Ostrowiec Świętokrzyski nieustannie zmienia się na lepsze. Transformacji podlega głównie tkanka infrastrukturalna. A miasto zyskuje na estetyce

Miliony w projekty gospodarcze
Od wieków rozwój Ostrowca Świętokrzyskiego jest związany z przemysłem ciężkim. W ostatnim okresie samorząd miasta przyspieszył transformację lokalnej gospodarki. W 2016 r. gmina nabyła majątek upadłego przedsiębiorstwa o powierzchni ponad 20 ha w rejonie ul. Bałtowskiej. Obszary poprzemysłowe zostały podzielone na mniejsze działki, a także tereny służące obsłudze komunikacyjnej i technicznej kompleksu. Tereny zyskały uzbrojenie oraz nowe połączenie komunikacyjne z drogą wojewódzką nr 754. Do tej pory Gmina Ostrowiec Świętokrzyski sprzedała tam grunty pod inwestycje o łącznej powierzchni 7,5 ha. Do dyspozycji inwestorów pozostają jeszcze działki o łącznej powierzchni 9 ha, które mogą być zagospodarowane samodzielnie bądź w kompleksie.
– Cieszy mnie zainteresowanie firm terenami w Ostrowieckim Kompleksie Inwestycyjnym. To interesujący obszar, w którym nie ma sąsiedztwa zabudowy mieszkaniowej, dlatego przedsiębiorstwa przemysłowe mogą tutaj rozwijać skrzydła – mówi Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.
Miasto inwestuje dla rozwoju przedsiębiorczości. Za ponad 26 mln zł powstaje układ komunikacyjny liczący 1,8 km, udrażniający dostęp do największego targowiska w regionie oraz strefy lekkiej produkcji, baz i usług przy ul. J. Kilińskiego, będącej zapleczem handlu hurtowego miasta. Poprawa warunków funkcjonowania podmiotów gospodarczych nie ogranicza się tylko do drobnej przedsiębiorczości. Miasto inwestuje również w rozwój przemysłu. Wyłoniony został wykonawca, który za ponad 11 mln zł wybuduje kolejny układ komunikacyjny w mieście, liczący 2 km, otwierający nowe tereny inwestycyjne w rejonie ul. J. Samsonowicza oraz poprawiający obsługę komunikacyjną huty Celsa, największego zakładu przemysłowego w regionie. To nie koniec miejskich inwestycji. Bezpośrednio przed główną bramą huty powstaje nowa baza operatora transportu publicznego, do której przeprowadzi się z centrum miasta miejski zakład komunikacji. Dzięki tej zmianie zostanie stworzony bardzo atrakcyjny teren do zagospodarowania w sercu Ostrowca Świętokrzyskiego. Dzięki inwestycji powstaną nowe drogi dojazdowe wraz z parkingiem Park&Ride oraz Bike&Ride oraz zostanie zmodernizowane oświetlenie uliczne. Oprócz zmiany wizerunkowej otoczenia, miasto udostępni kolejne, atrakcyjne tereny inwestycyjne.
Przyjazna polityka podatkowa
Budując przyjazny klimat do życia i inwestowania, w latach 2015–2021 samorząd miasta szósty raz z rzędu zamroził stawki podatku od nieruchomości oraz środków transportowych.
– W ten sposób nie tylko posiadamy jedne z najniższych stawek podatkowych spośród tej wielkości miast w Polsce, ale przede wszystkim pokazujemy biznesowi, że jesteśmy wiarygodnym partnerem – mówi prezydent miasta Ostrowca Świętokrzyskiego. Również opłaty za dostarczanie ciepła, wody i odbiór ścieków utrzymywane są na stałym, relatywnie niskim poziomie. Dzięki temu Ostrowiec Świętokrzyski znajduje się od lat w czołówce miast pobierających najniższe w Polsce opłaty komunalne.
W porównaniu z wieloma samorządami, które borykają się obecnie z zadłużeniem, atutem Ostrowca jest wiarygodność finansowa. Miasto uzyskuje ją dzięki racjonalnemu zarządzaniu finansami publicznymi. Zrównoważony budżet zapewnia politykę prorozwojową i daje solidne podstawy do realizacji wielu przedsięwzięć.
Anna Knapek