Wkrótce głosowanie na filmową nagrodę PE

Od 28 marca do 3 kwietnia będzie można oglądać filmy nominowane do Nagrody Publiczności LUX 2022, a następnie zagłosować na wybrany obraz. I – przy odrobinie szczęścia – wygrać zaproszenie na ceremonię wręczenia Nagrody do Strasburga.

Fot.PE

W tym roku do tej nagrody Parlamentu Europejskiego nominowano filmy: „Przeżyć” – Jonasa Poher Rasmussena (Dania), „Wielka wolność” – Sebastiana Meise (Austria) oraz „Aida” – Jasmili Žbanić (Bośnia). Każdy z filmów będzie wyświetlany jednocześnie we wszystkich krajach UE przez trzy wieczory. Po projekcjach odbędą się dyskusje online z twórcami, podczas których widzowie ze wszystkich zakątków Europy będą mogli zadawać pytania.

Filmy są dostępne w kinach w całej Europie oraz na platformach internetowych. Najnowsze informacje o pokazach w Polsce i innych krajach można znaleźć na oficjalnym portalu: https://luxaward.eu/pl/screenings-list.

Głosować będzie można do 25 maja. Filmy będzie można oceniać niezależnie od tego, czy się spodobały, czy nie, na specjalnej platformie do głosowania. Ostateczny wynik to połączenie publicznego głosowania i głosów posłów do PE – każda grupa odpowiada za 50 proc. wyniku.

Głosując można wylosować zaproszenie na ceremonię wręczenia Nagród Publiczności LUX, która odbędzie się 8 czerwca w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.
       
Nagroda jest organizowana przez Parlament Europejski i European Film Academy we współpracy z Komisją Europejską i Europa Cinema. Nominowane do niej filmy poruszają aktualne kwestie polityczne i społeczne, zachęcając do dyskusji o europejskich wartościach. W proces wyboru zwycięzcy, oprócz posłanek i posłów do Parlamentu Europejskiego, od dwóch edycji zaangażowana jest także publiczność. 

W ubiegłym roku laureatem Nagrody został film „Kolektyw” rumuńskiego reżysera Alexandra Nanau.

Źródło informacji: EuroPAP News

Podziel się:

Nastepne

Think Tank PE: po inwazji Rosji na Ukrainę cena paliwa lotniczego wzrosła o 27 proc. w ciągu miesiąca

wt. mar 22 , 2022
Po inwazji Rosji na Ukrainę cena paliwa lotniczego wzrosła 4 marca do 141 USD za baryłkę, co oznacza wzrost o 27 proc. w ciągu miesiąca. Szacowane koszty dodatkowej godziny lotu pasażerskiego wahają się od 3 600 do 15 000 euro, co powoduje, że niektóre trasy są nieopłacalne – podał Think Tank PE. W najnowszym raporcie poświęconym wpływowi rosyjskiej inwazji na Ukrainę na unijny transport Think Tank Parlamentu Europejskiego przypomniał, że […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie