Test antygenowy – lepszy od RT-PCR?

Łatwy dostęp do testów na SARS-CoV-2 umożliwia potwierdzenie zakażenia i odizolowanie chorych, co skutkuje ograniczeniem rozprzestrzeniania wirusa. Wprowadzenie na szerszą skalę szybkich testów antygenowych pozwala na przebadanie większej liczby potencjalnie zakażonych osób.

Jakub Strzelczyk, prezes zarządu Zdrowegeny.pl

Platforma internetowa Zdrowegeny.pl w ostatnim czasie wprowadziła do swojej oferty pierwszy na polskim rynku test antygenowy ilościowy, który pozwala na wykrycie białka nukleokapsydu (antygenu N) koronawirusa SARS-CoV-2 w aktywnej fazie zakażenia. Aby wykonać to badanie, w punktach pobrań pobierany jest wymaz z nosogardzieli, a następnie w laboratorium próbka podlega analizie.

Ilościowy test antygenowy jest dokładniejszy od zwykłego testu antygenowego. Cechuje go wysoka swoistość, a poza tym pozwala on na oszacowanie ilości antygenu. Badanie przeprowadzane jest na zautomatyzowanych platformach immunochemicznych, co wpływa na lepszą kontrolę procesu laboratoryjnego.

Skuteczność ilościowego testu antygenowego szacuje się na około 95 proc. Polecany jest on przede wszystkim osobom, które miały kontakt z chorym i podejrzewa się u nich zakażenie lub u których występują objawy wskazujące na COVID-19. Szczegóły badania można sprawdzić na stronie www.zdrowegeny.pl w zakładce „Test antygenowy”.

– Obserwujemy wysokie zainteresowanie testami na COVID-19, zarówno RT-PCR, jak i antygenowymi. Cieszą się one popularnością nie tylko wśród klientów indywidualnych, ale także pracodawców. W tym trudnym dla wszystkich czasie, gdy wiele firm walczy o przetrwanie, takie badania m.in. pozwalają zachować ciągłość produkcji – podkreśla Jakub Strzelczyk, prezes zarządu Zdrowegeny.pl.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca badanie molekularne RT-PCR jako najbardziej miarodajne. Jednak w porównaniu z nim test antygenowy jest znacznie tańszy i szybszy do wykonania. Jego minusem może być niższa czułość. Badanie RT-PCR wykrywa materiał genetyczny koronawirusa, natomiast test antygenowy – specyficzne białko.

Obecnie w Polsce wynik testu antygenowego stanowi taką samą podstawę stwierdzenia zakażenia koronawirusem, jak badanie wykonywane metodą RT-PCR. Oznacza to, że dodatni wynik nie wymaga weryfikacji badaniem molekularnym.

Adrian Morel

Więcej informacji na stronie: www.zdrowegeny.pl

Podziel się:

Nastepne

Ralf Butschkow - Ciekawe zawody moich przyjaciół

pon. lis 23 , 2020
Moi przyjaciele mają bardzo ciekawe zawody – dentystka, pilot, ogrodniczka, strażak, policjant, ratownik medyczny. Każdy z nich chętnie opowiada o swojej pracy. Czy zatem uda się umieścić wybity ząb w szczęce boksera? Jak wygląda kuchnia w samolocie? Jak z nasion wyrasta roślina? Ile metrów ma wąż strażacki? Jakimi pojazdami porusza się policja? A ratownik medyczny? Tomik zawiera pięć popularnych historyjek o najchętniej czytanych przez dzieci zawodach. Wydawnictwo Media Rodzina poleca […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie