Nowa era nauk biomedycznych

Nowy Instytut Polskiej Akademii Nauk o nazwie IMol to pierwszy od ponad dwóch dekad międzynarodowy instytut naukowy zorganizowany w ramach struktury Polskiej Akademii Nauk, działający w naukach biologicznych.

Utworzony pod koniec 2020 roku z inicjatywy prof. Agnieszki Chacińskiej i prof. Magdy Konarskiej instytut rozpoczął działalność naukową zaledwie w ciągu kilku miesięcy, błyskawicznie i niezwykle skutecznie wdrażając kompetentną, przyjazną środowisku administrację, a zarazem światowe standardy najwyższej jakości. Wprowadzone tu mechanizmy doskonałości naukowej podwyższają konkurencyjność polskiej nauki na arenie międzynarodowej. 

– Naukę tworzą badacze na poziomie światowym. Ważne było dla nas zatem ściągnięcie najlepszych specjalistów z różnych krajów. Wyjazdy naukowców na stałe z Polski za granicę to strata nie tylko dla środowiska naukowego, ale przede wszystkim dla państwa, które wykształciło danego naukowca, decydującego się swoimi kompetencjami i wiedzą zasilić inną gospodarkę. Wymiany międzynarodowe to nieodłączny i niezwykle cenny element kultury naukowej, musimy jednak wiedzieć, co robić, by perspektywy rozwojowe proponowane przez nas były atrakcyjne dla kreatywnych osobowości. To właśnie chcemy robić w ramach IMol: stwarzać naukowcom konkurencyjne warunki pracy, w których mogą realizować swoje najbardziej kreatywne pomysły, a tym samym przyczynić się do odwrócenia zjawiska tzw. drenażu mózgów i wspomagać budowę konkurencyjnej gospodarki – akcentuje prof. Agnieszka Chacińska.

Wytężona praca wokół organizacji struktur i procedur tworzących instytut szybko przyniosła spodziewany sukces. W ciągu zaledwie roku udało się ściągnąć z całego świata talenty w dziedzinie nauk biologicznych i biomedycznych, dzięki czemu IMol już w tej chwili może pochwalić się imponującą liczbą grantów, także międzynarodowych.

– Największe podziękowania należą się oczywiście prezesowi PAN, prof. Jerzemu Duszyńskiemu, który dołożył wszelkich starań o formalne powołanie instytutu. Dzięki wsparciu całego środowiska naukowego udało nam się zbudować instytucję, która stanowi dobry grunt dla interdyscyplinarnej, partnerskiej wymiany myśli naukowej. Konkurencja na arenie międzynarodowej – tak! Ale na poziomie lokalnym, krajowym, mamy grać w jednym zespole, by wspólnymi siłami pchnąć myśl naukową na poziom globalny – podsumowuje prof. Agnieszka Chacińska.

Joanna Gulewicz

Podziel się:

Nastepne

Najważniejsze: nie bać się

pon. lis 14 , 2022
O tym, jak postępować w sytuacjach kryzysowych, bezpieczeństwie pieniędzy, a także o misji rozmawiamy z Marzeną Małyską, prezes zarządu Krakowskiej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej Dzisiaj wiele czynników może wywołać pojawienie się przejściowych bądź długotrwałych problemów finansowych: utrata zatrudnienia, choroba, problemy rodzinne. Jak sobie z tym radzić? Przede wszystkim najlepszą radą, którą można dać w takiej sytuacji jest to, by nie bać się i nie unikać kontaktu z pracownikami naszej Kasy. Często problemy, które […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie