Strateg dla Żukowa!

Gmina Żukowo rozwija się w bardzo szybkim tempie. 77 mln zł – tyle w mijającym roku przeznaczono tu na inwestycje. Chętnie osiedlają się nowi mieszkańcy. W ciągu ostatnich 20 lat ich liczba podwoiła się – obecnie przekracza 40 tys. Z Wojciechem Kankowskim, burmistrzem gminy, rozmawia Grażyna Herich

Burmistrz Żukowa (w środku) jako Strateg Samorządności 2020. Z lewej Jakub Lisiecki, red. nacz. „Monitora Biznesu”, z prawej przewodniczący rady miejskiej Żukowa Witold Szmidtke


Panie burmistrzu, wiemy, że samorząd reaguje na taki przyrost przede wszystkim inwestycjami i programami skierowanymi bezpośrednio do mieszkańców. Budujecie nowe drogi, szkoły, infrastrukturę wod-kan, macie wizję silnej i zgodnej gminy. Został panu przyznany tytuł Stratega 2020. Jak pan przyjął informację o nagrodzie?

Już samą nominację dla naszej gminy odebrałem jako wielkie wyróżnienie, gdyż mówimy o randze ogólnopolskiej konkursu. Dziękuję redakcji za przyznanie tej statuetki. Przede wszystkim dziękuję jednak mieszkańcom, bo to oni tworzą Gminę Żukowo i to z myślą o nich realizujemy nasze zadania. Nie sposób nie wspomnieć też o Radzie Miejskiej – nasza współpraca jest budująca, a rozmowy są konstruktywne i pozwalają na rozwój. A przede wszystkim – osoby, które ją tworzą, to prawdziwi pasjonaci, którzy angażują mieszkańców; a ci rozumieją, że to właśnie oni tę gminę tworzą.


Czyli w Żukowie sprawdza się powiedzenie: zgoda buduje?

Dokładnie tak. Chciałbym też wspomnieć o dobrej współpracy z sołtysami i przewodniczącymi zarządów osiedli, również z sejmikiem oraz marszałkiem. Na etapie przetargu jest obwodnica metropolitalna, która rozwiąże problem korków i da wszystkim, nie tylko mieszkańcom Żukowa, oddech. Bardzo intensywnie o nią zabiegaliśmy i z utęsknieniem na nią czekamy.


Jak dużą część budżetu gmina przeznacza na inwestycje i co jest dla pana priorytetem?

W mijającym roku zaplanowaliśmy inwestycje na ok. 77 mln zł, co przekłada się na ok. 2 tys. zł na jednego mieszkańca. Liczba obecnie realizowanych zadań i tych, które znajdują się w procedurze przetargowej, jest duża. Bardzo zależy mi na rozbudowie infrastruktury społecznej: szkół, przedszkoli, dróg, chodników, oświetlenia, sieci sanitarno-wodociągowej. Spora część naszego budżetu to dofinansowanie komunikacji miejskiej, w której upatrujemy podnoszenie atrakcyjności naszej gminy, szczególnie w kontekście komunikacji z Trójmiastem, dojazdów do pracy czy na uczelnie. Dobra współpraca i dialog pozwalają nam z optymizmem patrzeć w przyszłość i stale podnosić sobie poprzeczkę. Ważne są węzły integracyjne wraz z parkingami, jak również ścieżki rowerowe. Przed nami budowa nowoczesnego Ośrodka Pomocy Społecznej, którego projekt już mamy.


W Żukowie na wysokim poziomie są też sport i kultura.

Tak. Nasza drużyna piłki ręcznej mężczyzn jest w pierwszej lidze! Mamy duże osiągnięcia w zapasach i judo, Warto wspomnieć, że odbywają się u nas liczne imprezy kulturalne. Nie ukrywam, że w pewnej części dofinansowują je prywatne firmy. Dla mnie jako burmistrza ważne jest pozyskiwanie nowych inwestorów. Niedawno pozyskaliśmy kolejnego, dużą firmę z branży kolejnictwa. Przedsiębiorstwa dają naszym mieszkańcom pracę, płacą podatki, a my z kolei mamy do zaoferowania świetnie skomunikowane tereny. Chcę łączyć nowoczesność z kulturą, historią i tradycją – bo przecież nie bez znaczenia jest, że jesteśmy gminą kaszubską. Żukowo to po prostu dobre miejsce na Ziemi.

Podziel się:

Nastepne

Dobry czas na inwestycje

wt. gru 22 , 2020
Ostatnie dwa lata są rekordowe pod względem wydanych decyzji dotyczących inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Małej Przedsiębiorczości S.A. w Kamiennej Górze. Przybyło 24 inwestorów, a ich nakłady przekroczyły 3 mld zł. Z prezesem zarządu Strefy, Tadeuszem Rycharskim, rozmawia Grażyna Herich Minęły 4 lata, od kiedy zarządza pan Strefą. Proszę opowiedzieć o najważniejszych wyzwaniach, z którymi przyszło się panu zmierzyć. Zacznę od momentu, gdy zastałem spółkę w trudnej, niekorzystnej sytuacji. Ujemny […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie