Rosną ceny na rynku nieruchomości. Jak inwestować mądrze?

Ani wysokie stopy procentowe, ani inflacja, ani wcześniej pandemia nie zahamowały popytu na inwestycje w nieruchomości. Z danych SonarHome wynika, że dziś roczny wzrost cen wynosi już nie w granicach 3 proc., jak to było jeszcze pół roku temu, ale ponad 17 proc. w Krakowie, ponad 16 proc. w Warszawie, ponad 12 proc. we Wrocławiu. Jak zatem mądrze inwestować w nieruchomości? – Nie tylko w miastach szukać lokalizacji atrakcyjnych turystycznie, zwracać uwagę na plan zagospodarowania i rozplanowania inwestycji w długim czasie –  radzi Radosław Jodko, ekspert ds. inwestycji RRJ Group.

– Na początku 2023 roku wydawało się, że zarówno ceny nieruchomości, jak i wzrost kosztów ich finansowania będą studzić potencjał inwestorów. Tak się jednak nie stało. Rosnące ceny energii, stopy procentowe, inflacja i pogarszająca się sytuacja makroekonomiczna to zjawiska globalne; dlatego w wielu przypadkach tym bardziej skłoniły one inwestorów do szukania możliwości bezpiecznego lokowania swoich pieniędzy. Okazuje się, że nieruchomości wciąż należą do tych inwestycji, które oceniamy jako bezpieczne. Dlaczego? Większość z nas uznaje, że to coś namacalnego, zrozumiałego i dzięki temu wierzymy, że jest mniej ulotne. Miastom pomaga przede wszystkim migracja, bo od lat obserwujemy taki trend, w którym wyludniają się mniejsze miasta, a ludzie migrują do wielkich aglomeracji – zwraca uwagę Radosław Jodko, ekspert ds. Inwestycji RRJ Group.

Potwierdzają to nie tylko rosnące ceny na rynku pierwotnym, ale także rosnące ceny najmu. Z danych SonarHome wynika, że we wrześniu 2023 roku roczny wzrost cen wynosi nawet ponad 17 proc. (Kraków), o ponad 16 proc. Wzrosły ceny w Warszawie, o ponad 12 proc. We Wrocławiu, a w Łodzi czy Katowicach – wzrost waha się między 7 a 10 proc.

Lokalizacja – kluczowy wyznacznik 

– Z pewnością polski rynek nieruchomości nie jest nasycony, bo ludzie młodzi nie chcą mieszkać z rodzicami i nawet millenialsi, dorastając, w końcu zaczynają myśleć o własnym M. Jeszcze ciekawiej sytuacja przedstawia się z inwestycjami. Ale inwestorzy indywidualni często szukają innego typu lokalizacji, jak Hiszpania czy Włochy. Czy to dobry kierunek? Jeśli to jedynie zakup domu czy mieszkania, z którego chcemy korzystać okazjonalnie w wakacje, to niekoniecznie, bo nie kalkulują się koszty jego utrzymania. Ale to pokazuje pewien trend: szukamy atrakcyjnych turystycznie lokalizacji. I takie także w Polsce okazują się atrakcyjne dla inwestorów – wyjaśnia Jodko.

Jak podkreśla ekspert, w tym roku wszystko wskazuje na to, że także w kolejnym, jednymi z najciekawszych inwestycji okazują się te na Mazurach, szczególnie w tych regionach, które jeszcze uchodzą za dzikie, mało zaludnione, za to stanowią raj dla żeglarzy czy amatorów turystyki wodnej.

– Obserwuję duże zainteresowanie inwestorów projektami w atrakcyjnych turystycznie lokalizacjach, gdzie inwestycja pokazana jest w całościowym planie w długim okresie, najlepiej z kilkoma wariantami możliwości uzyskania zwrotu z niej. To pozwala policzyć możliwe zyski, ale i zaplanować, do kogo ewentualnie z taką inwestycją, np. w przypadku wynajmu, możemy trafić – podsumowuje Jodko.

Inwestycje w nieruchomości na Mazurach

Jedna z najlepszych lokalizacji to gmina Harsz w otoczeniu Wielkich Jezior Mazurskich, okolica nazywana przez znawców jako „wciąż dzikie Mazury”. To tu powstaje jedna z najciekawszych i z pewnością najważniejszych inwestycji – Yacht Apartament. Dla inwestorów to okazja do ulokowania swoich oszczędności. Długofalowy plan zakłada możliwość wynajmu, atrakcyjne zagospodarowanie terenu czy budowę ścieżki edukacyjnej.

Podwyższony standard inwestycji zakłada ekologiczne rozwiązania, podwyższoną termoizolacyjność czy panele fotowoltaiczne. Kluczowe jednak jest to, że obiekty powstają na terenie, na którym dostęp do infrastruktury łączy się z sąsiedztwem obszaru Natura 2000.

Inwestycje w rynek nieruchomości wciąż należą do jednych z ulubionych typów inwestowania Polaków, ale także inwestorzy czują się pewnie na tym rynku. To wciąż jedna z najczęściej rozważnych i wybieranych inwestycji. Ale widzimy kilka zmiennych trendów w tym inwestowaniu w nieruchomości. Trzy z nich wyróżniają się na tle innych:

  • pomysł inwestycyjny rozplanowany w długim czasie,
  • lokalizacja i plan zagospodarowania terenu,
  • ekologiczne rozwiązania pozwalające na oszczędność energii i podwyższające standard budynku.

– Polski rynek nieruchomości cieszy się zainteresowaniem inwestorów w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej głównie z uwagi na lokalizację oraz cenę. Inflacja jest oczywiście wszędzie elementem wywierającym presję i wstrzymującym wiele decyzji inwestorskich. Ale z drugiej strony widzimy, że rośnie tendencja przenoszenia działalności produkcyjnej bliżej użytkownika końcowego, tak żeby zapewnić płynne łańcuchy dostaw, co czyni z Polski atrakcyjne miejsce do inwestowania – podkreśla Jodko.

Jeśli chodzi o upodobania inwestorów indywidualnych, szukających atrakcyjnych możliwości inwestowania z atrakcyjnym zaplanowanym zwrotem z inwestycji – to lokalizacja z dużym potencjałem turystycznym jest w czołówce.

Mazury to jedna z tych lokalizacji, która ma nie tylko potencjał turystyczny, ale przede wszystkim bardzo określoną precyzyjną grupę odbiorczą: osoby żeglujące stale to jedna z tych grup; przy czym systematycznie dołączają do niej generalnie fani odpoczynku nad wodą oraz turyści zagraniczni.

Podziel się:

Nastepne

Polystylex: elastyczność i innowacje w branży tworzyw sztucznych

pon. maj 6 , 2024
O innowacji, indywidualnym podejściu do klienta oraz elastyczności działania Tomasz Popławski rozmawia z Wojciechem Zagrabskim, prezesem zarządu Polystylex Polska. Polystylex to marka, która w krótkim czasie odniosła duży sukces rynkowy, a jej nazwa jest synonimem renomy i uznania. Jaka jest państwa recepta na dobry biznes? Ta historia to tak naprawdę losy trzech współwłaścicieli, którzy w branży tworzyw sztucznych spędzili ponad 20 lat swojego życia. Doświadczenie, które nabyliśmy, to nie tylko […]
Polystylex: elastyczność i innowacje w branży tworzyw sztucznychPolystylex: elastyczność i innowacje w branży tworzyw sztucznych

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie

/tmp/