Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej od lat specjalizuje się w opracowywaniu nowoczesnych technologii dla branży kosmicznej
Słynący zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów Politechniki Wrocławskiej od lat specjalizuje się w opracowywaniu najnowocześniejszych technologii kosmicznych.
W ostatnich latach jednostka zrealizowała liczne granty zogniskowane wokół takich kwestii, jak chociażby budowa miniaturowego instrumentarium laboratoryjnego dedykowanego badaniom kosmicznym, które w ramach jednego z projektów z sukcesem zostało wystrzelone na orbitę.
– Udało się „wypuścić” nanosatelitę i uruchomić na nim zaplanowane eksperymenty, stanowiące podstawę dla dalszego rozwijania technologii, mających na celu badanie wpływu kosmosu na organizmy żywe. Otrzymaliśmy pełen podgląd informacji odnośnie parametrów fizykochemicznych. Dostaliśmy także informację z modułów eksperymentalnych, a zatem osiągnęliśmy pełen sukces techniczny – podkreśla prof. dr hab. inż. Rafał Walczak, dziekan wydziału.
Celem pracowników wydziału jest oczywiście wprowadzenie wszystkich najnowocześniejszych opracowań do dydaktyki, tak aby studenci otrzymali kompleksową i najbardziej aktualną wiedzę. Niebawem zostanie uruchomiony nowy kierunek studiów II stopnia: elektroniczne systemy mechatroniki. Już teraz jednak dziekan podkreśla, że kolejnym krokiem będzie planowane utworzenie wydziałowego centrum badań kosmicznych.
– Cały czas staramy się być na bieżąco, gdy chodzi o potrzeby otoczenia społeczno-gospodarczego: zarówno na polu badawczym, jak też rozprzestrzeniając zdobytą przez nas wiedzę wśród samych studentów, mających w przyszłości zasilić szeregi firm z branży kosmicznej. Utworzenie wydziałowego centrum badań kosmicznych to nieodzowny element i nauki, i dydaktyki, a zatem oczywisty dalszy krok w osiąganiu doskonałości dydaktycznej i badawczej – podsumowuje prof. Rafał Walczak.
Joanna Gulewicz