O dynamicznym rozwoju, skutecznym zarządzaniu, ale również obawach o rok 2023 rozmawiamy z Janiną Dobaj, dyrektorem Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kazimierzy Wielkiej

Dlaczego warto wybrać SPZOZ Kazimierza Wielka? W jakich dziedzinach specjalizuje się państwa szpital? Na jakiego rodzaju wsparcie mogą liczyć pacjenci?
Przede wszystkim dlatego, że jesteśmy najlepsi w tym co robimy. Naszym celem jest dostosowanie placówki do potrzeb społeczeństwa powiatu kazimierskiego. Staramy się wsłuchiwać w jego oczekiwania związane z opieką zdrowotną i je spełniać, tak aby nasi mieszkańcy jak najmniej korzystali z usług innych placówek. Dobra współpraca z dyrekcją wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia w Kielcach, Radą Powiatu Kazimierskiego i Zarządem Powiatu dała nam możliwość rozwoju usług w zakresie ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. To jeden z elementów naszego dynamicznego rozwoju. W 2019 roku w strukturach szpitala rozpoczęły funkcjonowanie nowe poradnie: kardiologiczna, urologiczna, otolaryngologiczna oraz pracownia badań endoskopowych, zaś w 2020 roku – poradnie reumatologiczna i chorób zakaźnych. Obecnie staramy się o uruchomienie poradni diabetologicznej. Myślę, że w tym roku uruchomimy również pracownię tomografii komputerowej.

A to nie koniec zmian, które u państwa zachodzą.
Tak. W ramach funkcjonującego oddziału chorób wewnętrznych zdecydowanie poszerzyliśmy dostępność do diagnostyki w zakresie chorób układu krążenia i gastroenterologii. Pełen zakres badań diagnostycznych z dziedziny kardiologii zachowawczej wykonujemy we własnym zakresie. Nasi pacjenci już nie muszą korzystać z okolicznych placówek w celu wykonania gastroskopii czy kolonoskopii w znieczuleniu – od ponad roku mają taką możliwość na miejscu. Również od 2021 roku wykonujemy przeszczepy mikrobioty jelitowej, co jest dużym osiągnięciem, gdyż wykonywaniem tej procedury może się pochwalić niewiele placówek w województwie. W zeszłym roku zakończyliśmy wdrażanie programu związanego z informatyzacją placówki w ramach realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego ze środków unijnych programu InPlaMed. Również w 2022 roku zakończyliśmy montaż paneli fotowoltaicznych, co wpływa na zdecydowanie mniejsze zakupy energii elektrycznej. Otrzymaliśmy także dotację ze środków pochodzących z Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 celem podniesienia bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych świadczeniodawcy.
Czego można się spodziewać w rozpoczętym niedawno roku?
Zacznę od tego, że borykamy się z podobnymi problemami jak większość placówek ochrony zdrowia. Zeszły rok był trudny ze względu na zdecydowany wzrost cen i wzrost wynagrodzeń. Staramy się jednak tak zarządzać, aby na wszystko wystarczyło, co jest doceniane przez niezależne gremia. W listopadzie zeszłego roku SPZOZ w Kazimierzy Wielkiej został laureatem III miejsca w plebiscycie Liderzy Zarządzania w kategorii Szpitale z kontraktem NFZ wartości 10 – 69 mln zł. Otrzymana nagroda jest dla nas nobilitacją, ale też dużą motywacją do dalszej pracy i realizacji założonych celów. 2023 to kolejny trudny rok. Zdecydowane podwyżki: tlenu, leków, odczynników, środków czystości, żywności – czyli tego, bez czego nie damy rady funkcjonować – wpływają na naszą codzienność. Największe obawy budzą zapowiadane od lipca podwyżki wynagrodzeń dla personelu medycznego. Czy wystarczy pieniędzy? Czy zmiany wyceny procedur medycznych zapewnią wystarczającą ilość środków? Pytania na tą chwilę pozostają bez odpowiedzi.

Jakie plany na przyszłość?
Pracujemy dalej w trudnej rzeczywistości ekonomicznej, robimy wszystko aby pomagać pacjentom, podnosimy jakość świadczonych usług – to dla nas bardzo ważne. Przygotowujemy się także do realizacji kolejnego etapu programu InPlaMed. Ogólnie w przyszłość patrzymy optymistycznie.
Rozmawiał: Tomasz Popławski
