przystań czy Lazurowe Ogrody. Aktualnie trwa realizacja Lazurowych Apartamentów, których budowa jest na etapie zbrojenia fundamentów. To inwestycja szczególna: kameralna, z wyróżniającą się architekturą; z parterami, które będą wykonane w kamieniu; z przestronnymi klatkami. Inwestor planuje użycie dobrych jakościowo materiałów oraz nowoczesnych systemów wentylacji i wykończenia elewacji. Efekt? Jakość inwestycji, świetne walory komunikacyjne z najważniejszymi punktami w mieście (łącznie z planowanymi stacjami metra) skutecznie przyciągają nabywców. Z 45 zaplanowanych mieszkań 41 jest już sprzedanych. Ważnym walorem jest również cena, która dla członków spółdzielni wynosiła 10,5 tys. zł/m kw., natomiast pozostali nabywcy mogą liczyć na kwotę 13 tys. zł. W budynku przewidziane są również lokale usługowe.
Spółdzielnia jest już na etapie przygotowywania kolejnej inwestycji: Lazurowa Oaza. Będą to domki jednorodzinne w zabudowie szeregowej, wyposażone w instalacje fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Inwestycja jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę, a chętni niebawem będą mogli rezerwować nieruchomości. Kolejną inwestycją mieszkaniową, którą inwestor chce zrealizować, jest Lazurowe Centrum.
Ważnym punktem w najbliższych planach spółdzielni są też garaże wielopoziomowe z licznymi punktami usługowymi, które powstaną przy ulicy Lazurowej. Ta inwestycja idealnie wpisze się w plan zagospodarowania przestrzennego i, co najważniejsze, pozwoli na trzykrotne zwiększenie dostępnych miejsc parkingowych. Będzie również pełnić funkcję bariery akustycznej, a to dodatkowo wpłynie na komfort życia mieszkańców.
Rozwiązania smart
Wśród rozwiązań świadczących o tym, że „Lazurowa” wkroczyła w standardy XXI wieku, warto wspomnieć o wprowadzonej w czerwcu aplikacji, dzięki której komunikacja mieszkańców ze spółdzielnią wkracza na zupełnie nowy poziom. Dzięki temu każdy może teraz zweryfikować opłaty czy zgłosić awarię bez konieczności bezpośredniego kontaktu z pracownikami spółdzielni. Pozwala to również na zmniejszenie ilości interesantów, przez co możliwe będzie wprowadzenie hybrydowego czasu pracy z naciskiem na pracę zdalną. Pozwoli to na kolejne oszczędności dla mieszkańców i większy komfort pracy dla pracowników.
Oszczędność i gospodarność
Podstawą działalności spółdzielni mieszkaniowych w Polsce jest zarządzanie istniejącymi zasobami mieszkaniowymi, remonty oraz rozwój infrastruktury osiedlowej. SM „Lazurowa” uchwaliła wraz z nową Radą Nadzorczą program termomodernizacji i montażu instalacji fotowoltaicznych. Montaż instalacji już trwa, a proces termomodernizacji jest na etapie audytów. Przy okazji tych prac zostanie wzmocniona konstrukcja budynków, a klatki wejściowe oraz elewacje zostaną zmodernizowane w celu ich uspójnienia z designem najnowszych inwestycji spółdzielni. Podczas walnego zgromadzenia ustalono, że w tym celu zostanie powołany dodatkowy fundusz celowy, z którego pokryte zostaną koszty inwestycji, których nie pokryje dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego, w wysokości 50% inwestycji, z możliwością rozszerzenia dofinansowania o kolejne 25%.
– Stale poszukujemy okazji do oszczędności. Do tej pory 60% kosztów ponoszonych przez mieszkańców spółdzielni za tzw. części wspólne wynikało z wysokości opłat za energię cieplną. W celu obniżenia tych kosztów zmodernizujemy instalacje centralnego ogrzewania. Zależy nam, aby mieszkańcy mogli korzystać z najnowszych rozwiązań technologicznych i oszczędzać w ten sposób swoje pieniądze. Jest to główny cel spółdzielczości, a my go realizujemy – podkreśla Zbigniew Gaca-Richter.
Spółdzielnia korzysta z tzw. białych certyfikatów na podstawie umowy z dostawcą energii cieplnej. Pozwoliło to na odzyskanie ok. 250 tys. zł z remontów węzłów cieplnych. Zwroty z innych modernizacji, takich jak np. centralnego ogrzewania – spółdzielnia uzyskuje samodzielnie, bez pośredników. Wśród innych planów modernizacyjnych chce rozwijać i modernizować infrastrukturę osiedlową, taką jak place zabaw, a także kolejne przedszkola. Ponosi duże nakłady na utrzymanie zieleni, ponieważ jest to aspekt, który bardzo przyczynia się do komfortu życia mieszkańców.
– Krótko: u nas warto zamieszkać, a fakty bezsprzecznie o tym świadczą – sumuje Zbigniew Gaca-Richter.
Jakub Lisiecki
Zbigniew Gaca-Richter o usprawnieniu funkcjonowania spółdzielczości mieszkaniowej w Polsce:
– Mówi się, w Polsce wciąż brakuje około 2 mln mieszkań. Sposobem na rozwiązanie tego problemu w naszym kraju jest pozwolenie spółdzielniom na budowanie mieszkań na preferencyjnych warunkach. Z racji na własne grunty spółdzielnie są w stanie inwestycje realizować często nawet o połowę taniej niż deweloperzy. Warunki są proste: odpowiednie przygotowanie inwestycji od strony prawnej oraz dostosowanie jej do miejscowego planu zagospodarowania terenu. W ten sposób problem znikłby bardzo szybko.