Skuteczne i godne leczenie

W Poddębickim Centrum Zdrowia każdy pacjent może mieć pewność profesjonalnej opieki medycznej i możliwości rekonwalescencji

Skuteczne i godne leczenie – Monitor Rynkowy

Poddębickie Centrum Zdrowia to szpital o ugruntowanej od kilkunastu lat renomie. Przyjeżdżają do niego pacjenci nie tylko z regionu, ale z wielu odległych rejonów kraju. To zasługa skutecznego, profesjonalnego zarządzania gwarantującego pacjentom najlepszą opiekę medyczną.

Epidemia koronawirusa stała się dla Poddębickiego Centrum Zdrowia wielkim wyzwaniem. Decyzją wojewody łódzkiego placówka została zobligowana do utworzenia oddziału „covidowskiego”, choć jest znanym od wielu lat ośrodkiem onkologicznym. Dzięki zmysłowi strategicznemu prof. nadzw. dr. hab. n. med. Jana Krakowiaka, prezesa Poddębickiego Centrum Zdrowia Sp. z o.o. ta adaptacja przebiegła z sukcesem.

– Nasz covidowski oddział ma tzw. drugi stopień referencyjny, a więc są przyjmowani tu pacjenci w przypadkach mocno zaawansowanej choroby – mówi prof. Jan Krakowiak. – 31 łóżek, które zorganizowaliśmy m.in. z pomocą Jurka Owsiaka i jego fundacji, jest non-stop obłożonych. Nie jesteśmy tu jednak, żeby narzekać, tylko ratować zdrowie i życie naszych pacjentów. Tysiące – a w skali kraju miliony – chorych potrzebują naszej pomocy i my ją w naszym centrum zapewniamy. Pandemia powoduje wielką dezorganizację normalnej pracy. Obawiam się, że gdzie indziej nie zawsze pacjenci zapadający na inne niż COVID-19 choroby otrzymują należną opiekę medyczną.

W ramach walki z pandemią koronawirusa Poddębickie Centrum Zdrowia zakupiło z własnych środków natleniacze, czyli aparaty do wentylacji wysokociśnieniowej tlenu w układ oddechowy, co powoduje rozszerzenie pęcherzyków powietrznych w płucach i umożliwia szybką regenerację. Kupiło też dodatkowe łóżka. Organizacja całego oddziału kosztowała 0,5 mln zł.

Z poddębickiego szpitala bardzo wiele osób wychodzi z pozytywnym efektem leczenia, satysfakcjonującym pacjenta. Chlubą PCZ jest onkologia, gdzie pacjenci mogą liczyć na pomoc w schorzeniach nowotworowych w zakresie chirurgii onkologicznej, chemioterapii, onkologii klinicznej, ginekologicznej czy urologicznej. Leczenie odbywa się kompleksowo przy dostępie do wielu świadczeń w jednym miejscu i za pomocą innowacyjnego sprzętu na najwyższym poziomie. 

Placówka słynie z własnej kuchni. 

– Naszą siłą jest przede wszystkim indywidualne i przyjazne podejście do pacjenta, dobra diagnoza i profesjonalne leczenie – przypomina prof. Jan Krakowiak. – Dobre odżywianie pomaga w zachowaniu odporności i rekonwalescencji. Podstawą dojścia do zdrowia jest dobre odżywianie. Uważam, że każdy szpital powinien prowadzić swoją sieć gastronomiczną. Najnowsze badania dobitnie wykazują, że ok. 70% długości życia zależy od tego, co spożywamy, a od 20% od powietrza atmosferycznego, którym oddychamy.

Kolejnym wielkim atutem Poddębickiego Centrum Zdrowia docenianym przez pacjentów z całego kraju jest rehabilitacja, w której wykorzystywane są wody termalne. Ciepła (ponad 70 st. C) woda ogrzewa cały szpital w zakresie centralnego ogrzewania i ciepłej wody, a następnie wpływa do basenów, jacuzzi, gdzie wykorzystywana jest do rehabilitacji schorzeń reumatologicznych, narządów ruchu i chorób układu krążenia.

Czego zatem brakuje?

– Ośrodka radioterapii, aby zapewnić kompleksowe leczenie chorób nowotworowych i stworzenia w Poddębicach pełnoprofilowego szpitala onkologicznego, idealnie wpasowującego się w potrzeby tej części Polski – odpowiada prof. Jan Krakowiak. – Taki kompleksowy ośrodek dla zachodniej części województwa łódzkiego obejmowałby zasięgiem ponad półtora miliona ludzi, a to koszt zaledwie ok. 20 mln zł. Decyzja w tej sprawie pozostaje w gestii Ministra Zdrowia i jestem nieco zdziwiony biernością w tej sprawie, że do tej pory takiej decyzji nie podjęto. Warto przy tym zauważyć, że środki unijne, które prędzej czy później do nas przyjdą, celowane są właśnie w modernizację bazy lecznictwa onkologicznego.

Danuta Klimek

Strateg Służby Zdrowia 2020, prof. nadzw. dr. hab. n. med. Jan Krakowiak ma opinię lekarza szpitali. Udało mu się uzdrowić kilka placówek służby zdrowia znajdujących się w zapaści. Od kilku lat z sukcesem szefuje Poddębickiemu Centrum Zdrowia Sp. z o.o. 

Podziel się:

Nastepne

Wsparcie transportu

wt. gru 22 , 2020
2020. Rok, w którym słowa „pandemia” i „kryzys” są odmieniane przez wszystkie przypadki. Rok, w którym określenie „skuteczne zarządzanie” nabrało nowej wartości. Także dla Asco Rail W końcu nadszedł rok, w którym można wyróżnić te przedsiębiorstwa, które dzięki swojemu doświadczeniu, profesjonalnemu podejściu do klientów oraz strategii zarządzania opartej na wyznaczaniu długoterminowych celów mogą pochwalić się stabilną sytuacją finansową – i to w obliczu kryzysu. Przykładem takiego podmiotu jest Asco Rail: […]
Wsparcie transportu – Monitor Rynkowy

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie