Nie tylko wyleczyć, lecz sprawić żeby pacjent czuł się dobrze

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego od 50 lat stoi na straży zdrowia Polaków, stanowiąc niekwestionowany autorytet w zakresie wiedzy medycznej. O teraźniejszości i przyszłości medycyny z prof. dr. hab. Ryszardem Gellertem, dyrektorem CMKP, rozmawia Joanna Gulewicz

Za państwem ogromne, po raz kolejny zakończone sukcesem wyzwanie związane z przeciwdziałaniem rozprzestrzenianiu się pandemii i przeszkoleniem farmaceutów do pobierania próbek wymazów od pacjentów. Jak udało się tak sprawnie przeprowadzić całość?

Od dawna jestem wielkim entuzjastą e-learningu, który okazał się w ostatnich dwóch latach przełomowym narzędziem do przekazywania wiedzy i także tym razem ułatwił i przyspieszył cały proces. Oczywiście mamy ogromną wprawę w szybkim reagowaniu na potrzeby społeczeństwa i Ministerstwa Zdrowia, ale bez wparcia technologicznego platformy e-learningowej ta reakcja byłaby na pewno znacznie wolniejsza. Natomiast dzięki niej byliśmy gotowi od razu!

Kształcenie medyków traktują państwo nie tylko w kategoriach odpowiedzialności, lecz również jako wyzwanie etyczne. Na czym ono polega?

Jest pewien kanon bardzo konkretnych założeń, którymi powinien kierować się każdy pracownik medyczny. Odstępstwo od niego jest przestępstwem! W tym kanonie zawiera się przede wszystkim jasny i zgodny z prawdą naukową przekaz. Nie ma tu miejsca na dezinformację, nie tolerujemy kaznodziejów i zabobonów. Liczą się fakty naukowe. Szerzenie niepodpartych naukowo własnych opinii jako faktów jest przestępstwem! Pacjent nie musi znać się na meandrach sztuki medycznej, ale ma otrzymać jasną, rzetelną informację, jak postępować, aby maksymalnie zabezpieczyć swoje zdrowie. Rzeczywiście, jest to wyzwanie, bo wymaga od nas ciągłej nauki, posiadania aktualnej wiedzy. Tu nie ma pola do dyskusji – po prostu mamy ją mieć, a każde inne zachowanie jest niezgodne z etyką naszej pracy. Obowiązkiem etycznym jest też dzielić się wiedzą z innymi.

Osiągnęli państwo mistrzostwo w kultywowaniu wysokiej kultury nauczania. Jaka jest na to recepta?

CMKP tworzy zespół światowej klasy specjalistów, którzy mają potencjał, wiedzę, charyzmę i umiejętność przekazywania. Trafiają do nas młodzi ludzie, którzy mają już swoje doświadczenia zawodowe i konkretne przemyślenia z nimi związane. Nasza rolą jest sprawdzenie, czy rzeczywiście mają rację, a jeśli nie, to przekonanie ich do zmiany poglądów, zachowując jednocześnie szacunek dla nich i ich pracy, a także ich mentorów. Nigdy nie dewaluujemy pracy młodszych kolegów, każdego słuchamy z uwagą. W naszej pracy nie ma miejsca na butę czy upór, bo ostatecznie wszyscy służymy jednemu dobru – zdrowiu pacjenta. Mądry człowiek zawsze uzna mądre argumenty, a dla innych nie ma w tym zawodzie miejsca.

W zeszłym roku świętowali państwo swoje 50-lecie. Czego życzy pan sobie w chwilę po jubileuszu i jakie są pańskie największe marzenia?

Życzę sobie, by nasza praca zawsze opierała się na wzajemnej sympatii i szacunku. Osiągnęliśmy w nich mistrzostwo, ale dobrych marzeń i życzeń nigdy za wiele! Co do marzeń: przede wszystkim marzę, by każdy zawód medyczny otrzymywał taką samą fachową wiedzę merytoryczną. W tej chwili każdego przedstawiciela służby medycznej kształci się inaczej, konieczne jest więc ujednolicenie przekazywanej wiedzy medycznej, tak aby pacjent, niezależnie gdzie się znajdzie, otrzymał taką samą fachową pomoc. To łączy się z moim drugim marzeniem: nauczeniem medyków pracy zespołowej. Każdy z tych zawodów jest ważny i żaden nie funkcjonuje w odosobnieniu. Dlatego tak istotne jest nauczenie pracy zespołowej, wzajemnego szacunku i wspólnego języka. Ostatnim z moich marzeń jest wprowadzenie doskonalenia tzw. technik miękkich, odpowiedniego podejścia do pacjenta. Przecież nie chodzi tylko o to, by pacjenta wyleczyć, lecz aby czuł się dobrze. Nie tylko na ciele, ale też na duchu. Chciałbym też, by CMKP mogło poświęcić więcej uwagi przeciwdziałaniu chorobom, a zatem promowaniu zdrowego stylu życia i prewencji chorób. Leczyć – w ostateczności, ale przede wszystkim – przeciwdziałać, uczyć prawdziwie zdrowych nawyków. 

Podziel się:

Nastepne

Dlaczego ludzie się nie szczepią?

pon. sty 31 , 2022
Rozmowa z prof. nadzw. dr. hab. n. med. Janem Krakowiakiem, prezesem Poddębickiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. Zarządzane przez pana Poddębickie Centrum Zdrowia znane jest w całej Polsce z profesjonalnego leczenia pacjentów w wielu oddziałach. Jednak w ostatnich miesiącach działanie placówek medycznych zdominowała pandemia Covid-19. Jak pan radzi sobie z tym wyzwaniem? Dysponujemy dużym potencjałem kadrowym i technicznym, natomiast z powodu narzuconego obowiązku utrzymywania tzw. łóżek covidowych zmuszeni zostaliśmy do znaczącego ograniczenia liczby zabiegów pacjentów, którzy coraz dłużej na […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie