Krajowy finał konkursu PowerUp! został rozstrzygnięty. Na Wielkim Finale w Pradze polski start-up Indoorway zaprezentuje swoje innowacyjne rozwiązanie optymalizacji przestrzeni użytkowej
EIT InnoEnergy, największy europejski fundusz w branży cleantech, po raz czwarty poszukuje najlepszych start-upów pracujących nad rozwiązaniami z obszaru energii, smart cities, cyberbezpieczeństwa, czystych technologii czy elektromobilności. Do tegorocznej edycji konkursu PowerUp! zgłosiło się niemal 300 zespołów z 24 krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Polska okazała się być tegorocznym rekordzistą – w naszym kraju zgłosiło się aż 38 zespołów. Różnorodność prezentowanych projektów podkreśla Maciej Majchrowicz, Business Development Manager w InnoEnergy Central Europe oraz przewodniczący jury: – W tegorocznej edycji pojawiło się bardzo szerokie spektrum technologii, od elektromobilności po przerabianie plastiku na olej. Produkty różniły się poziomem gotowości technicznej i rynkowej, co oczywiście dostrzegliśmy i wybraliśmy zespół, który naszym zdaniem ma największy potencjał na szybkie skalowanie.
Żyroskop na lotnisku
Zwycięski start-up przekonał jurorów rozwiązaniem z obszaru smart buildings. Indoorway to inteligentne narzędzie do digitalizacji przestrzeni, stworzone dla właścicieli nieruchomości – sklepów, biur czy lotnisk oraz dla przemysłu. Dzięki szczegółowej analizie ruchu wewnątrz budynku pozwala na podnoszenie wydajności przestrzeni i zwiększenie zaangażowania pracowników oraz klientów. Łącząc w sobie wiele technik pomiaru, takich jak żyroskop, akcelerometr, magnetometr czy beacony, Indoorway zapewnia nie tylko dokładną nawigację po obiektach i mapowanie przestrzeni, ale również optymalizację linii produkcyjnych i planu magazynu, a nawet poprawę bezpieczeństwa pracowników. – Biorąc udział w konkursie PowerUp! liczymy nie tylko na nowe inwestycje, ale również na kontakty mogące przyspieszyć rozwój produktu i pozyskanie nowych klientów – mówił tuż po usłyszeniu werdyktu Marek Przytuła reprezentujący zwycięski zespół.
Autostrada do sukcesu
Jego oczekiwania mogą się bardzo szybko spełnić. Już 19 czerwca br. Indoorway weźmie udział w Wielkim Finale konkursu w czeskiej Pradze, gdzie powalczy o 30 tys. euro i udział w prestiżowym akceleratorze Highway®. – Ten program zapewnia nie tylko opiekę nad zwycięskim projektem oraz możliwość naszej inwestycji sięgającej 150 tys. euro, ale jako InnoEnergy zapewniamy również dostęp do europejskiej sieci partnerów biznesowych i klientów – tłumaczy Maciej Majchrowicz. – Wart podkreślenia jest fakt, że o takiej możliwości dołączenia do Akceleratora nie będziemy rozmawiać tylko ze zwycięzcą finału w Pradze. Szanse na takie zaproszenie mają wszystkie zespoły, w których zobaczymy potencjał.
Być może w tym gronie znajdą się kolejne dwa polskie start-upy, które zaprezentowały swoje produkty na finale krajowym i także stanęły na podium. Drugie miejsce zajęła firma Handerek Technologies, pracująca nad wdrożeniem technologii, które mogą skutecznie przekształcać odpady w czyste paliwa, chemikalia i inne zasoby. Na trzeciej lokacie znalazł się Plantalux: zespół przedstawił innowacyjną technologię oświetlenia wspomagającą wzrost roślin w uprawach szklarniowych.
Energetyczne trendy
Obszary działalności finałowej trójki z trudem można powiązać z tradycyjnym myśleniem o energetyce. Potwierdzają to jurorzy konkursu: – Jesteśmy teraz na etapie budowania nowego modelu transformacji w energetyce. Energetyka rozproszona, magazyny energii oraz elektromobilność to zdecydowanie trzy strumienie, które będą rozwijane w kontekście nowych modeli biznesowych w naszej branży. Przykłady tego mieliśmy też na PowerUp! – wyjaśnia Jarosław Tokarczuk, Executive Director of the Development Department w ENEA. Jego zdanie podziela Michał Maćkowiak, Head of Innovation w RAFAKO S.A.: – W tym roku w konkursie biorą udział nie tylko firmy z branży stricte energetycznej, ale także z obszaru mobility czy smart city. Konkurs rozwija się w takim samym kierunku co RAFAKO, które poza energetyką poszukuje możliwości dywersyfikacji przychodów w wymienionych wcześniej obszarach. I właśnie na tego typu wydarzeniach możemy wyłuskać takie perełki, jak zaprezentowane dzisiaj startupy i podjąć z nimi współpracę.
Już wkrótce będzie wiadomo, jakie pomysły przedstawią innowatorzy z innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej. Pewne jest, że branża potrzebuje nowych technologii, rozwiązań i usług. Szczególnie takich, które mogą przyczynić się do poprawy czystości naszego środowiska.