Uzdatnianie gazu – po polsku

Rozwiązanie autorstwa Auto Partner HS wykorzysta zalegający metan pokopalniany do produkcji energii elektrycznej i ciepła. Wszystko dzięki opracowanej ścieżce uzdatniania gazu i innowacyjnej sprężarce gazu.

Prace nad uzdatnianiem metanu pokopalnianego prowadzi wiele firm na świecie. Powodem jest zalegający i niewykorzystywany surowiec, wydostający się przez skorupę ziemską do atmosfery, który może być 25 razy bardziej niebezpieczny dla otoczenia niż CO2.

– Powstała możliwość wykorzystania metanu, który znajduje się na poziomie 200m.p.p.m. Wiedząc o tym, że nie jesteśmy pierwszymi, którzy chcą sprężać metan, chcieliśmy go oczyścić i sprężyć po polsku. Rozpoczęliśmy projekt, w którym wraz z dwiema uczelniami chemicznymi dopracowaliśmy ścieżkę uzdatniania gazu i odpowiednią jednostkę sprężającąmówi Jan Sopa, członek zespołu badawczego Auto Partner HS.

W jednostce sprężającej pracującej jako silnik spalinowy i sprężarka, znajduje się autorskie rozwiązanie firmy. Zastosowany tri-generator pozwala na pracę instalacji jako jednostki wyspowej, bez dostępu do energii elektrycznej. Dzięki silnikowi własnego pomysłu umożliwia sprężanie do 250 m3 gazu na godzinę, do ciśnienia rzędu 230–240 atmosfer Czynnościami, nad którymi pracował Auto Partner, były: filtracja, osuszenie gazu oraz sprężenie. Należało pozbyć się wilgotności względnej, która w gazie pokopalnianym występuje na poziomie 95%. Do schłodzenia gazu użyto rurek kriogenicznych, gdzie wystarczyło jedynie 5 kW energii na sprężenie i osuszenie gazu, a nie 25 kW, jak w przypadku podobnych rozwiązań. Następnie rozbudowano system oczyszczania i kontroli.

– Nie zdawaliśmy sobie sprawy, że w gazie jest tak dużo pyłów, które zapychały elementy filtracyjne. Zaczynaliśmy od trzech filtrów, skończyliśmy na pięciu. Następnie pracowaliśmy nad systemem bezpieczeństwa, który pozwolił na stałą wentylację oraz ciągłą kontrolę pod kątem nieszczelności. Stworzyliśmy sprężarkę 4-ro stopniową, dobraliśmy odpowiedni osprzęt i rozpoczęliśmy pierwsze testy, jesteśmy już na ukończeniu prac – wyjaśnia Jan Sopa.

Oczyszczony i sprężony metan może znaleźć zastosowanie w wielu obszarach. Wśród odbiorców instalacji można wyliczyć transport, hotele, baseny, szpitale oraz komunikację publiczną. Oczyszczony i sprężony gaz pokopalniany może stanowić paliwo pierwotne do wytwarzania energii elektrycznej i cieplnej generując znaczne oszczędności finansowe oraz pozytywnie wpływając na ekologię poprzez racjonalne korzystanie z zasobów naszej  Ziemi.

Adrian Morel

Na zdjęciu: Innowacyjna stacja oczyszczania i sprężania gazu pokopalnianego

Podziel się:

Nastepne

Zrozumieć DNA

czw. maj 28 , 2020
W komórkach ludzkich mamy do czynienia z  jądrowym oraz mitochondrialnym DNA, które zawiera specjalny zestaw genów kodujących enzymy odpowiedzialne  za produkcję energii. Mutacje w mitochondrialnym DNA powodują zaburzenia w gospodarce energetycznej organizmu i są związane z szeregiem chorób metabolicznych, neurodegeneracyjnych, jak również procesami starzenia Projekt pn.: „Badanie mechanizmu naprawy DNA w ludzkich mitochondriach” prowadzony przez dr. hab. Michała R. Szymańskiego z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie