Ambitne plany Ożarowic

W ostatnich latach zdecydowanie podniósł się poziom życia mieszkańców Ożarowic. Zadbano o nowoczesną infrastrukturę. Stąd tytuł Symbolu Polskiej Samorządności 2019

Nagroda Symbol Polskiej Samorządności przyznawana jest tym gminom, które mogą poszczycić się dynamicznym rozwojem. Prawie 6,5 tys. zł – tyle w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosły wydatki inwestycyjne Ożarowic ze środków unijnych w latach 2014–2017 – to największy współczynnik spośród wszystkich gmin wiejskich w Polsce. Oznacza to realizację ponad 60 projektów w różnych obszarach. Wybudowano nowe drogi, sale gimnastyczne, miejski stadion, dużym udogodnieniem jest ekspresowe połączenie autobusowe aglomeracji z lotniskiem. Dla przedsiębiorców stworzona została strefa aktywności gospodarczej. Mieszkańcy korzystają z kanalizacji sanitarnej z biologiczno-mechaniczną oczyszczalnią ścieków. 

Od ponad 20 lat mieszkańcy Ożarowic wybierają na wójta Grzegorza Czaplę. Gmina wielokrotnie zdobywała miejsca na podium w ogólnopolskich prestiżowych konkursach i rankingach, a jej gospodarz został Wójtem Dziesięciolecia i Samorządowym Liderem Dwudziestopięciolecia. Przez zrównoważony rozwój rozumie szeroko: rozwój infrastruktury, ale również dbałość o zdrowie mieszkańców, edukację i sport, czemu sprzyjają piękne tereny rekreacyjne. Ożarowice są liderem w Polsce, jeżeli chodzi o subwencję do oświaty, dopłata w przypadku gminy wynosi sto procent.

W Ożarowicach działa bardzo dobrze wyposażona biblioteka oraz gminny ośrodek kultury, w którym odbywają się różnego rodzaju festiwale, przeglady i spotkania. W niespełna 6-tysięcznej gminie działają grupy taneczne, śpiewacze, dwie orkiestry dęte, kabaret, organizacje młodzieżowe i kluby sportowe. To efekt realizacji programu, który nazwano: Inwestycje pod Dobrymi Skrzydłami.

– Za jedno z największych dokonań uważam uporządkowanie uwarunkowań przestrzennych naszych gruntów, ponieważ dużą uwagę zwracamy na rozwój terenów inwestycyjnych, szczególnie wokół Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach, oraz dostęp do działek przeznaczonych pod budowę jednorodzinną – mówi Grzegorz Czapla.

Przed gminą ambitne plany. W najbliższych latach mają powstać połączenia kolejowe w kierunku Katowic, Gliwic i Bytomia. Duży nacisk kładzie się również na Odnawialne Źródła Energii. Do tej pory panele fotowoltaiczne zostały zainstalowane na budynkach użyteczności publicznej.

Ożarowice to przykład gminy, w której dba się o seniorów, historię i zwyczaje. W każdym sołectwie istnieje Koło Gospodyń Wiejskich oraz Ochotnicza Straż Pożarna. Ważna jest tutaj przynależność do małych ojczyzn oraz tożsamość. Tu dba się o zabytkowe kapliczki i kościół św. Barbary z 1781 r. To wszystko procentuje: gminie przyznano nagrodę Symbol Polskiej Samorządności.

Grażyna Herich

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Nastepne

Kształcenie z wizją

czw. gru 19 , 2019
Wyższa Szkoła Ekologii i Zarządzania w Warszawie to jedna z najchętniej wybieranych uczelni niepublicznych w Polsce. O tym, co stoi za sukcesem z rektorem, dr Moniką Madej rozmawia Joanna Gulewicz Co składa się na sukces WSEIZ jako Symbolu Nowoczesnego Kształcenia 2019? WSEiZ ma już 25 lat doświadczenia na rynku edukacyjnym. Wyróżnia nas oferta edukacyjna, doskonali wykładowcy-praktycy, dobra lokalizacja i nowoczesna infrastruktura. Stawiamy na kształcenie praktyczne, uważamy, że absolwent WSEiZ oprócz […]

Nasze programy medialne:

Symbol

Siła

Wybierz Polskie