
O indywidualnym podejściu do pacjenta, szerokiej gamie usług, a także o elastyczności jako kluczu do sukcesu rozmawiamy z Łukaszem Waisem, prezesem zarządu Centrum Medycznego w Łańcucie Sp. z o.o.

Centrum Medyczne w Łańcucie może się pochwalić wieloletnią historią. W tak długim okresie działalności z pewnością było wiele punktów zwrotnych, które wpłynęły na obecny charakter szpitala.
Dzisiaj mogę stwierdzić, że kluczowym momentem w historii szpitala było jego przekształcenie w 2009 roku. Wielu zastanawiało się wówczas, czy to szansa, czy zagrożenie dla szpitala. Jednym z najważniejszych zadań, z jakimi przyszło mi się zmierzyć, była rozbudowa szpitala o pawilon diagnostyczno-zabiegowy z blokiem operacyjnym. Inwestycja ta obejmowała oddziały: chirurgiczny, urazowo-ortopedyczny, ginekologiczno-położniczy z blokiem porodowym, neonatologiczny, pediatryczny, intensywnej terapii, a także blok z trzema salami operacyjnymi, w tym jedną przeznaczoną do cięć cesarskich wraz z salą wybudzeń, dział diagnostyki obrazowej (pracownie: RTG, TK, MR, mammografia), pracownie endoskopii (kolonoskopii i gastroskopii) oraz izbę przyjęć. Możemy teraz poszczycić się nie tylko pięknym, ale także nowoczesnym, dostosowanym do wymagań ministerialnych pawilonem.

Elastyczność to klucz do sukcesu, który i państwu pomógł w trudnych chwilach pandemii.
Od momentu wytypowania nas na jednoimienny szpital zakaźny (marzec 2020) minęło ponad dwa i pół roku. Był to dla nas szczególnie wymagający czas. Zmiana stylu pracy, życia, charakteru, infrastruktury oddziałów, wydzielenia stref oraz specyfiki podejścia do pacjenta – na to wszystko nie byliśmy wcześniej przygotowani. Znaleźliśmy się w szczególnie trudnej sytuacji. Z dnia na dzień musieliśmy zrewidować plan działania spółki. Również przywracanie podstawowego funkcjonowania oddziałów do czasów sprzed pandemii okazało się dla nas nie lada wyzwaniem. Dzięki elastycznemu podejściu personelu udało nam się podołać wyzwaniom, a pracownicy z zadowoleniem powrócili do pracy w „normalności”.

Dlaczego zatem warto się leczyć u państwa?
Bo nie jesteśmy wielospecjalistycznym molochem, gdzie człowiek jest bezimienny; tutaj wszyscy się znają, leczą u „swoich” lekarzy czy pielęgniarek znanych z poradni, osiedla czy z kościoła; rodzi to przyjazną atmosferę i sprzyja rekonwalescencji. Nasi lekarze uczyli się u najlepszych w swojej dyscyplinie. Ponadto oferujemy szeroki zakres usług, zaczynając od opieki medycznej od poczęcia, aż do ostatnich chwil życia, do których podchodzimy z szacunkiem i godnością. Od kilkunastu lat funkcjonują tu oddziały kliniczne: geriatryczny, chorób zakaźnych oraz jedyny na Podkarpaciu psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Specjalizujemy się w diagnostyce i leczeniu wszystkich współcześnie występujących chorób zakaźnych i pasożytniczych. Utworzyliśmy oddział urologii ogólnej, urologii onkologicznej i czynnościowej – niezmiernie oblegany przez pacjentów, nie tylko z powiatu łańcuckiego. Prowadzimy diagnostykę, leczenie operacyjne chirurgiczne, ginekologiczne oraz ortopedyczne, w tym z zakładaniem endoprotez. Inwestujemy w medycynę sportową. Jesteśmy partnerem medycznym naszej drużyny koszykówki PTG Sokół Łańcut grającą w najwyższej klasie rozgrywkowej. Obejmujemy opieką medyczną również lokalne kluby sportowe w szerokiej gamie dyscyplin.

Ekologia to słowo–klucz w wielu branżach. Jak państwo odnoszą się do niej w swoich działaniach?
W naszych działaniach staramy się uwzględniać ekologię każdego dnia: segregujemy odpady, nie tylko rozdzielając je na medyczne i komunalne, ale o wiele precyzyjniej (szkło, makulatura). To nie tylko działanie mające charakter ekologiczny, gdyż wpływa również na estetykę otoczenia oraz na finanse szpitala. Inwestycja w solary słoneczne od kilku lat sprawdza się i pozwala uzyskiwać ciepłą wodę dla celów użytkowych. Obecnie rozstrzygnęliśmy przetarg na montaż paneli fotowoltaicznych. Od przyszłego roku pozwali nam to zaoszczędzić na codziennych kosztach eksploatacyjnych. Centrum Medyczne czynnie wspiera ochronę przyrody. Działając w porozumieniu z lokalną podkarpacką grupą OTOP zawiesiliśmy na budynku laboratorium budki dla jerzyków. Ponadto ze względu na pawilonową zabudowę oraz parkowe położenie rozwieszono też dużą ilość budek lęgowych dla różnych gatunków ptaków. Podobne działania zrealizowano na terenie Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego w Handzlówce.

Jest jasne, że warto przywiązywać dużą wagę do szeroko pojętej jakości. A jak państwo do podchodzą?
O jakości naszych usług medycznych świadczą nie tylko uzyskiwane przez szpital kolejne certyfikaty. Jednym z czynników projakościowych jest personel medyczny: lekarze, pielęgniarki, położne, opiekunki medyczne. Wsparcie systematycznie kształconej kadry pozwala na osiąganie sukcesu – skuteczności leczenia, wzrostu zadowolenia i bezpieczeństwa pacjentów. Przy udziale środków unijnych oraz samorządowych realizujemy nowoczesne inwestycje, uruchamiany innowacyjne technologie medyczne, zwiększamy dostęp do leczenia.
Jakie mają państwo plany rozwojowe na najbliższy czas?
W naszych planach ujęliśmy szeroko rozumiany rozwój opieki długoterminowej. Rozpoczęliśmy już inwestycję polegającą na przebudowie istniejącego budynku po oddziałach zabiegowych szpitala. W zmodernizowanym pawilonie planujemy utworzyć centrum opieki długoterminowej dla osób z niepełnosprawnościami oraz niesamodzielnych. Wyposażony zostanie we wszelkie udogodnienia, niezbędne do zapewnienia pełnej opieki. Świadczymy całodobową opiekę medyczną oraz pielęgnację po zabiegach chirurgicznych, wypadkach czy udarach. W ramach tegoż zaplanowaliśmy również możliwość opieki całodobowej podczas pobytu komercyjnego.
Rozmawiał: Tomasz Popławski