W przemyśle budowlanym obecnie brakuje w pełni naturalnych materiałów termoizolacyjnych. Nawet przy stosowaniu drewna jako głównego surowca, izolację wciąż wykonuje się z materiałów syntetycznych, takich jak styropian czy piany PUR. Z pomocą przychodzi dr inż. Waldemar Perdoch z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i jego pionierskie opracowanie.

W ramach projektu pn.: „Materiały termoizolacyjne dla budownictwa wytwarzane z wykorzystaniem biomasy” (nr LIDER/25/119/L-12/20/NCBR/2021) naukowiec skupia się and opracowaniem lekkiego materiału termoizolacyjnego o gęstości poniżej 200 kg/m³, wytwarzanego z produktów ubocznych rolnictwa i leśnictwa. Kluczowym wyzwaniem było stworzenie naturalnego spoiwa dla cząstek lignocelulozowych.
Projekt obejmował dwie ścieżki: w pierwszej z nich cząstki materiału pochodzące z produkcji rolnej zostały sklejone przyjaznym dla środowiska biospoiwem. Drugim obszarem badawczym były kompozyty, w których materiał spoiwowy pochodzi z grzybni.
– Wszystkie rozpoczęte prace zakończyły się sukcesem, jesteśmy obecnie na etapie jego dokumentowania – podkreśla dr inż. Waldemar Perdoch. – Najbardziej zależało nam na opracowaniu rozwiązań, które będą wspierały zrównoważony rozwój i w przyszłości przyczynią się do poprawy środowiska naturalnego. Biodegradowalne materiały pochodzenia naturalnego to przyszłość budownictwa, bo stawką jest zarówno zdrowie środowiska, jak i nasze własne.
Warto podkreślić, że zakończony powodzeniem projekt otwiera dalszą drogę rozwojową, czyli wdrożenie przemysłowe i patentowanie rozwiązań.