Podbić kosmos

Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki Politechniki Wrocławskiej od lat słynie w świecie nauki z prężnych badań, w ostatnim czasie zogniskowanych na rozwoju technologii kosmicznych


Głównym celem projektów skupionych wokół przemysłu kosmicznego jest stworzenie miniaturowego instrumentarium pełniącego funkcje dużych obiektów badawczych o zmniejszonych kosztach realizacji misji.

– Nasi naukowcy realizują bardzo obiecujące prace związane z opracowywaniem miniaturowego instrumentarium dla nano- i pikosatelitów. Rozwiązanie to pozwoli przeprowadzić badania biologiczne na niskiej i wysokiej orbicie Ziemi, a samo wystrzelenie satelity wyposażonego we własne pokładowe minilaboratorium jest planowane na czerwiec przyszłego roku – mówi prof. dr hab. inż. Rafał Walczak, dziekan wydziału.

Wystrzelenie satelity pozwoli przeprowadzić eksperymenty biologiczne, a w przyszłości umożliwi ich realizację poza jedynym dedykowanym do tego w tej chwili miejscem, czyli poza Międzynarodową Stacją Kosmiczną.


reklama

Niezwykle ważne są również prace skupione na opracowaniu konstelacji bardzo małych satelitów, które będą miały możliwość obserwowania Ziemi w czasie zbliżonym do rzeczywistego. Już w tej chwili wzbudzają one olbrzymie zainteresowanie świata nauki.

Badania nad instrumentarium dedykowanym technologiom kosmicznym to niejedyne działania, jakie realizuje wydział. Naukowcy od lat pracują również nad rozwiązaniami, które posłużą poprawie ochrony zdrowia w zakresie wypracowywania szeregu miniaturowych instrumentów do szybkiego wykrywania patogenów.

– Nasze opracowania umożliwiają bardzo szybkie wykrywanie patogenów bakteryjnych, ale mogą być używane również do wykrywania patogenów wirusowych, jak np. SARS, co w tej chwili ma szczególne znaczenie. Część z nich jest przygotowana do wdrażania – podsumowuje prof. Rafał Walczak. 

Joanna Gulewicz

Podziel się:

Nastepne

Badania nad zwierzętami wspomogą leczenie u ludzi

wt. wrz. 29 , 2020
– Nasza placówka jest wyjątkowa, ponieważ nie ma w Polsce takich centrów czy jednostek badawczych, które spełniają warunki, wymogi i posiadają pomieszczenia do przetrzymywania dużych zwierząt – mówi prof. dr hab. dr h.c. Józef Nicpoń, kierownik CDEiITB. – Dzięki uzyskanym grantom, możemy się również pochwalić wstępnymi wynikami badań, które już teraz zapowiadają się obiecująco. Innowacyjne badania nad kręgosłupem Pierwszy z realizowanych projektów skupia się na unowocześnieniu implantu kręgosłupa, dotychczas stosowanego przy skoliozie kręgosłupa u […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Laur Internetu

Wybierz Polskie